Muğla Haber Gazetesi

HAREKET-HAREKETSİZLİK VE İLİMİZ

HAREKET-HAREKETSİZLİK VE İLİMİZ
Mustafa Yeniçeri
Mustafa Yeniçeri( [email protected] )
22 Ocak 2013 - 14:19

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı “sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali” olarak açıklar.

 

İnsan vücudu doğuştan hareket için kurgulanmış, kendini yenileme-tamir etme gücünü içinde barındıran bir canlı olup kurgulanış biçimine uygun davranmadığımız zaman da buna alınmaktadır. Alınganlığın ilk belirtileri de sağlığın bozulması şeklinde kendini gösterir.

Ülkemizde 30 yılda köyde yaşayan nüfus % 75 den % 25 düşmüş, sanayileşme, şehirde yaşamın artması ile sinir-stres, aşırı sigara, alkol tüketimi artmış,  insan gücünün iş gücü olarak daha az kullanılması, birçok işin masa başından yürütülebilmesi, doğamızda olan bedensel tembellik eğilimi çok fazla olan insanı daha da hareketsiz bir yaşama itmiştir.

Bu yaşam biçimi sonucunda vücudumuz öncelikle aşağıdaki belirtileri vermektedir;

Obezite sınırlarını zorlayan kilo alma, sinir-stres sonucu tansiyon hastalıkları, kalp-dolaşım, kanser, şeker hastalıkları, ileri yaşlarda osteoporoz, artrit, inme gibi insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen hatta başkasına bağımlı kılan durumlar ortaya çıkmıştır.

Günümüzde şişmanlık-obezite, çocuklardan yaşlılara kadar kalp-damar hastalıkları, iskelet sistemi bozuklukları, solunum-dolaşım, sindirim ve hormonal sistem bozuklukları, gençlerde psikolojik sorunlar, kadınlarda doğum konusunda sorunlar, yaralanma-deri hastalıklarına yatkınlık artmakla beraber genel anlamda vücudun verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Kısaca yaşam kalitemizi düşürmektedir.

2000 yıllarında Muğla’da yaptığımız araştırmada insanlarımızın boş zaman etkinliğine katılım yeri olarak, % 44.02’si evi, % 26.41’i açık ve kırsal alanı, % 11.32’si kahvehaneyi, % 9.43’ü spor tesislerini, % 3.14’ü dernek-sendika faaliyetlerini ve % 0.62’side diğer seçeneğini tercih ettiklerini ortaya koymuştuk.

Bu çalışmada da görüldüğü gibi 65000 civarında insanın yaşadığı bir il olan Muğla’mızda doğal çevre, dağ, deniz ve bunlarla beraber devlete ait spor tesisleri, yerel yönetimin son dönemde yeşil alan, spor alanları yapma gayretleri insanlarımızı harekete geçirememektedir. İnsanlarımızı hareke geçirecek çalışmaların yapılması, yapılanlara yenilerinin eklenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Açık havada yapılabilecek aktiviteler için hazırlanan yerlerde (Uğur MUMUCU bulvarı ve Şehitlik yolu kenarları) trafiğin yoğun olduğu-kirli hava ortamlarıdır. Hava akımının fazla olduğu doğal ve yeşil alanlarımız(Kışla park gibi) iyi bilinmemektedir.

Gençlere yönelik sportif faaliyetler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde gerekli ortam ve eğitimci desteğini bulabilmektedir. İlimizde futbol dışında alt yapıdan çıkan çocuklarımızın sportif yarışma ortamına katılmalarını sağlayacak yeterli sayıda ve olanaklara sahip spor kulübü bulunmamaktadır.

İçinde bulunduğumuz mevsimin kış olması, yetişkinler için İlimizde bulunan kapalı tesislerin yetersizliğini gözler önüne sermektedir. Son dönemde kapalı spor salonların sayısını artması olumlu bir gelişme olmuştur. Muğla ili küçük bir şehir olmasına rağmen hava kirliliği konusunda Ülkemizde ilk onlar arasında bulunmakta buda özellikle kışın insanların kapalı spor alanlarına olan taleplerini arttırmaktadır.

Şehrimizde yaşayan insanların yarısını teşkil eden üniversitemiz yeni bir kapalı spor salonuna daha sahip oldu. Önceki iki spor salonumuz eğitim, boş zaman değerlendirme, takım çalışmaları ve sportif anlamda üniversitemizin yükü altında ezilmekteydi.

Yeni yapılan salonumuzun kullanım şekli konusunda henüz bir bilgimiz olmamakla beraber şehir içinde olması İlimizde yaşayan insanların iştahını kabartmaktadır. Sağlıklı ve hareketli bir yaşam dileğimle saygı ve selamlarımla hoşça kalınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha