Son güncellenme :08.03.2016 9:35

Anasayfa > Yazarlar > HAZIR OLUN MEZHEP SAVAŞINA

08.03.2016 Sal, 9:35

HAZIR OLUN MEZHEP SAVAŞINA - Yüksel Sarı

HAZIR OLUN MEZHEP SAVAŞINA

Obama’nın 5 Ocak 2012 tarihinde  “21.Yüzyılın Savunma Öncelikleri” başlığı altında  açıkladığı ABD’nin yeni savunma stratejisinde, Asya-Pasifik bölgesine dünyanın diğer bölgelerine göre daha fazla önem verileceği belirtiliyordu. Bu strateji, Cumhuriyetçiler tarafından ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmesi anlamına geldiği belirtilerek protesto edilince, Dışişleri Bakanı John Kerry onlara şu karşılığı verdi:

                      “Bu algı, tek etki aracımızın ordu olduğu yönündeki basite indirgemeci varsayıma dayalı görünüyor”

                      Kerry’nin bu açıklaması ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmeyeceğini ama bölgeyi kontrol edebilmek için Amerikan ordusu yerine başka ‘etki araçlarını’ kullanacağı anlamına geliyordu. Ancak, konuşmasında bu etki araçlarının neler olduğunu açıklamamıştı. Dört yıl sonra  bu  etki araçlarının neler olduğu anlaşıldı.

                       Geçtiğimiz Şubat ayının sonlarında, Suudi Arabistan’ın Kuzeyinde, Ortadoğu’nun en büyük askeri tatbikatı yapıldı. Tatbikat, “Teröre Karşı İslam İttifakı”  adıyla bir araya gelen 34 Müslüman ülkenin oluşturduğu   “İslam Ordusu”  tarafından gerçekleştirildi. Suudi Arabistan’ın başını çektiği, Türkiye’nin de destek verdiği bu ordunun kuruluş amacının İslam ülkelerindeki teröre karşı mücadele olduğu açıklandı.

                      Tatbikata  200 bin asker, 100 uçak ve yüzlerce askeri aracın katıldığı, zamanla ordunun  asker sayısının  3 milyona,tank sayısının da 19.000’e yükseltileceği söylendi. Alman ordusunun 179 bin, İngiliz ordusunun da 196 bin askerden oluştuğu göz önüne alındığında bu ordunun teröre karşı kurulduğu iddiası pek inandırıcı olmadı. Zaten orduyu kuranlar da “Tek amacımız IŞID değil” dedi.

                      Adı “İslam ordusu”, ama bu ordu sadece Sünnilerden oluşuyor. İttifakta Senegal,Cibuti,Komor adaları,Sierra Leona bile var. Fakat, ateşin içinde asıl yanan, ancak Şii olan,  İran,Irak ve Suriye yok! Her ne kadar kurucuları “mezhep gözetmiyoruz” deseler de; ajanslar tatbikat haberini  “ Tatbikat İran’a ve Suriye’deki rejimi destekleyen ülkelere bir mesaj niteliği taşıyor” diye verdi.

                    Amaç “ teröre karşı savaşmak”. Fakat, kimin terörist olduğuna kimin de olmadığına  neye ve kime göre karar verileceği belli değil. Mesela,“Musul’u Kurtarma” bahanesiyle Güney’den Irak’ın içlerine giren “İslam Ordusu”, geçerken Şii ağırlıklı Irak Hükümetini hal edip Musul önlerine geldiğinde, PYD’yi terörist sayıp savaşacak mı ? Şu anda Yemen’de yönetimi ele almış olan Husileri  Suudi Arabistan bombalıyor. Şimdi,  Husiler mi yoksa onları bombalayan Suudi Arabistan mı terörist?

           “İslam Ordusu” kurucularının ortak bir terörist tanımlarının olmadığı anlaşılıyor. Buna rağmen orduyu kurup tatbikat bile yaptıklarına göre, sadece Şii karşıtlığında anlaşmış olmalılar! Bir süre sonra İran’ı terörist ilan edebilirler. Tatbikatın Irak sınırında yapılması, adının da “ Kuzey Fırtınası” konulmasına bakılırsa gidişat öyle!

           Meğer, Kerry’nin sözünü ettiği etki aracı, bütün bölgemizi saracak mezhep savaşıymış! “Sünni Ordu” bu savaşın  taraflarından biri olacak. Sünni-Şii savaşı, Asya’nın güneyinde Rusya ve Çin’i çeviren doğal bir set oluşturacak. Ancak savaşan ABD ordusu olmayacak, ABD askeri ölmeyecek; onun yerine  “İslam Ordusu” maskesi takmış olan “Sünni Ordu” savaşacak, birbirlerini öldüren de Müslüman halklar olacak.

              Bu planın en önemli hedefi, mezhep savaşının Türkiye ve İran’ı içine alacak şekilde genişlemesidir. Amaç ,bölgenin iki güçlü ülkesi olan Türkiye ve İran’ı birbiriyle savaştırmaktır. Bu savaş her iki ülkenin de çöküşü ile sonuçlanırken, bölgede “Kürdistan” adıyla Akdeniz’e kadar uzanan yeni ve bağımsız bir devlet kurulacaktır. Bölge halkları uyanık davranmaz ve engel olamazlarsa yaşanacak  olan budur.

                        Onlarca yıl birbirleri ile savaştırılarak kaynakları talan edilen, bu yüzden açlığın, sefaletin ve ölümün kol gezdiği Müslüman ülkelerin halkları yine kanacak mıdır? Bu alçakça dayatmayı kabul edecek midir? Amerika’nın çıkarları için gözlerini kırpmadan  dindaşlarını öldürüp, çocuklarını da Amerikan askerleri yerine feda edecek midir?

                         Ya AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan;

                         Türkiye’nin İran ile mezhepsel bir savaşa girişmesine ve Sünni-Şii çatışmasının bütün Türkiye’yi sarmasına yol açabilecek mezhepsel bir ittifakın içinde nasıl yer alırlar? Devlet yönetme birikimine sahip olmadıklarını zaten biliyorduk, ama tarihten hiç mi ders almadılar?

                         Eğer ABD’nin planladığı gibi Türkiye ve İran’ı içine alan bir mezhep savaşı çıkarsa, biliniz ki, bütün Ortadoğu ve Ön Asya yanıp kül olacaktır. Savaşın ateşi uzun süre sönmeyecek, bölgemiz, bugün yaşadıklarımızla kıyaslanamayacak ölçüde,  büyük acılara gömülecek, büyük katliamlar ve büyük kırımlar yaşanacaktır.

                          Avrupa’daki mezhep savaşları otuz yıl sürmüştü, artık bu ne kadar sürerse!

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.