Muğla Haber Gazetesi

‘Erken seçim istiyoruz’

‘Erken seçim istiyoruz’
TULAY SUKUN( tulaysukun@yandex.com )
25 Kasım 2020 - 17:59

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaybedeceği bir erken seçime gitmez!” anlayışında olduğunu söyleyen CHP Muğla İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, kendilerinin ‘Ülkeyi Yönetemiyorsunuz!’ düşüncesi ile çok önceden ‘Erken Seçim’ isteklerini dillendirmeye başladıklarını anlattı.

“Bu iktidar olduğu sürece insanlar mutlu olamaz!” diyen CHP İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, “Ötekileştirme var. Yapısından dolayı Muğla’ da ben, bir AK Partili ile bile ilişki kurabiliyorum. Toplumsal uzlaşma iyidir. Ama yukarıda, oy veren dost, oy vermeyen düşman görülüyor. Ötekileştirmeden beraber yaşamayı öğrenmeliyiz. ‘Siyaset, bir uzlaşma rejimidir!’ Ekonomik açıdan ise her ihracat, ithal ettiğimiz ürünlerle yapılabiliyor. Ülke iyi yönetilmiyor! Bu yaşadığımız sıkıntı, kriz değil artık, bir ekonomik buhran! Basılan paraların kime verildiği söylenmiyor, şeffaflık yok! Deprem parası 50 milyar ne oldu, bilen yok! Muğla’ da esnafa gerekli yardım yapılabilmesi lazım! Esnafa sicil affı getirilmeli, sorunları çözülmeli, bunun için de bir esnaf bakanlığı kurulmalı!” dedi.

Özel Haber- Röportaj: Tülay SÜKÜN

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, Türkiye’nin iyi yönetilemediğini söyledikleri genel politikaları çerçevesinde, kendi seçmen tabanı ve ‘Millet İttifakı’ tabanına yönelik gönderdiği yazılı basın açıklamalarını sık sık gerçekleştiriyor.

Erken yapılacak bir seçimi, dönemsel olarak zaman zaman dillendirmeleri ise bir anlamda, partileri açısından her an tetikte olunduğunun altını çiziyor. Muğla’ da kendi belediye başkanlarının çalışmaları, iktidar partisinin il ve ilçe yöneticileri tarafından eleştirilmesi ise son yerel seçimlerde, belediye başkanı sayısında üstünlük sağlayan AK Parti’ nin, bir yönetimsel taktiği gibi görülüyor.

Yaşanmış ve yaşanacak gelişmeler hakkında görüş ve düşüncelerini, bütünsel bir çerçevede öğrenmek istediğimiz CHP İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu’ dan, Muğla İl Makamı’ nda bir röportaj randevusu alıp, ziyaretine gittik.

Mandalina ve çay ikramı yapan Başkan Zeybekoğlu, kendinden emin ve Muğla sorunlarına hâkim, Büyükşehir ve ilçe yöneticileri ile koordineli olduklarını gösteren bir tablo içerisinde, sorularımızı neredeyse hiç düşünmeden yanıtladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaybedeceği bir erken seçime gitmez!” anlayışında olduğunu söyleyen CHP Muğla İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, kendilerinin ‘Ülkeyi Yönetemiyorsunuz!’ düşüncesi ile çok önceden ‘Erken Seçim’ isteklerini dillendirmeye başladıklarını anlattı.

Ne pandemi döneminde, ne eğitim, sağlık, ne de dış politika alanında yönetilebilen ülkenin, bugün bir karanlığa doğru gittiğinin vurgusunu yapan Başkan Zeybekoğlu, erken seçim kararını iktidarın vereceğini, ama kendisinin de bunu yapamayacakları görüşünde olduğunu belirtip, ‘Kaybedeceği bir seçimi yapmaz ama 2023’ te mecburen yapacak!’ diye düşüncesini belirtti.

CİDDİ OY AĞIRLIĞI

Muğla’da yapılan son seçimlerde partilerinin bir oy kaybı olduğunu, bunun da partilerinden başka partilere geçenler nedeniyle bir fark oluşturduğunu anlatan Zeybekoğlu, “Kamuoyu yoklamaları, Büyükşehir Belediye Başkanı’ nın 11 puan, ilçe belediye başkanlarının ise en az üç puan oylarını arttırdığını gösteriyor. Seçimi kaybettiğimiz ilçelerden Ula, Ortaca, Köyceğiz’ i, bugün seçim olsa alırız. Dalaman ve Yatağan’ da da ciddi bir oy ağırlığımız var. Geçen seçimde İYİ Parti ile sadece Büyükşehir Belediyesi’nde bir ittifak yaptık sayılır. Bazı ilçelerde bu ittifakı iyi oluşturamadık ama bundan sonrası için de iyi oluşturamayacağımız anlamına gelmez!” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

İYİ Parti ile Muğla’ da ilişkilerinin bugün için gayet iyi olup, il ve ilçe parti başkanlarını ziyaret ettiklerini belirten CHP İl Başkanı, “Bizi gayet pozitif karşılıyorlar, onlar gelince de biz aynı karşılığı veriyoruz.” dedi ve Eylül Ayı Büyükşehir Meclis Toplantısı’ nı, “Belediye Meclis Üyelerimiz’ den birinin rahatsızlığı, fırsatçılığa çevrildi. Bir ay sonraki meclis toplantısından önce İYİ Parti ile ittifakımızı sağlama bağlayıp, sorunu çözdük ve geriye döndük. Ben hiçbir zaman İYİ Parti İl Başkanı İncilay Hanım ile diyaloğu koparmadım. Milas’ ta yaşanan olayı da buradaki yanlış anlamayı da oturup, düzelttik. ‘Siyaset, bir uzlaşma rejimidir!’ Bu arada, İncilay Hanıma’ a geçmiş olsun dileklerimi de ilettim.” aktarımı ile partilerinin Muğla ittifakı hakkında bilgiler verdi.

Tüm Muğla’da şu anda sandık kurullarını oluşturduklarını, mahalli temsilciliklerini seçtiklerini, muhtarların örgütlenmelerini yaptıklarını, pandemi sürecinde olunmasına rağmen bütün örgüt birimleri ile düzenli çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İl Başkanı Zeybekoğlu, CHP Muğla olarak, her an yapılacak bir seçim için hazır beklediklerinin vurgusunu yaptı.

İLÇE İLÇE ÇALIŞILDI

İl Başkanı olarak gerek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ile gerekse dört vekilleri, ilçe belediye başkaları ile ilişkilerinin iyi olmak zorunda ve gerçekten de iyi olduğunu belirten Zeybekoğlu, “Beraber çalışıyoruz. Seçimde daha başarılı olmamızın birliktelik olduğuna inanıyoruz. Ara sıra aramızda tartışmalar yaşansa da sonucun önemli olduğunu biliyoruz. Sonuçta birlikteyiz! Muğla’ yı Ankara’ da dört vekilimiz ve Parti Meclisi Üyemiz (Av Gizem Özcan) ile iyi temsil ediyoruz. Seçilen Parti Meclis Üyemiz’ in Muğla’ ya katkılarının da çok olacağını düşünüyorum.” dedi.

Muğla İlçeleri’ nde belediyelerinin projelerine destek olduklarını belirten CHP Muğla İl Başkanı, belediyelerin de projelerini ve yapacaklarını kendileri ile paylaştığını, genel merkezlerinden gelenleri de kendilerinin onlara ilettiğini anlatıp, “Her şeyi diyalog halinde beraberce yapıyoruz. Fethiye, Marmaris, Menteşe, Datça, Milas ve Bodrum Belediyelerimiz ile Büyükşehir Belediye Başkanımız, haftada bir gün telekonferans yöntemi ile toplantılar yapıyor, sorunları masaya yatırıp, birlikte çözüm üretiyorlar.” şeklinde, belediye başkanları ile olan ilişkilerinden söz etti.

Muğlalılar’ ın seçilmişlerin yeterince halkın arasında olmadığı görüşlerine katılmadığını söyleyen Zeybekoğlu, “Parlamentonun tatil döneminde, bütün vekiller ilçe ilçe çalıştı. Vekillerimizden ikisi genel merkezimiz tarafından Ardahan ve Bingöl’ e görevlendirilirken, diğer iki vekilimiz Suat Özcan ve Süleyman Girgin ile birlikte Muğla’ da tüm ilçelerimize gidip, esnafları gezdik ve sorunları not aldık. Genel Başkanımız’ ın grup değerlendirmesine, esnafımızın sorunları götürüldü ve bunları 17 maddelik bir bildiri olarak basıp dağıtmaktayız. Pandemi kısıtlamaları süresince esnafların ve sağlık personellerin sorunlarına çözüm olmaya çalıştık. İktidar, bir maske bile dağıtamazken, sağlık çalışanlarına otellerde yer ayırdık, gıda, hijyen malzemeleri başta olmak üzere ihtiyacı olan herkese yardımlar ulaştırdık. Bu amaçla Büyükşehir Belediye Başkanımız, 24 bin gıda ve temizlik malzemesi paketinin dağıtımını yaptı.” dedi.

YENİ İHALELERLE TAMAMLAMA

Menteşe Kent Meydanı’ nın yarım, eksik kalması ile ilgili tüm gelişmeleri çok iyi bildiğini ve Başkan ile konuştuğunu belirten Zeybekoğlu, konunun belediye kaynak yetersizliğinden değil, yüklenicilerin ekonomik yetersizliğinden ve artan döviz fiyatlarının, demir fiyatlarını da katlaması sonucu, zor duruma düşüp, iflas etmelerinden oluştuğunu söyledi. Kent meydanı ve müze inşaatı için hak edişleri, belediyenin gününde ödemesine rağmen inşaatların yüklenicileriyle ilişkilerin kesildiğini belirten İl Başkanı Zeybekoğlu, yarım kalan inşaatlar için yeniden ihaleye çıkılıp, en kısa sürede tamamlanacağını anlattı. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ nin ise en kısa sürede düzeltilecek ufak tefek hataları dışında, çok güzel yapıldığını söyleyen CHP İl Başkanı, kreşi, Muğla Tarihi’ ni oluşturacak kütüphanesi ve düğün salonunun dahi bulunmasıyla sadece Menteşe’ ye değil, tüm Muğla’ ya çok iyi bir şekilde hizmet verilebileceğini dile getirdi.

Kendi belediyeleri olmamasına rağmen Seydikemer ve Kavaklıdere’ ye yıllar sonrasına hitap edebilecek düzeyde, milyonluk yatırımlar götürüldüğünü belirten CHP Muğla İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız’ ın felsefesi, kendisine oy verip, vermediğine bakmadan, ne yapılması gerekiyorsa öncelik sırasına göre sıraya koyup, o projeyi yapmasıdır. Seydikemer’ de hemen her şey Büyükşehir tarafından yapıldı. Başkan, particilik yapmaz ve bütün belediyelere eşit mesafede durur. Bundan önceki dönemde Bodrum’a yeterince yatırım yapılamamıştı. Başkan Bodrum için ‘ Bodrum’ a gelenleri yer üstünde güneş yakıyor ama Bodrum’ da yerin altı da bizi yakıyor!’ anlatımı yapar. Bodrum’ un hiçbir alt yapısı yokken, 350 milyonluk bir yatırım yapıldı. Torbalı’ da Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa 272 milyon liralık, sonuçta belediyenin ödeyeceği altyapı projesi imzalandı. Sonuçta Başkan iktidarla bile iş birliği yapabildi. Turgutreis’ e ciddi bir alt yapı, ciddi bir yaşam merkezi yatırımı gerçekleşti. Bodrum’ un en büyük sıkıntısı olan DSİ tarafından, yanlış boruların kullanılmasıyla yapılmış içme suyu hattındaki binlerce patlaktan kaynaklı, sağlam teslim edilmediği için kesin teslimi alınmayan projenin, tüm borularının değişmesi için 100 – 150 milyonluk daha yatırımın gerçekleştirilmesi lazım! Konu, Cumhurbaşkanı’ na kadar iletilmiş durumda! Bodrum’ da bu güne kadar geçici üstlenme ile 1875 kez patlayan borunun tamiri yapıldı. Sürekli çevreye zarar veren su israfı oluşuyor. Ani su kesintileri de haliyle insanları geriyor. Konu mahkemeye taşındı. Marmaris’ in birkaç köyündeki su sorunu ise dış kaynaklı krediler alınıp, çözümlenecek! İlçelerimizdeki açılışlara Büyükşehir Belediye Başkanımız ile gittiğimiz için de her konudan ve her sorundan bilgimiz oluyor.” diye açıklamalarda bulundu.

ÇELİŞKİ OLMAYACAK!

Muğla’ nın yönetimi için Ankara versiyonu dendiği, vekillerinin, il ve ilçe başkanlarının, belediye başkanlarının tek bir kişinin (Dr Osman Gürün) ismiyle anılması söylemleri için İl Başkanı Zeybekoğlu, “Parti içinde muhalifler olacak. Bu tür yakıştırma suçlamalarına cevap bile vermiyor, duymazlıktan geliyorum. İl Başkanı olarak, bütün ilçe başkanları ve belediye başkanları ile çalışma bilincindeyim. Niye çelişeyim? Seçimde başarı istiyorsak, ilçe ve belediye başkanları ile birlik olup, beraber çalışacağız. Genel Başkanımızın da düşünceleri bu yönde ve ‘Çelişki olmayacak!’ diyor. Kendi aramızda tartışıp, şu daha iyi diyebiliyoruz! Menteşe’ de gayet başarılı bir belediye başkanımız var. Büyükşehir Belediye Başkanlığı, önemli hizmetler için bir makam! Büyükşehir olmasa Muğla’ ya bu kadar büyük yatırımlar yapılabilir miydi? Kavaklıdere’ nin bütçesi yedi milyon iken Büyükşehir oraya 14 milyonluk bir yatırım yapmış. Seydikemer’ e yine bütçesinin çok çok üzerinde yatırımlar sağlanmış. Olumsuzluklar olur mu, olur! Köylerin mahalle olmasına o zaman da karşı çıktık! Köylerin bir gelirinin olması lazım! Şimdi muhtarların hiçbir yetkisi yok, maaş alıyorlar o kadar! Büyükşehir kurduğu ‘Muhtarlar Masası’ ile her eksiği gidermeye, her sorunu çözümlemeye çalışıyor. Muhtarlar o yerin temsili seçilmiş kişisi olarak, su ve yol gibi sorunları, belediyeye getiriyor. Muhtarların ilgili görev alanlarının, kanunla belirlenip, kendilerine yetkiler verilmesi lazım! Büyükşehir Muğla’ da iki bin 500 km yol yapmış. Yani Artvin’ e git – gel kadar kilometrelerce yol! Özel idare zamanında yapılan birçok yol, bir senede mahvolmuş. Şimdi siz, kanalları açılmış, yağmurla bozulmayan Göktepe Yolu’ nu gidin, görün! Kar yağan yerlerde bozulan yol, anında yapılıyor.” anlatımı ile Muğla’ da tek adamlıktan ziyade, birlik beraberlik sergilendiği örneklemelerini dile getirdi.

İKTİDARDAN KAYNALI MUTSUZLUK

Pandemi açısından Muğla’ da gün geçtikçe çemberin daraldığına da dikkat çeken İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, “Hastalanan kişiler yakınımıza kadar geldi. Yatağan Eski Belediye Başkanımızın takibindeyiz. Bence bu salgın dönemi iyi yönetilmiyor. Çok ciddi tedbirler gerekli! Maske, mesafe ve temizlik artık yetmiyor! Belli bir süre tekrar evlere girmemiz lazım! Sokağa çıkma yasağı uygulamadan çözemeyiz! Pandemi ile ilgili sağlıklı bilgiler de alamıyoruz. Yetkililer bilgi vermiyor. Bilgi sahibi olmadan nasıl tedbir alacağız? Bodrum, şehirlerarası tedbirler alınca salgın neredeyse durmuştu. Görüştüğüm her il başkanı, kendi şehirleri ile ilgili salgının artış gösterdiğini söylüyor. İYİ Parti İl Başkanı oldu, yarın bizim olmayacağımızın garantisi yok! Bakanlık televizyonlarda, üç bin hasta diye anlatıyor ama çok çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Partimiz’ de Onursal Adıgüzel çok ağır geçirdi ama Faik Öztrak üç günde atlattı bu hastalığı! Kişiye göre değişiyor.” şeklinde salgın gündemini değerlendirdi.

“Bu iktidar olduğu sürece insanlar mutlu olamaz!” diyen CHP İl Başkanı Âdem Zeybekoğlu, “Ötekileştirme var. Yapısından dolayı Muğla’ da ben, bir AK Partili ile bile ilişki kurabiliyorum. Toplumsal uzlaşma iyidir. Ama yukarıda, oy veren dost, oy vermeyen düşman görülüyor. Ötekileştirmeden beraber yaşamayı öğrenmeliyiz. ‘Siyaset, bir uzlaşma rejimidir!’ Ekonomik açıdan ise her ihracat, ithal ettiğimiz ürünlerle yapılabiliyor. Ülke iyi yönetilmiyor! Bu yaşadığımız sıkıntı, kriz değil artık, bir ekonomik buhran! Basılan paraların kime verildiği söylenmiyor, şeffaflık yok! Deprem parası 50 milyar ne oldu, bilen yok! Muğla’ da esnafa gerekli yardım yapılabilmesi lazım! Esnafa sicil affı getirilmeli, sorunları çözülmeli, bunun için de bir esnaf bakanlığı kurulmalı!” şeklinde ekonominin gidişatı ve mutluluk üzerine görüşlerini aktardı.(Tülay SÜKÜN)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha