Muğla Haber Gazetesi

GEKA’dan bir ilk

GEKA’dan bir ilk
01 Mart 2014 - 9:53

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Türkiye’de ilk olacak bir projeyi daha hayata geçiriyor. Gezginci arıcıların arı konaklama noktaları GEKA projesiyle belirlenecek.

Türkiye’de ilk defa gezginci arıcılığı desteklemek amacıyla yürütülecek “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” projesiyle, Muğla’da arı konaklama noktaları tespit edilerek arıcılık faaliyetleri web tabanlı bir sistemle yürütülecek.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklediği ve Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman İşletme Müdürlüğü ile ortak yürüteceği projede; Muğla ‘da 260 köy ve 365 mevkideki 3506 konaklama noktasının coğrafi koordinatları ve afetlerde kolonilerin zarar görebileceği riskli konaklama alanları tespit edilerek bu alanların işaretlemesi yapılacak.

Veri tabanı oluşturulacak

Gerek organik arıcılığın yapılabileceği gerekse arı ekotiplerinin korunacağı konaklamaya uygun yeni konaklama noktaları ve izole alanların araştırılacağı projeyle belirlenen koordinatlar web tabanlı veri-tabanına aktarılacak ve bölgenin konaklama haritası oluşturulacak. Muğla ilindeki yerli arıcı ile her yıl Muğla’ya gelen gezginci arıcı profilini, sayısını, koloni ekotiplerini ve sayısını, arı hareketlerini, farklı konaklama noktalarındaki koloni verimini, afetlerde özellikle kurak ve yağışlı geçen yıllarda riskli konaklama alanlarını, İlin üretim sezonunda bal üretim değerini raporlayabilecek veritabanı sayesinde arıcılar uygun arı konaklama alanlarına yönlendirilecekler. Böylece arı yetiştiriciliğinde bal verimi ve kalitesi artarken sektörün uluslararası boyutta rekabet edebilirliği de sağlanacak.

Rekabet gücü artacak

Geçtiğimiz günlerde, GEKA’nın Denizli’deki merkezinde Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü adına proje protokol sözleşmesini imzalayan Müdür Yardımcısı Enver Aydın gerçekleştirilecek projeyle; “Türkiye’de arıcılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımızın hem girdi maliyetleri önemli ölçüde azaltılırken hem de daha sağlıklı, izlenebilir ve güvenilir arı ürünleri üretimi yapmaları sağlanacak. Böylece diğer ülke arıcıları ile olan rekabet gücü artırılarak dünya bal ticaretinde söz sahibi olunabilecek” dedi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında gerçekleştirilecek projenin Türkiye’de alanındaki ilk örnek uygulama olduğunun altını çizen Aydın, son olarak projenin bakanlık düzeyinde ele alınacağını ve ülke genelinde yaygınlaştırılarak arıcılık sektöründe öncü proje olacağını belirtti.

Arıcılığın gelişmesine katkı

GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata; kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların bölge kalkınmasına yön verecek araştırma, fizibilite ve planlama vb. çalışmalarına destek verdikleri Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında, 2013 yılında Bölgeden 29 projeyi desteklediklerini ve 2014 yılında programa üniversitelerin fakültelerinin de başvuru yapabileceğini belirtti. Alata; Ajanstan destek alan “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” projesi kapsamında ilk defa gerçekleştirilecek uygulamaların Türkiye’de arıcılık sektörüne farklı bir bakış açısı getirerek bu sektörün gelişiminde olumlu etkilerinin olacağını söyledi.

Sektöre destek sürecek

GEKA’nın Bölgenin öncü sektörlerinden olan arıcılığın gelişimine oldukça önem verdiğini dile getiren Süleyman Alata; “Geçtiğimiz yıl yürüttüğümüz Mali Destek Programlarında sektöre yönelik Muğla’dan 3 projeye ve 2012 yılında Marmaris’te düzenlenen Uluslararası Muğla Çam Balı ve Arıcılık Kongresine destek verdik. Bu yıl Fethiye’de 4. kez düzenlenecek Kongreye tekrar destek vererek Dünya çam balı üretiminin %75’ini sağlayan Muğla’da sektörün gelişimine yönelik her türlü projeye destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha