Muğla Haber Gazetesi

  ETKİNLİK-SEN İL BAŞKANI DUMAN: “SEKTÖRÜMÜZ YOK OLMANIN EŞİĞİNE GELMİŞTİR”

  ETKİNLİK-SEN İL BAŞKANI DUMAN: “SEKTÖRÜMÜZ YOK OLMANIN EŞİĞİNE GELMİŞTİR”
16 Mayıs 2021 - 12:03

Tüm Etkinlik  İşverenler Sendikası (Etkinlik-Sen)  Muğla İl Başkanı Volkan Duman, pandemi dolayısıyla uzun süredir kapalı kalan eğlence sektörü ve sektörde geçim sıkıntısı yaşayanların olduğunu dile getiren bir basın açıklaması yaptı. Duman, “sektörümüz yok olmanın eşiğine gelmiştir” diyerek, aşılamada öncelik verilmesi gerektiklerini söyledi.

Sinem Karakaya

Pandemi nedeni ile uzun zamandır kapalı olmalarına rağmen süreci izleyen etkinlik sektöründen ses geldi.  15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi lazım geldiğini hatırlatan Etkinlik-Sen  Muğla İl Başkanı Volkan Duman, “ülkemiz ve ticari hayatımız büyük bir imtihan döneminden geçiyor” diyerek basın açıklaması yayınladı.

Duman açıklamasında; “Yok sayılan Etkinlik Sektöründe 15 aydır süregelen belirsizliğin artık giderilmesi lazım gelmektedir. Zira ülkemiz eski ekonomik ve sosyal gücüne ancak Hizmet ve Etkinlik sektörünün faaliyetlerine başlaması ile ulaşabilecektir” dedi.

Duman, pandemi dönemindeki normalleşme planını, kendine has bir yöntemle yürüten ülkemizin işlemeye devam eden fabrikalarımız ile ekonomi sistemini desteklerken, birçok riskli gördüğü alanda da tedbirlerini tüm dünyaya örnek olacak şekilde yaklaşımlarla alarak, bilim ve aklın öncülüğünde uyguladığını belirtti.

“AŞI İÇİN ÖNCELİK VERİLSİN”

“Aşı uygulamasında ve ekonomik destek paketlerinde öncelik ve ayrıcalık artık hizmet ve etkinlik sektörü paydaşlarına verilmelidir” diyen Duman “16 Mart 2020 tarihinde getirilen Pandemi kısıtlamaları sonrasında Temmuz ve Ağustos aylarında sadece 55 gün faaliyet gösterebilmiştir. Bununla beraber, halen devam eden personel, kira, elektrik, SGK, Oda aidatları vs masraflarımız ile ayakta kalmaya çalışan bizler hiçbir destek ve mali yardımdan istifade etmeden faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırla bekliyoruz” dedi.

TÜM SEKTÖRLER EŞİT BİÇİMDE ETKİLENMEDİ

Etkinlilerin durmadığına sadece sektörün durdurulduğuna dikkat çeken Volkan Duman, kontrolsüz şartlarda ev, bahçe, bağ, sokak, bina korunakları gibi mekanlarda bulaşa, vergi ve istihdam kaybına sebebiyet verecek şekilde etkinliklerin gerçekleşeceğine değinerek  etkinlik ruhsatlı, belediyeler tarafından belirlenen, vergi kaydı olan işletmelerce gerçekleşmeyen her türlü etkinlik pandemi öncesinde olduğu gibi yasaklanması gerektiğini belirtip kapalı olan etkinlik sektörüne rağmen artan vaka sayılarının kaynağı net bir şekilde tespit edilerek, yerinde müdahale ile sektör ayrımı yapılmaksızın çözümlenebilirdi. Salgının ilk gününden beri kapalı ve yarı kapalı olan sektörler, son kapanma örneğindeki tedbirler benzeri kararlı adımlar ile bu derecede mağdur edilmeden çalıştırılabilirlerdi. Maalesef Pandeminin olumsuz koşullardan tüm sektörler eşit biçimde etkilenmedi” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZ DAYANMA GÜCÜNÜ KAYBETTİ”

Etkinlik Sen İl Başkanı Volkan Duman açıklamasına şöyle devam etti:

“Sektörümüz dayanma gücünü kaybetmiş ve yok olmanın eşiğine gelmiştir. Yılların birikimi ve tecrübesine sahip sektör esnafı ve duayenleri, farklı sektör arayışına girmişlerdir. Sektörümüz hareket kabiliyetini kaybetmiş, katma değer üretemeyecek hale gelmiştir. Turizm Sektöründe beklenen hedefler etkinlik sektörü olmadan gerçekleşemeyecektir. Etkinlik sektörü adına endişe taşıyan etkinlik sahibi, işveren ve işçileriyle milyonlarca insan adına çözüm bekliyoruz.81 ilimizde faaliyet gösteren, fikirleri ve önerileri ile katkı, destek veren, sesini duyurmaya çalıştığımız, açık ve kapalı etkinlik mekanları, organizasyon firmaları, yiyecek-içecek sunumu ile catering firmaları, mıce endüstrisi paydaşları, prodüksiyon firmaları, fuar firmaları, incentive ve  eğlence sektörü işverenleri adına var gücümüzle her türlü kural ve kaidelere uyarak çalışacağımızın sözünü veriyoruz. Bulaş oranındaki artış ve bugün tüm yasaklara rağmen geldiğimiz noktaya baktığımızda tek suçlunun etkinlik sektörü olmadığının anlaşıldığını umuyoruz. Bir an önce çok zorda olan etkinlik sektörünün rahatlatılması ve faaliyetlerine başlamasına müsaade edilmelidir. Bizler sadece; yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha