MUĞLA BAROSU'NDAN AVUKATLAR GÜNÜ TÖRENİ

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Muğla Baro Başkanlığı’nca Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi. Baro Başkanı Levent Akgün, “Savunma mesleğinin en kutsal mesleklerden biri olduğunun...

MUĞLA BAROSU'NDAN AVUKATLAR GÜNÜ TÖRENİ

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Muğla Baro Başkanlığı’nca Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi. Baro Başkanı Levent Akgün, “Savunma mesleğinin en kutsal mesleklerden biri olduğunun bilinciyle, savunmayı savunmak konusundaki ısrarlı tutumumuz ile mesleğimizin onurunu ve kurallarını her zaman koruyacağımıza dair sözümüzü asla unutmayacağız” dedi.

SİNEM KARAKAYA

Muğla Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Menteşe’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenlendi.

Törene Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Baro Başkanı Levent Akgün, Muğla Adliyesi Komisyon Başkanı Ercan Arslan, İdare Mahkemesi Başkanları ve avukatlar katıldı.

Baro Başkanı Levent Akgün’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“MESLEKTAŞIMIZIN ACISINI BİR KEZ DAHA YÜREKLERİMİZDE HİSSEDİYORUZ”

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Baro Başkanı Levent Akgün, şunları söyledi:

“Bizlere, onurlu mesleğimizi yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan, Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı için canını feda etmeyi göze alan aziz şehitlerimize, yaşadığımız deprem felaketi sebebiyle hayatlarını kaybeden meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza, ülkemizin hukuk devleti olması yolunda ömrünü adayan ve bu uğurda yaşamını yitiren hukukçularımıza; bir kez daha minnet, rahmet ve saygılarımızı sunuyoruz.

5 Nisan Avukatlar Gününde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl ‘Avukatlar Gününü kutlayamıyoruz’ dememize sebep olan, mesleğimizin sorunlarının çözümü için somut tekbir adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17.964 avukat ve 3.762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve ofislerinde ağır hasarlar meydana gelmiştir.

“YURTTAŞLARIMIZIN ADALETE ERİŞİM HAKLARININ GÜVENCESİ, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE AVUKATLARDIR”

“Bu koşullar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle;  Depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın, avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için Türkiye Barolar Birliğinin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.  Yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarma uğraşı içinde olduğumuz bu dönemde; mesleğimizin, hepimizin yakından bildiği ve her gün artan sorunlarını tek tek saymak istemiyorum.  Ancak, savunma mesleğinin en kutsal mesleklerden biri olduğunun bilinciyle, savunmayı savunmak konusundaki ısrarlı tutumumuz ile mesleğimizin onurunu ve kurallarını her zaman koruyacağımıza dair verdiğimiz sözümüzü asla unutmayacağız.”

“SAVUNMA MAKAMI GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEKTİR”

“Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.

Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.  Geçtiğimiz yıl gerek deprem felaketi gerekse başka sebeplerle kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın anısı önünde saygı ile eğilerek; Güven duygusunu ve adalet inancını umutla yeniden büyütecek olan meslektaşlarımızın Avukatlar günü kutlu olsun!"

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.