"TOMRİS HAN ASİL KAN" KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU

İstanbul Aydın üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Sosyoloji ve Antrolopoloji bilimleri uzmanı Doçent Doktor Gökçen Çatlı üçüncü kitabı ‘Tomris Han Asil kan’ ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde çıkardı. ‘Babam...

"TOMRİS HAN ASİL KAN" KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU

İstanbul Aydın üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Sosyoloji ve Antrolopoloji bilimleri uzmanı Doçent Doktor Gökçen Çatlı üçüncü kitabı ‘Tomris Han Asil kan’ ı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde çıkardı. ‘Babam Çatlı’ ve ‘Çatlı Reis ‘isimli kitapların yanı sıra bir çok akademik makale ve bilimsel yayının da yazarı olan Gökçen Çatlı yeni kitabı ile ilgili ‘ kendi ruhumdan da bir çok şey kattım ‘ dedi.

1996 yılında meşhur Susurluk kazasında vefat eden Abdullah Çatlı’nın iki kızından biri Akademisyen Doçent Dr. Gökçen Çatlı hayatını eğitim ve araştırma adamış bir öğretim üyesi. Babasının bir çok kurgunun içinde başrol oynamasının ardından onu anlatan kitapları kaleme dökmesinin ardından İlk kadın hükümdarlardan olan Tomris Han’ın hayatını yazdığı ‘Tomris Han, İlk Kan’ kitabı ile ilgili konuştu.

‘Babamın gölgesinde olmadım, akademik kişiliğim ile daha çok ön planda oldum’

Doç.Dr.Gökçen Çatlı babası ile ilgili sorularda ‘’ toplumumuzda erkek evlatlara daha çok görev düşüyor, bizler kız evlat olduğumuz için fazla misyon yüklemedikleri için babamın gölgesinde çok kaldığımızı düşünmüyorum bir de rabbim dağına göre kar verirmiş. Davet edildiğim tüm programlara akademisyen, sosyolog, antropolog Doçent Doktor Gökçen Çatlı’ ismi ile çağrıldım.  Tabii ki aile yapımızdan dolayı muhafazakar bir camiada yetiştim, babam hayatta iken de onunla sürekli kadının toplumdaki yeri ile ilgili sohbetler eder görüşlerini alırdım. Bizler iyi eğitimler alalım diye çok mücadele ettiğini de biliyorum.  Babamın vefatında ben 19 yaşında bir genç kızdım, onun ölümü ile ilgili bir çok sansanyona ve haksızlığa karşı tek başıma savaştım. O zamanlar sosyal medya yoktu ya da televizyon kanalları bu kadar geniş değildi ama ben yine de sesimi duyurmak için var gücümle baş kaldırdım’’ şeklinde konuşarak 26 yıl öncesine baktığında hiçbir şeyi yanlış yapmadığını belirtti.

‘Tomris Han’ı kendi duygularımı da ekleyerek yazdım’

Akademisyen ve Yazar Doçent.Dr.Gökçen Çatlı son kitabı Tomris Han ile ilgili ‘’ Uzun süren araştırmalarım sonucu İlk kadın hükümdarlardan olan Tomris Han’ı yazdım. Tabii yazarken bir yazarlar yazdığımız yazının psikolojik alt yapısında kendi duygularımızı da yazarız. Kitabın başında da belirttim bu kitap gerçeklere dayalı akademik bilgiler ile kaleme alınmış tarihi bir roman. araştırmalarda bilgilere bazı boşluklar elbette oluyor , Hani bu o boşluklarda ben kurgular yaptım gerçeği yansıtabilecek, gerçeğe güçlü indirebilecek kurgular. O kurguları yapıyorken ki de kendimi düşünerekten işte babamla birlikte yaşadığımız hayattan da esinlendim. Çünkü tekrar ediyorum her yazar alt benliğinde yazıya bir şeyi döküyorken kendi yaşanmışlıklarından da katar. Mesela Tomris Han’ı yazarken o kadar gönülden yazdım ki o kadar çok sevdim ki Tomris’in mücadelesini, bir kere Türk tarihindeki ilk hükümdar olması, ilkleri yapmak onu unutulmaz yapar.’ dedi.

‘Türk kültüründe kadının önemini tekrar ön plana çıkarmalıyız’

Tomris Han kitabının yazarı Doçent Dr. Gökçen Çatlı’’ ülkemizde ve dünyamızda kadın hükümdarlar adlarından hep söz ettirdiler. Ve bizim şu dönemde özellikle Türk kültüründe dişil doğurganlığı,dişil yapıcılığa çok ihtiyacımız var. Bize ait olmayan kültürlere değil aslımıza ait kültürel unsurlar ile ilerlememiz gerekiyor. Muhakkak her kültürün kadını kutsaldır ancak bizim kültürümüzün çok geniş ve şanslı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu kitabı çok severek yazdım ‘’ diyerek devamının geleceğinin müjdesini verdi.

Bu haber toplam 181 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.