“KAMUDA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ İMTİYAZ DEĞİL, İTİBAR İSTİYOR”

Muğla Barosu tarafından kamuda çalışan avukatların statü ve özlük haklarının iyileştirilmesi talebine yönelik basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Komisyon Başkanı Av. Ümit Metin, kamuda çalışan avukatların...

“KAMUDA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ İMTİYAZ DEĞİL, İTİBAR İSTİYOR”

Muğla Barosu tarafından kamuda çalışan avukatların statü ve özlük haklarının iyileştirilmesi talebine yönelik basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı yapan Komisyon Başkanı Av. Ümit Metin, kamuda çalışan avukatların hazineye yük olmadığını vurguladı. Metin, “kamuda çalışan meslektaşlarımız imtiyaz değil, itibar istiyor” dedi.

SİNEM KARAKAYA

Muğla Barosu Başkanı Av. Levent Akgün’ün katılımıyla Baro binasında, kamuda çalışan avukatların statü ve özlük haklarının iyileştirilmesi adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Komisyon Başkanı Av. Ümit Metin’in okuduğu basın açıklamasında, “Kamuda çalışan avukatlara 2019 senesinde Yargı Reformu Strateji Belgesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından şu ifadeler kullanılarak söz verilmiştir. ‘Kamuda görev yapan avukatların farklı statülerde çalışmaları, denetimleri, mali ve özlük hakları ile ilgili konuların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması sebebiyle kamuda avukat çalıştırmak güç oluyor. Statülerini ve özlük haklarını yeniden düzenleyerek kamuda görev yapan avukatların sorunlarını çözüyoruz.’ İnsan Hakları Eylem Planının Uygulama Takviminde,  ‘Savunmanın Güçlendirilmesi ve Avukatlık Hizmetlerinde Kalitenin Artırılması’ başlığı altında, kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacağı, sorumlu kurumun Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğu ve 2 yıllık süre öngörüldüğü belirtilmiştir. Dönemin Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül tarafından 2021 senesinde meclis kürsüsünden; ‘Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik çalışma yapacağız’ ifadeleri kullanılarak kamu avukatlarına söz verilmiştir” denildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 2016 yılında katıldığı bir televizyon programında kamuda çalışan avukatlara ilişkin yaptığı konuşmayı hatırlatan Av. Metin, “Sizin dediğiniz rakamın çok çok daha üstünde devlete, hazineye kazanç sağlıyorlar; devletin cebinden çıkması gerekeni çıkarmıyorlar, devletin cebine girmesi gerekenden daha fazlasını devletin cebine koyabiliyorlar. Biz Bakanlık olarak kendimizi sorumlu görüyoruz. Adalet Bakanlığı kamu avukatlarının hakkını, hukukunu korumada da kendini vazifeli görüyor. Onların özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine biz de inanıyoruz.’ifadelerini kullanmıştır. Sayın Bekir Bozdağ 2023 senesinde katıldığı bir başka televizyon programında ise ‘Kamu Avukatlarının sorununu ben yakınen biliyorum. Gerçekten onlar emekleri ile mütenasip bir gelire sahip değiller. Orada da bir iyileştirme ihtiyacı var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Kamu avukatlarının durumlarının iyileştirilmesi konusunda talimatı var.’ifadelerini kullanarak kamuda çalışan meslektaşlarımıza söz vermiştir” dedi.

“KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLAR HAZİNEYE YÜK DEĞİLDİR”

17 yıl önce hakim ve savcılarla aynı mali haklara sahip olan kamu avukatlarının bugün gelinen noktada,eğitim düzeyinin eşit olduğu hakim ve savcı maaşından çok daha düşük bir maaş karşılığında, yüksek mesleki sorumluluk ve ağır iş yükü altında çalışıldığını belirten Av. Metin, “Adalet Bakanı SayınBekir Bozdağ’ın da belirttiği gibi kamuda çalışan meslektaşlarımızın hazineye katkısı talep ettikleri iyileştirmenin kat be kat üzerindedir. Kamuda çalışan avukatlar hazineye yük değildir” ifadelerine yer verdi.

“KAMUDA ÇALIŞAN MESLEKTAŞLARIMIZ İMTİYAZ DEĞİL, İTİBAR İSTİYOR”

Tespit edilen sorunların çözülmediğini, verilen sözlerin tutulmadığını, kamu avukatlarının mali ve özlük haklarına yönelik bir iyileştirme yapılmadığına dikkat çeken Av. Metin, “Kamuda çalışan meslektaşlarımızın kendi teşkilat kanunları ile tek çatı altında toplanmaları, kapsamlı bir mevzuat değişikliği gerektirdiğinden gelinen bu aşamada mali haklarının düzeltilmesi, bir nebze olsun yaralarına merhem olacaktır. Kamuda çalışan meslektaşlarımız imtiyaz değil, itibar istemektedir. Bu sebeple,öncelikle kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek göstergeleri 5400 ek gösterge rakamına yükseltilmeli, özel hizmet tazminatı ve ek ödeme oranları artırılmalıdır. 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 20 bin gösterge rakamı üzerinden ödenecek bir ek tazminat maddesi eklenmelidir.Emekli olacak meslektaşlarımızın hakları da gözetilerek 20.000 gösterge rakamı üzerinden hesaplanacak ek ödeme, Emekli Sandığı Kanununa da eklenmelidir. Vekâlet ücretinin tamamı Avukatlık Kanunu gereğince avukata ait olmalı ve tavan uygulamasına son verilmelidir. Kamuda görev yapan tüm meslektaşlarımız adına ortak basın açıklaması metnine katılan Barolar olarak verilen sözlerin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Bu haber toplam 153 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.