DİYANET-SEN’DEN KINAMA MESAJI:

“KATİL İSRAİL VE İŞBİRLİKÇİLERİNİ LANETLİYORUZ”Diyanet-Sen Muğla Şube Başkanı Ali Yılmaz, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı.Türkiye, İsrail güçlerinin...

DİYANET-SEN’DEN KINAMA MESAJI:

“KATİL İSRAİL VE İŞBİRLİKÇİLERİNİ LANETLİYORUZ”

Diyanet-Sen Muğla Şube Başkanı Ali Yılmaz, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınadı.

Türkiye, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini, Kıble Mescidi'ne sığınanlara müdahale etmesini ve çok sayıda Filistinli sivili gözaltına almasını lanetledi.

Mescid-i Aksa’ya saldırının, insanlığa saldırı olduğunu ifade eden Diyanet-Sen Muğla Şube Başkanı Ali Yılmaz, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskını kınayarak, tepki gösterdi.

Başkan Yılmaz konuya ilişkin yayımladığı basın açıklamasında, “Siyonist İsrail güçleri her Ramazan'da olduğu gibi bu yıl da İslam'ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara saldırdı. Bu alçak saldırıları şiddetle kınıyoruz” söylemlerinde bulundu.

“SESSİZ KALMAK SALDIRIYA ORTAK OLMAKTIR”

Katil devlet İsrail'in Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmak, zulmü onaylamanın, saldırıya ortak olmak anlamına geldiğini dile getiren Başkan Yılmaz, “İsrail, faşist uygulamalarıyla, işgaliyle, saldırılarıyla uluslararası hukuku, bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeye devam ediyor. Kudüs bütün semavi dinlerin ortak coğrafyası, Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, belleğidir. Bu belleği yok etme çabasına giren İsrail, tüm insanlığın şuurunu hedef aldığını bu hain saldırıyla bir kez daha belgelemiştir. İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık zulme dur demeli, insan hakları ihlalleri ile işgali sona erdirmelidir. Uluslararası kurallar medeniyet ve kültür mirasına karşı bu tür saldırıları yasaklamasına rağmen İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alması dünyanın sessizliğinden ve seyirciliğinden aldığı cesaretle hareket ettiğini belgeliyor. Tüm Dünya'yı terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz. Bu anlamda İsrail'i şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İsrail ateşle oynuyor. Bunun farkına varmalı, aksi halde kendi tutuşturduğu fitne ateşinde yanacağı konusunda uyarılmalıdır. Türkiye devletiyle, milletiyle, sivil toplum örgütleriyle Filistin konusundaki hassasiyetini artırarak devam ettirmeli, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'ya yönelik Siyonist işgalin sona ermesi ve tekrarlanmaması için bölgedeki dinamiklerin ortak bir tepki vermesini sağlayacak insani, siyasi ve diplomatik girişimleri yapmalıdır.”

“KATİL İSRAİL VE İŞBİRLİKÇİLERİNİ LANETLİYORUZ”

Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün, bir ümmet ve aynı zamanda insanlık meselesi olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Terör devleti İsrail’in Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırıları ve faşizan uygulamaları karşısında tüm dünyayı, İnsan Hakları Örgütlerini, Türkiye ve İslam dünyasındaki STK’ları ve tüm Türkiye halkını Filistinle dayanışma içinde olmaya, bu mukaddes mekânı korumaya ve bu hususta işbirliğine çağırıyoruz. Katil İsrail ve işbirlikçilerini lanetliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu?

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme çağrıları üzerine dün gece teravih namazının ardından bir grup Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi'ne sığınmıştı.

İsrail güçleri, sahur vaktinde Aksa'ya düzenlediği baskın sırasında, Kıble Mescidi'ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale edip kutsal mabedi savaş alanına çevirmişti. İsrail güçlerinin baskını sabah namazının ardından da devam etmişti.

Baskınlarda, Kıble Mescidi'ne sığınan 200’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail yönüne roketler atılmıştı.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Sderot kenti yönüne beş roket atıldığı, bunlardan dördünün hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği, bir roketin de açık araziye düştüğü belirtilmişti.

İsrail uçakları, roketlere karşılık Gazze Şeridi'nin batısında iki noktaya hava saldırısı düzenlemişti.

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.