Muğla Haber Gazetesi

Havalimanı Kargo Gümrüğü açılıyor

Havalimanı Kargo Gümrüğü açılıyor
05 Kasım 2013 - 10:22

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı başvuru neticesinde Milas-Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılacak.

MİTSO; Milas – Bodrum Havalimanı’na yöre ürünlerinin ihracatını sağlamak üzere bir kargo gümrüğü açılması için 26 Ağustos’ta ilgili bakanlıklarla TOBB’ye başvuruda bulunmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yaptığı başvurudan olumlu cevap alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas-Bodrum Havalimanı’na ihracat yapılabilmesi için kargo gümrüğü kapısı açılacağını duyurdu.

Tebliğ yayınlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre de Milas – Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğü oluşturularak Milas’tan başta balık olmak üzere çeşitli ürünlerin ihracatı yapılabilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğde; Ülkemize girişte veteriner kontrolüne tabi canlı balıklar ile balıkçılık ürünleri için Milas – Bodrum Havalimanı Gümrük Müdürlüğü yetkilendirildi. 5 Ekim 2013 tarihli, 28786 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Belirli Ürünlerin Girişine Yetkili Gümrük İdareleri ile Resmi Kontrollerini Yapmaya Yetkili İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Belirlenmesine Dair Tebliğ”e göre; Milas – Bodrum Havalimanı’nda veteriner sınır kontrolü görevini Muğla ili veya yetki vereceği Milas İlçe Müdürlüğü’nün yürüteceği bildirildi.
MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, MİTSO’nun 26 Ağustos 2013 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve TOBB’ye yapmış olduğu başvuru üzerine çok kısa sayılabilecek bir sürede Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasının sevindirici olduğunu söyledi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 5 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ kapsamında ithalat ve ihracatla ilgili görevlendirmeler kapsamında, veteriner kontrolüne tabi canlı balık ve balıkçılık ürünleri için veteriner sınır kontrolü görevinin Muğla İli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütüleceğinin bildirildiğini ifade etti.
Bu durumda Muğla İli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yetkili kılacağı Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından ihracat ve ithalat aşamasındaki veterinerlik kontrollerinin yapılacağının kesinleşmiş olduğunu belirten Reşit Özer; “Genel olarak Türkiye’de işlerin bürokrasiye takıldığı ve bu nedenle hep sürüncemede kaldığından yakınılır. Fakat MİTSO olarak Milas – Bodrum Havalimanı’na kargo gümrüğü açılmasıyla ilgili başvurumuz çok kısa sürede olumlu şekilde sonuçlandı. Havalimanında ilgili personelin de görevlendirilmesiyle birlikte Milas’tan başta balık ve balıkçılık ürünleri olmak üzere çeşitli ürünlerin ihracatı yapılabilecek” dedi.
“Hızlı ihracatın yolu açıldı”

MİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Genel Sekreteri Sami Kont ise “Bugüne kadar Milas – Bodrum Havalimanı’nda kargo gümrüğü olmaması nedeniyle Milas’ın balıkları ya İzmir – İstanbul gümrüğünden ihraç ediliyordu veya karayolu ile AB ülkeleriyle Rusya’ya gönderiliyordu. Bu da bizim için çok büyük bir zaman kaybına neden oluyordu. Ayrıca bu durum; kültür balığı üreten diğer ülkelerle aramızda haksız rekabet oluşmasına neden oluyordu. Şimdi Milas – Bodrum Havalimanı kargo gümrüğü kanalıyla balıklarımızı ABD’ye bile taze olarak ihraç edebilme şansımız olacak. Bu da hiç kuşkusuz Milas’ın kültür balıkçılığının daha da gelişmesine, Milas ekonomisinin kalkınmasına, ülkemize daha çok döviz girmesine neden olacaktır” dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha