Muğla Haber Gazetesi

En kıymetli ürün su

En kıymetli ürün su
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
04 Nisan 2016 - 17:18

Suyun kıymetli oluşu, üzerinde oynanan oyunlarla yani terörle irtibatlı oluşumuz açısından paralellik kurulması aklın gereğidir.

Devletlerarası münasebetlerde  çıkarların oynaşması altında her canlıya hayat veren su önemli rol oynar.

22 Mart Dünya Su günü. Dünya Bankasının sürdürülebilir gelişim hedefleri raporunun içeriğinde şu önemli hususlara yer veriliyor. Dünyada 2.5 milyar kişinin kullandığı su arıtılmadan kullanılıyor. Hayat sürdüğümüz gezegende yaklaşık 700 milyon kişi ise temiz su tüketemediği belirtiliyor.

Dünyada suyun kullanım alanı üç noktada tevarüs ediyor.

a-)Endüstride

b-)Tarımda

c-)Evlerde

UNESCO verilerinde 2000 yılında 1975 km3/yıl (yaklaşık 2 trilyon m3) olan su tüketimi nispeti 2050 yılında % 27 artarak 2511km3/yıl (yaklaşık 2.5 trilyon m3)olması bekleniyor.

Uzmanlara göre ulaşılabilir su kaynakları düşünüldüğünden daha az… Dünyadaki toplam su miktarı 1.4 milyar m3. Ancak suların % 97.5’i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak, % 2.5’i nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunuyor. Dünyadaki tatlı su miktarı yaklaşık 35 katrilyon m3. Buradaki önemli nokta; tatlı su kaynaklarının % 90.1’i kutuplarda ve yeraltında.

Buradan çıkan şudur: Suyun doğru kullanımının ne kadar önemli olduğudur.

Aynı zamanda hızla artan dünya nüfusu, şehirleşme dünya su kaynaklarının süratle tükenirken, suyun kullanılır hale gelmesi önemini muhafaza ediyor.

İşte bu tablo batının materyalist kafalarına yaşam endişesi sarıp, enaniyetleri ile su kaynaklarını işgal, insanlarını katletme ile fitne fücura yormak suretiyle, terörle alt edeceklerini kurgulamalarının esbabı daha iyi anlaşılıyor.

Haber Kaynak: Yeni Mesaj Gazetesi

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha