Muğla Haber Gazetesi

Facebook ve ergenler

Facebook ve ergenler
Yasemin Balcı
Yasemin Balcı( [email protected] )
03 Ekim 2012 - 12:04

Ergen olup da facebook’a üye olmayan nerdeyse yoktur.

Ama facebook kullanımı sırasında şeytanın gör dediği durumlarla az karşılaşılmamaktadır. Örneğin, ergen yaştaki kızımız facebook aracılığıyla birisiyle tanışır. Bu şekilde tanıştığı kendisinden yaşça büyük bir kişidir. Karşısındakini görmemenin, yazışarak anlaşmanın bir gizemi olur. Derken artık buluşma zamanı gelmiştir. Ailesine de “ben facebooktan tanıştığım filanca ile buluşmaya gidiyorum” diyemez. Başka bir bahane ile evden çıkıp arkadaşı ile buluşur. Bu buluşmalar sırasındaki karşı cinse ilgi, tutum ve davranış açısından ergen kızımız ile tanıştığı sözüm ona arkadaşı olan kişinin farkındalığı aynı değildir. Kendisinden yaşça büyük olan kişinin komplimanları, ona sunduğu olanaklar ve vaatler kızımıza çekici gelebilir. Süreç kızımızın duyguları ve iç dünyasına öyle hitap eder ki, bir süre sonra erkek olan kişinin cinsel taleplerine karşı koyamaz. Genç kız, bu olayın daha sonra yaşamını nasıl etkileyeceğini düşünemez.  Hatta böyle bir talep karşısında ne yapacağını da bilemez. Ortada isteyip istemediğini bilemediği, çekindiği, ürktüğü bir durum vardır. Hayır derse arkadaşına ayıp olacak, ya da arkadaşını kaybetme riski ile karşı karşıya gelecektir. Kaybetmeyi göze alamaz.  Bazen de “istemiyorum, babam kızar, ya sonra ne olacak” gibi kaygılarını dile getirir ama karşı taraf bunları dikkate almaz.  Buna psikiyatri literatüründe “randevu tecavüzü” diyorlar.

–          Tanıdık Tecavüzü / Randevu Tecavüzü

Tanıdık tecavüzünde kadın tanıdığı biri tarafından cinsel şiddete maruz bırakılır. Fail, maruz kalan kadının uzaktan tanıdığı biri, akrabası ya da sevgilisi olabilir. Randevu tecavüzü ise, adından anlaşılacağı gibi, yakın ilişki içinde olan ya da olmak üzere olan kişiler arasında gerçekleşir. Burada, cinsel şiddete maruz kalan kadının kendisini istismar eden kişiyi tanıyor olması ya da hâlihazırda bir ilişki içinde olması ya da olmaya niyetlenmesi, özellikle sonrasında cinsel şiddete maruz kalan kişinin inanılırlığının sorgulanmasına neden olmaktadır. O nedenle kadınların özellikle yasal yollara başvurmasını ciddi oranda engellemektedir. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, cinsel şiddet olaylarının yüzde 70’ine yakınında fail tanıdık kişilerdir.

Bu şekilde karşı cinsle arkadaşlık eden genç kızların bazılarının aileleri, o güne kadar kızının erkek arkadaşının olmasına izin vermemiş ya da bunu hoş karşılamadıklarını defalarca dile getirmişlerdir. Arkadaşlık yaptıkları kişi hayatlarındaki ilk arkadaşlarıdır. Dolayısıyla başlarına gelecek olumsuz durumu aileleriyle paylaşamayacaklardır. Karşı taraf bu durumun farkında olup ilk cinsel yaklaşımından sonra “ailene söylerim, abine söylerim…” tehditleriyle ilişkinin devamını sağlar. Bu korku ve kaygıyla karışık kaçak göçek ilişkinin sonu ne olur? Kız “benimle evlenmelisin” der. Adam hiç yanaşmaz. Kızın dünyası yıkılır. Bazen gebelik de oluşabilir. Durum aileden gizli olduğundan genç kız istenmedik ve beklenmedik şekilde oluşan bu gebelikle de nasıl baş edeceğini bilemez. Yasal yollarla sorunu çözemeyeceği için uygunsuz ve sağlığa zarar verici yöntemlerle gebelikten kurtulmaya çalışır. Aşırı kanama ile hastaneye kaldırılır. Ya da aileden birine karnının ağrıdığını söyler. Geçmeyen sağlık problemleri için aileden birinin eşliğinde hastaneye gider. Orada saptanıp, kayıt tutulacak ve ailesinin haberi olacak diye deyim yerindeyse dokuz doğurur. Ailesinin tüm her şeyden kendisini sorumlu tutmasından korkar.  Bu nedenle intihara kalkışan gençler bile vardır.

Ya da ailesi tarafından nerede olduğunun sorulduğu ve sıkıştırıldığı bir durumda, arkadaşı dediği kişiyle olan ilişkisini açıklayabilir.  Bu durumda aile kızı suçlamakla birlikte soluğu karakolda alır. İlgili kişi aranır. Sevip sevmediğinin, ne isteyip istemediğinin bile farkında olmayan kızları ile evlenmesini isterler. Adam kızı tanımıyormuş gibi davranır. Tanıyor gibi davransa bile kızın kendi isteğinden bahseder. Gebelik ya da cinsel birliktelik yaşadığına dair bulgular varsa, başkası ile olan ilişkisinden olmadığı ne malum der. Bu genç kızı daha fazla yıkar.

Başlangıçları aynı olan senaryoların devamı değişik şekillerde devam eder. Eğer aileler de kızlarına sahip çıkıp kollamazlarsa genç kızların deyim yerindeyse hayatı kayar. Nerdeyse bu olaylardan öncesi ve sonrası diye ayrılır. Okul başarıları düşer. Hatta okul yaşamları yarım kalır. Dolayısıyla meslek sahibi olmada dezavantajlı durumda olurlar. Sevgiyi ve cinselliği farklı yerlerde arayabilirler. Madde kullanımına sığınabilirler.

Aman siz siz olun facebook arkadaşlıklarına dikkat edin. Arkadaşlıklarımız akran ilişkileri içinde kalsın. Çocuklarımızın akranlarıyla olan ilişkilerini destekleyelim. Arkadaşlarını da biz de tanıyalım.

Sevgi ve dostlukla..

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha