Son güncellenme :28.08.2018 16:44

Anasayfa > Yazarlar > EYYY SÜLEYMAN SOYLU

28.08.2018 Sal, 16:44

EYYY SÜLEYMAN SOYLU - İlker Cömert

EYYY SÜLEYMAN SOYLU

Sayın Bakanım sen unuttun galiba ben hatırlatayım!!!
Yahu Allahaşkına sen İçişleri Bakanısın. 9 Günlük Bayram Tatili. Bodrum senin Antalya senin ne işin var Cizre’de Şırnakta. Ne işin var Kırıkkale’de, Yalova’da. Bir sürü helikopterin var bin git bir yerlere. Sen ne yapıyorsun Bayram gecesi havadan trafik denetiminde?
Bayram namazını İzmir Çeşme’de kılsana be bakanım. Beytüşşebap’ta ne yaparsın? Cizre’de Şırnak’ta Bayramlaşmada nerden çıktı? E mübarek o kadar Susurluğa gittin Trafik denetlemekte nedir? Bir ayran tost yapmadan dönülür mü?
Bayram günleri Sayın Bakanın sosyal medyasını takip ederken yoruldum. 9 gün dinlenmeden gece gündüz, kah terör bölgelerinde kah trafik denetlemesinde. Gurur duymamak elde değil.
Sadece bu değil ki. Kato Dağında kahramanlarla Bayramlaşma, Şırnakta, Cizre’de vatandaşlarla Bayramlaşma yetmiyormuş gibi İstanbul’a yetişip Gaziosmanpaşa’da, İstanbul İl Başkanlığında Bayramlaşmaya katılma, Bayram öncesi hayat geçirdiği Kırmızı Düdük Projesinin takibi için, e-5’te trafik denetlemesi, Yalova’da Taziye için ev ziyareti, Oradan Cumhurbaşkanımızın Bitlis Ziyareti durmadan Malzgirit Yıl dönümü törenleri için Muş ziyareti.
Ben yazarken yoruldum.
Alışık değiliz biz böyle şeylere.
Talimatıyla başlatılan ülke genelinde ‘Bu bayramda ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük’ adı altında ki proje, çocuklarımızın, ailelerinin yolculuk esnasındaki trafik ihlallerine bizzat müdahale etmesi, kendilerini bu konuda sorumlu hissetmesi ve aile bireylerini trafik kurallarına sanki birer trafik polisiymiş, fahri müfettişmiş gibi uymasını sağlamak adına sorumluluk bilinci kazandırılması açısından büyük ses getirdi. Hem Sayın Bakan hem Talimatı ile il Valilerinin, araç araç çocuklara düdük, tshirt broşür dağıtması kayda değer bir çalışmaydı. Valimiz Esengül Civelek’te Bayram boyunca değişik kritik noktalarda uygulamayı bizzat kendisi yürütenlerden. Ülke genelinde bir bakanın, ilimizde ise Valiliği bir kenara bırakın, Bir kadının, bir annenin araçları durdurup çocuklara görev vermesinin onlara güven aşılamasının önemini anlatmaya gerek yok. Trafik kazalarını önlemeye olan katkısı ise cabası.
Bayram sonu veriler gösteriyor ki hem bu proje hemde alınan diğer tedbirler son derece başarılı oldu. Projeyi alkışlamamak elde değil.
Kimse sayın bakana bu konuda proje üret falan demiyor, demez. Zaten terör adına yaptıkları dik duruşu ve çalışmaları fazlası ile göz dolduruyor. Bir de memleketin trafik sorununa dertlenmek, cinayet gibi Bayram Trafik kazları için tedbir almak fikir üretmek her bakanda rastladığımız meziyetler değil.
Aynı şekilde Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemir’li de Bayramı uygulamalarda, denetimlerde geçiren, Teşkilatta ki Nöbetçi birimlerle Bayramlaşarak geçiren Bakanlarımızdan. Muhakkak daha bir çok Bakan ve Bürokrat vardır. Ben takip edebildiklerimi paylaştım. Özellikle iki bakanımız insan üstü bir program ile izleyenlere takip edenlere helal olsun dedirtti. Keza 9 gün uzun süre, hem kritik bri dönemde hemde ekonomik açıdan kötü bri süreç geçiren ülkemizde bir günü boşa geçirecek zamanımız yok.
Ufak bir hatıramla bitirelim bu gün ki yazımızı.
Bir çoğunuz tanırsınız; Adnan Abi Kokoreç’in sahibi namı değer Rajon Adnan ile Yunanistan’dayız. O dönem Yunanistan AB den Almanya’dan aldığı borçla ayakta duruyor. Kavala kenti. Öğlen saat 11.45 falan bir şeyler yiyelim dedik. Bir makarnacıya girecektik ki, içerden bir kadın personel, kapalıyız kartını çevirip kapıyı çekti. Biz rahat 8-9 kişi varız. Adnan Abi çalışana yemek yiyeceğiz dedi. Ama personel Öğle tatili nedeni ile saat 16 ya kadar kapalı olduklarını söyledi. Oysa içerde daha müşteri de vardı. Adnan abin “Batın Allah müştakınızı” versin sözleri hala kulaklarımda. Bizde bırak 8-9 kişiyi bir kişi olsun, bayram seyran farketmez iş yeri açılır para kazanılır, hizmet verilir. Biz çalışkan milletiz. Madem Türk’ün Türk’ten başka dostu yok. Türkün çalışmaktan başka çaresi de yok. Yıllarca Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur deyip bir yandan da yan gelip yatmak büyük paradoks. Kendin üreteceksin, Kendin yapacaksın.
***
Bayramda ortalığı savaş alanına çeviren, çöpünü toplamayan, trafik kuralı tanımayan insan dışı varlıklardan daha sonra bahsedeceğim. Ama özellikle Yurt dışında çalışıp tatile Türkiye’ye gelen, yaşadıkları ecnebi memleketlerinde korkudan yapamadıkları her şeyi ülkemin yollarında piknik alanlarında sahillerinde yapan sözüm ona gurbetçilere de birkaç çift sözüm olacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.