Son güncellenme :30.08.2019 14:54

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > HAYATI ANLAMAK….!

30.08.2019 Cum, 14:54

HAYATI ANLAMAK….! - Muğla Haber

HAYATI ANLAMAK….!

Sahiden hayatı bilmek,hayati anlamaktan geçmez mi?Elbette dediğinizi duyar gibiyim..Iyi de bu gerçek hayata hangi pencereden baktiginizla da doğru orantılı değil mi?Öyleydi.. Böyleydi…Şöyleydi söylem tamamlamalariyla bu durum uzar gider..Hem de öyle,boyle,şöyle değil…Bence laf uzmanlığını bırakıp,isi daha ciddiye alarak”olması gerekeni oldurmak”gerekmez mi?Çünkü her birseyi daha olumlu ele alıp sonunda olması gerekeni olası değil,gercekle ilgili çözümlerle sonuca ulastirmaliyiz..Hayatin gerçeği de bu!… MUĞLA; ege bölgesinin en harika şehirlerinden biridir..Şehir içinde,şehrin o koşuşturmacası içinde bunu pek algılayamazsınız.. .Ne zaman başka yerlere gittiniz..MUĞLA şehri hem gözünüzde büyür ,hem de çok ozlersiniz…Yani özlem koskocaman hale gelir….Gittiginiz şehirle kıyaslamaya başlarsiniz…Sonrasında “Ah Muglam,canım Muglam”serzenisleri başlar…. Böylesine değer verdigimiz ,çok sevdiğimiz şehrimizin hak ve hukukunu korumakta vatandaşlık borcumuz değil mi?O zaman yapmamız gerekeni göz ardı etmememiz gerekir..Haksiz sayılmam!….

Kendi yagi,tuzuyla kavrulan bir şehrimiz var..Ama kendine has özelliklerini içinde barındıran bir şehrimiz.. Öyle ki yaylası bile şehrin hemen yanıbaşında.. O devasa KARABAĞLAR yaylasıyla insanları kendine hayran bırakan doğal tabiat örtüsü ve de özellikle de akşam saatlerinde oluşan klimatik havasıyla yorgansız bile uyuyamayacak kadar enteresan bir yerleşke.. Orada asırlardır gelenek hale gelmiş, (yaylası olanlar) diye tabir edilmis;Ilkbahar mevsiminin kapıyı çaldığı yaz mevsimine doğru ailelerin taşını,tarafını toplayıp taşındığı ve koca yazı bu yerleşkede geçirdiği,kışlık yiyeceklerin bile hummalı bir şekilde hazırladigi o meşhur KARABAĞLAR yaylası….

MTA marifetiyle o devasa yaylada kömür havzasına dönüştürme çalışmalarının baslamasiyla;yürekli seslerin bu duruma tepki göstermeleri hiç gecikmedi..Burnumuzun hemen dibinde Yatağan ilçesi hinterlandinda bulunan Yesilbagcilar ve eskihisar yerleşkeleri hem kömür havzasına dönmusken ,hem de yerleşim alanlarının yeri son hızla değişmişken.. Içimizde o alanları görmeyenler pek azdır.. Üzücü,bir o kadar derdest olmuş yerler…Dusunsenize KARABAĞLAR yaylasi sehrimizin hemen yanıbaşında..Korkunç.. Bu durumu önemsemeden bu işe kollarını sivayanlar..Oncelikle MUGLA şehrinin geçmişine bir göz atıp,MUĞLA şehrinin önemli bir yer olduğuna bir kez daha şahit olacaklardır.. “Uç köfte yirmibes”mantigiyla doldur,boşalt yapılacak şehirlerden olmadığını elbet anlayacaklar..Güzel ve yaşanabilir bir MUĞLA için varız.. Olmaya da devam edeceğiz.. Kısacası biz hep buradayız.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.