Eurovelo Toplantısı yapıldı

Vali Fatih Şahin,  Eurovelo-Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı hakkında yapılan bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda kamu kurum kuruluş müdürleri ve sivil toplum kuruluş yetkileri hazır bulundu.Toplantıda açıklama...

Eurovelo Toplantısı yapıldı

Vali Fatih Şahin,  Eurovelo-Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı hakkında yapılan bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantıda kamu kurum kuruluş müdürleri ve sivil toplum kuruluş yetkileri hazır bulundu.

Toplantıda açıklama yapan Vali Şahin, Eurovelo rotalarına Muğla’nın da katılmasının önemine değinirken yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Şahin,  “Bu alternatif turizmin önemli çalışmalarından biri. Valilik olarak biz ve sivil toplum kuruluşları bu tür faaliyetleri önemsiyoruz. İlimizde bisiklet rotalarının oluşturulması için muhteşem bir potansiyel var. Hali hazırdaki potansiyelleri harekete geçirmeli ve yeni rotalar tespit etmeliyiz. Turizmin 12 aya yayılması ve kıyılardan iç bölgelere çekilmesi açısından bu çalışmalar çok önemli. Bu doğrultuda yürüyüş yollarını gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Bu yolları hem yabancı hem de yerli vatandaşların kullanması için açıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Ülkemizde de yürüyüş yolları ve doğayla ilgili faaliyetlerin giderek arttığını ifade eden Vali Şahin,  bu tür rotaların daha çok olması gerektiğini vurguladı.  Ülkemizdeki en önemli eksiklerden birinin bisiklet ve yürüyüş yolu rotalarının olmaması olduğunu belirten Vali Şahin, “ Avrupa’da yıllar önce bu rotalar belirlenmiş. Bizde fırsatı kaçırmadan var olan potansiyeli, yürüyüş yollarımızı ve bisiklet rotalarımızı gün yüzüne çıkarmamız lazım. Önümüzdeki yıllarda ilimizde bu konuyla ilgili önemli bir ilerleme olacağına inanıyorum. Önemli olan bu faaliyetleri bu güzellikleri ortaya çıkarmak. Turizmde çeşitlendirme amacımız süreyi uzatmak. İç bölgelere yerli ve yabancı turistleri çekmek için bu tür faaliyetleri gün yüzüne çıkartmak önemli. Bu yapılan çalışmaları tanıtmak, turistlere bu tür yerlere sahip olduğumuzu duyurmanın önemi de yadsınamaz.” dedi.

Toplantıda bilgilendirme yapan Eurovelo-Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi, EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları ağı çalışmalarının Avrupa Parlamentosu tarafından sürdürülebilir Turizm ve Ulaştırma çalışmaları kapsamında  desteklendiğini ifade etti.

Eurovelo Avrupa Bisiklet Rotaları ağına ilimizin katılması için Bölgesel ve Ulusal yönetici ve karar vericilerin desteklerinin  önemli olduğunu aktaran Ekmekçi, EuroVelo uzun yol bisiklet rotalarının geçtikleri ülkeler ve şehirlerde, sürdürülebilir Alternatif Turizm olanakları, sosyoekonomik yapıya destek, prestij kazanımı, uluslar arası tanınırlık sağladığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 53 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.