Muğla Haber Gazetesi

Gören Kalpler Eğitim Derneği açıldı

Gören Kalpler Eğitim Derneği açıldı
22 Eylül 2021 - 13:39

Kamuoyunda Sivil toplum çalışmalarıyla tanınan Seher Yılmazer, “Onurlu yaşam mücadelemizi görünür kılmak zorundayız” sloganı ile Gören Kalpler Eğitim Derneğinin il temsilciliğini açtı.

Engelli bireylerin ve ailelerinin toplumsal yaşama daha etkin bir şekilde katılmalarını ve toplumla bütünleşmelerini hedefleyen Gören Kalpler Eğitim Derneği, merkezi Ankara da bulunan bir sivil toplum örgütü ve özel eğitim merkezi olarak hizmet veriyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinde teşkilatlanmasını sürdüren dernek Konya’dan sonra Muğla’ya da temsilcilik açtı.

Kamuoyunun yakından tanıdığı engellilik alanında sivil toplum çalışmalarıyla bilinen Sosyolog ve Aile Danışmanı Seher Yılmazer ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Çağlar Karsantı’nın Muğla Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne verilen bildiri ile Gören Kalpler Eğitim Derneği’nin il temsilciliği açıldı.

Temsilciliğin açılmasıyla birlikte Seher Yılmazer yanındaki heyetle birlikte kamu kurum ve kuruluş ziyaretlerine başladı.

ZİYARETLER HIZ KESMEDEN BAŞLADI

İl Dernekler Müdürü Murat Kemal’i makamında ziyaret eden heyet, görüşmede görme engelli bireylerin yaşamın her alanında ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam süreçlerine etkin bir şekilde katılımlarının sağlanması adına kamu ve sivil toplum işbirliğiyle çalışacaklarını belirtti.

Kurum ziyaretlerini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde devam ettiren heyet, üniversitenin Engelsiz Kampüsü’nde araştırma görevlisi Elif Ilıman Püsküllü ile toplantı gerçekleştirdi.

Hem üniversite öğrencilerini hem de engelli öğrencileri kapsayacak, geniş katılımlı ve uzun soluklu bir iş birliğinin ilk adımlarını attıklarını kaydeden heyet,  ilk somut iş birliği çalışmasının 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü etkinliklerinin üniversite ile birlikte yapılmasının planlandığını belirtti.

İl temsilcisi Seher Yılmazer ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Çağlar Karsantı, kurum ziyaretlerindeki bir sonraki durağı ise Muğla Büyük Şehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ünsal Paşalı’yı makamında ziyaret etti.

Heyet, yerel yönetimlerin yetki alanlarına giren toplumsal yaşam alanlarında, çevre düzenlemelerinde ve erişilebilirlik sorunlarının çözülmesi süreçlerinde işbirliği halinde ve çözüm odaklı bir tutumla çalışmalar sürdürme hususunda temennilerini iletti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü de ziyaret eden dernek yetkilileri; İl Müdürü Osman Toprakçı ile görüştü.

Gören Kalpler Eğitim Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan heyet; sivil toplum ve kamu işbirliği kapsamında kurumlarla koordineli çalışma hususunda kurum yetkilileriyle mutabakat sağladıklarını aynı zamanda Muğla ilinde yaşayan başta görme engelli bireyler olmak üzere, engelli bireylerin yaşamış oldukları çeşitli sorunlara, kamu ve sivil toplum kuruluşları olarak getirebilecekleri çözümler üzerine de kurum yetkilileri ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

“ONURLU YAŞAM MÜCADELEMİZİ GÖRÜNÜR KILMAK ZORUNDAYIZ”

Amaçlarının, engelli bireylerin akranlarıyla birlikte, aynı zamanda, eşit, erişilebilir ve engelsiz bir biçimde yaşamın her alanını kullanabilmesi olduğunu belirten Gören Kalpler Eğitim Derneği Muğla İl Temsilcisi Seher Yılmazer, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim, özel eğitim, istihdam, sosyal, kültürel, sportif alanların tamamında görme engelli bireylerin yanında olacağız. Erişilebilirlik sorunlarının ivedilikle çözülmesi için çalışmalar sürdüreceğiz. Yaşamın her alanında standardı yükseltmek üzere faaliyetlerde bulunacağız. Toplumun engelli bireylere bakış açısını pozitif yönde etkilemek üzere birçok kurum ve kuruluşlarla ortak faaliyetler gerçekleştireceğiz. Onurlu yaşam mücadelemizi görünür kılmak zorundayız. Gören Kalpler Eğitim Derneği, 1997 yılında kurulan, görme engelli çocukların, gençlerin ve ailelerin toplumsal yaşama daha etkin bir şekilde katılmalarını ve toplumla bütünleşmelerini hedefleyen bir sivil toplum örgütüdür. Engellilerin benzerlikleri sadece engelli olmalarıdır. Her engelli grubunun eğitimi ayrı bir uzmanlık işidir. Biz, sadece yaşadığımız ve bildiğimiz görme engellilerin eğitimiyle ilgileniyoruz. Metroda gördüğünüz beyaz baston kullanan birine ‘Yardıma ihtiyacınız var mı?’ diye sormak. Trafikte aynı bastonu gördüğünüzde durmak, birlikte düzenlenecek sanat ve spor etkinliklerine katılmak ve gönüllü kitap okuyucusu olmak. Görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmakla beraber farklı hassasiyetleri olan bireylerin yaşamın her alanını ortaklaşa kullanabiliyor olmasının haklı gururunu hisseder ve pozitif etkilerini yaygınlaştırmış oluruz. Engelliliğin tespit edildiği andan itibaren, erken müdahale hizmetlerinin verilmesi, öncelikle aileye psikososyal desteğin sağlanması ve aynı anda engelli bireyin eğitimine, özel eğitimine, sanat ve spora yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle: engellilere yönelik hizmet üreten sağlık, özel eğitim, rehabilitasyon, sanat ve spor kurumlarının aile ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği içinde çalışmaları gerekmektedir.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha