“Enflasyon düştü, memur borçlu çıktı”

Türk Emekli-Sen Muğla İl temsilcisi Necmettin Altuntaş, emeklilerin yaşam şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığını öne sürerken, “Yıl sonu  enflasyon oyunu yine oynandı. Kasım ayında bütün ekonomi yazarları...

“Enflasyon düştü, memur borçlu çıktı”

Türk Emekli-Sen Muğla İl temsilcisi Necmettin Altuntaş, emeklilerin yaşam şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığını öne sürerken, “Yıl sonu  enflasyon oyunu yine oynandı. Kasım ayında bütün ekonomi yazarları memura, emekliye enflasyon farkı verilecek diye yazarken, bu ay yapılan ayarlamayla enflasyon düştü memur, emekli borçlu çıktı.”dedi.

Yıl Sonu enflasyon rakamlarına değinen Altuntaş, “10 ve 11. Aylarda bütün gazetelerde memur ve emekliye zam müjdesi var, memur ve işçi emeklileri için enflasyon sürpriz yapacak, memur ve emekliler yılbaşında % 3 zam ve enflasyon farkı alacaklar diye haberler çıktı. Maliye Bakanı bile fark ödeyeceklerini söyledi. 12. Ayda ise gıda fiyatlarında düşüş gözlendi enflasyon düştü, zam yok ! dendi.

TÜİK son anda enflasyonu düşük çıkartarak Hükümetin imdadına yetişti. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan ek enflasyon zammı verilmeyecek. 2013 Bütçesini de buna göre yapan Hükümet emeklilere enflasyon farkı vermeyecek. Zaten her dönem sonunda aynı oyun oynanıyor ve emeklilerin zam alacağı aylardan önce mayıs-haziran ve kasım-aralık döneminde  enflasyon düşük çıkartılıyor. Ayarcıların sayesinde.”diye konuştu.

“Hükümet verdiğini geri alacak”

Hükümetin 2013 yılında emekliye verdiği zamları fazlasıyla geri alacağını iddia eden Altuntaş, “Son  10 yılın Kasım ayları dikkate alındığında TÜFE’deki artış toplamda yüzde 146 olurken; gıda, ulaşım, kira, ısınma, haberleşme, elektrik, temizlik gibi zorunlu tüketim kalemlerinin fiyatları ortalama yüzde 186 zamlanmıştır. Memur, emekli ve dar gelirlilerin cebine yansıyan enflasyon son on yılda açıklanandan 40 puan daha fazladır. Bu emeklinin  Hükümetten alacağıdır. Ama Hükümet teslim etmek yerine, emekli dul ve yetimin hakkını yemeye devam ediyor.

Hükümet her zaman olduğu gibi önümüzdeki yılda vereceği maaş zammını geri alacak. 2013 bütçesinde KDV ve ÖTV gibi memur, emekli ve dar gelirlinin sırtına yapıştırılmış vergilerde  yüzde 18’lik bir   artış öngörülmüş,  emeklilerin maaşına ise yüzde 3 + 3 toplam yüzde 6 zam yapıyor,  sadece KDV ve ÖTV’de ise  yüzde 18 artış yapıyor. Bu dar gelirlinin, emeklinin satın aldığı her şeyin üstüne o kadar daha zam yapılmasıdır. Emeklinin daha fazla ezilmesi değil midir?”dedi.

Ülkedeki gelir dağılımının emekliler aleyhine bozulduğunu ifade eden Altuntaş şunları söyledi:

“Gelir dağılımı her geçen yıl emekliler aleyhine bozulmaktadır. Hükümet vergi külfetini KDV ve ÖTV ile dar gelirli ve emeklilerin sırtına yüklemekte nimeti ise mutlu azınlığa vermektedir. Herkesten kazancı oranında vergi toplayarak, adil bir gelir dağılımı sağlamakla yükümlü olan iktidar, çok kazanandan az vergi alarak, vergi adaletsizliğine imza atmaktadır.

Mutlu azınlık vergi artışlarından etkilenmemekte, dar gelirli ve emekli ayaklarını yorganına sığdırmak için bir az daha büzülmektedir. Eğer emekli ve dar gelirlilere veriyoruz diyorlarsa, gider-gelir dengesi en azından eşitlenmelidir. Bunu yapmanın yolu emekli  maaşlarına en azından  KDV ve ÖTV’nin üstünde bir zam verilmesi gerekir. Ey hükümet uzaklardan değil başkentten, Ankara’dan sesleniyoruz, duy sesimizi yarın çok geç olmadan.”

Bu haber toplam 204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.