Muğla Haber Gazetesi

GÜVENLİ GIDA

GÜVENLİ GIDA
Selda Eren Sarı
Selda Eren Sarı( [email protected] )
10 Ekim 2012 - 10:16

                Son günlerde Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  “Yediğine içtiğine dikkat et, güvenilir gıda tüket” sloganı ile tüketicileri gıda güvenliği konusunda bilinçlendirme çalışmalarına önem verdi. Bu doğrultuda eski usul gıda işleme ve tüketiciye sunma yaklaşımlarında çok önemli değişimler meydana geldi. Peki yazılı ve görsel medyada da sık sık karşılaştığımız “güvenli gıda” ne demek?

            Güvenilir Gıda; her türlü bozulma ve hastalıklara yol açan etkenlerden uzaklaştırılmış, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan tüketime uygun ve  besin değerini kaybetmemiş gıda maddesidir. Yani gıdaların amaçlanan kullanımına uygun olarak hazırlanması ve tüketildiğinde tüketicilere zarar vermemesi anlamında kullanılan bir kavramdır. Tüketici olarak gıdaların güvenli gıda olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Bir gıda maddesi satın alırken şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gerekli izin, onaylarının olduğuna dair ibareler olmalı
  • Gıda ürünlerinin üzerinde son kullanma tarihleri ve raf ömürleri olmalı
  • Ürün etiketinde yer alan bilgiler silik olmamalı, okunabilmeli
  • Ürünün etiketi üzerindeki muhafaza ve satış şartlarına uygun koşullarda olup olmadığına dikkat edilmeli
  • Soğukta ya da dondurularak muhafaza edilmesi gereken ürünlerin uygun sıcaklıkta tutulduğuna dikkat edilmeli
  • Teşhir alanları ve raflar, ürünün görünümünü farklı göstermek ve tüketiciyi aldatmak amacıyla değişik renklerde aydınlatılmamış olmalı
  • Orijinal ambalajlarından çıkarılmış dökme olarak satılan gıdaların son kullanma tarihi, üretici firma vb. etiket bilgilerine dikkat edilmeli
  • Ambalajlar şişme, delinme ve sızma yapmamış olmalı

Bütün bunların yanında işletmeler ISO 22000 belgesine sahip ise, bu gıda güvenliğini hedefleyen bir yönetim sistemi uyguladığını gösterir. Bu sistem gıda üretimi yapan işletmelerde (restoran, üretim yapan yerler, otel, pastane, vs) kaliteli üretim sisteminin yanında öncelikli olarak gıdanın güvenliğini tarladan çatala kadar garanti altına almayı hedefler. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi uygulaması gıda güvenliği açısından çok etkin bir yönetim sistemi haline gelmiştir. Bu sistem; güvenli gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının (personel hijyeni, ekipman hijyeni, hammadde hijyeni, ortam hijyeni vs) belirlenmesini ve bu şartların üretimden tüketime sunulmasına kadar uzanan döngü içerisinde eksiksiz uygulanmasını, oluşabilecek risklerin önceden tanımlanmasını ve bu risklere karşı alınacak önlemlerin belirlenmesini açıkça ortaya koyan uluslararası bir yönetim sistemidir.

Gıda kaynaklı hastalıklar, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde insan sağlığı üzerinde özellikle çocuklar, yaşlılar ve hamilelerde ciddi bir tehlike oluşturmakta. Bunun sonucunda insanların sağlığını ve hayatını kaybetmesi yanında, yapılan sağlık harcamaları büyük ekonomik kayıplara sebep olmakta. Gıda güvenliği programlarının uygulanmasıyla bu tehlikeler en aza indirilerek meydana gelen hatanın nereden kaynaklandığı ve çözümü bulunabilmektedir. Siz de gerekli önlemleri alarak,bilinçli tercihler yaparak sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığını riske atmayın.

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha