Muğla Haber Gazetesi

Gündüz: Kardeşlerimize yardıma hazırız

Gündüz: Kardeşlerimize yardıma hazırız
20 Haziran 2014 - 11:49

Terör Örgütü IŞİD’ın Musul ve Telafer’i işgali sırasında Türkmenlere yapılan zulümlere tepki gösteren Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cemil Gündüz, iktidarı gelişmeler karşısında tutumundan dolayı kınarken, “ Ülkücü hareketin neferleri olarak gerekirse Türkmeneli’ndeki kardeşlerimizle omuz omuza mücadele etmeye hazırız.” Dedi.

Irak’ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve Türkmeneli olarak adlandırılan Musul, Kerkük ve Telafer’de Irka Türkmenlerine yapılan zulüm ve sürgünlere tepki gösteren Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Cemil Gündüz, iktidarı bu gelişmeler karşısındaki tutumu nedeniyle istifaya çağırdı.

Bölgede 2 milyon Türkmen’in yaşadığına dikkat çeken Gündüz; “Irak’ın kuzeyi olarak tanımlanan coğrafya; 10. Yüzyıldan itibaren Türklerin hâkim ve meskûn olduğu bir muhittir. Bugün burada 2 milyon civarında soydaşımız yaşamaktadır. Bölge, her ne kadar birçoğu yıkılsa da Türklerin imzasını taşıyan eserlerle doludur. Türkmeneli olarak ifade ettiğimiz bu coğrafya, hâkimiyetimizden çıktığı günden bugüne acılarla yoğrulmaktadır.

Bunun son örneği de IŞİD terör örgütünün Musul ve Telafer’i işgal etmesi olmuştur. Sözde İslam adına cihat  ettiğini söyleyen bu örgütün; ne İslam’la ne de insanlıkla hiçbir ilgisinin bulunmadığı ortadadır. İnternette yayınlanan görüntüler bu terör örgütünün nasıl acımasız bir yapıya sahip olduğu hakkında fikir vermeye yetecek netliktedir. Bölgeden alınan bilgilere göre; halkın bir kısmı göç etmiş, diğer bir kısmı ise endişeyle beklemeye devam etmektedir. IŞİD adlı terör örgütünün soydaşlarımıza yönelik bir katliama girişebileceği ihtimal dâhilindedir. . Ülkemizin sınırlarına çok yakın bir mesafede bulunan Telafer’in işgaline sessiz kalmak; yarın ülkemiz içerisine yönelecek hadiselere cevaz vermek anlamını taşır.”dedi.

Hem Musul Konsolosluğunda görevli vatandaşlarımızın hem de bölgedeki Türkmenlerin güvence altına alınması konusunda iktidarın bütün seçenekleri gözden geçirmek zorunda olduğunu belirten Gündüz, “Türkiye Cumhuriyeti hem rehin alınan vatandaşlarını teslime zorlamak; hem de soydaşlarımızı güvence altına almak adına askeri seçenekleri gözden geçirmek mecburiyetindedir. Türkiye’nin gücünü test etmeye çalışan gafiller, bunun cevabının en sert şekilde almalıdır. Ülkemizin ve milletimizin menfaatlerine zarar verecek her girişimin, muhataplarına ağır bir bedel olarak geri döneceği ayan beyan gösterilmelidir. Aksi takdirde ülkemiz, eline silah alan herkesin korkutup, sindirebileceği aciz bir ülke olarak anılmaya başlayacaktır.

Siyasi iktidarın “Büyük Devlet”, “Dünya Devleti” vurguları eğer gerçekse derhal ortaya koyulmalı; değilse söz sahipleri istifa ederek onurlarına bulaşan bu lekeyi temizlemelidir. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, her şartta ve her platformda Türkmeneli’nin sesi olmaya devam edecektir. Buradan herkese hatırlatmak isteriz ki; Ülkücü hareketin yiğit neferleri, gerekirse soydaşlarıyla birlikte omuz omuza mücadele etmeye hazır bulunmaktadır.” Diye konuştu.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha