Muğla Haber Gazetesi

Emperyalizmin kökü kalıtımsaldır

Emperyalizmin kökü kalıtımsaldır
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
25 Eylül 2017 - 11:52

Bunu söyleyen Atatürk’tür. Hayatını bu uğurda mücadele ile geçiren, batının yayılmacı emellerine göğüs gererek tarih sahnesinden silinmek üzere olan bir kavmin ayakta kalarak yeniden organize olmasını sağlayan büyük liderden başkasını bilemez, anlamazdı. Sebeplerinin şuuruna eremezdi. Zira emperyal emellere karşı bir çok cephede İngiliz, Yunan, İtalyan, Fransızlar, Avusturalyalılar, Ruslara karşı savaş veren alim liderden başkası şuuruna eremezdi. Onun için bu bağlamda en büyük analizi o yapabilirdi. İzmir’de irat ettiği nutukta bakın ne diyor;
“Batı, Osmanlı Devletinin yıkılması, tarihten silinmesi, coğrafyadan, haritadan çıkarılarak imha edilmesi için şiddetli bir arzu duymuştur. Avrupa’da doğu sorunu adı altında Türk Milletini yok etmek konusundaki istek çok derindir. Bugünkü Avrupa diplomatlarının bilinçlerinde var olan bu görüş noktası bugün değil çok önceki zamanlarda yerleşmiş bir düşüncedir. Bu adeta babadan oğula geçen kalıtımsal bir anlayış, alışkanlık, bir gelenek olmuştur. Dolayısıyla batının soya çekimle gelen bu anlayışı değiştirmek kolay olmayacaktır.”
Bu tarihi tespitin can alıcı noktalarını bir kez daha dikkatlerimizi teksif edelim. “ Batının Türkleri yok etme konusundaki görüşü bir gelenektir, kalıtımsaldır, genetiktir”
Bu tarihi vecize halinde olan komprime fikirleri bilseydik, Avrupa kapılarında eli böğründe bekleyip, durur muyduk. 50 seneden beri abesle iştigal etmez, devleti küçültmek durumunda kalmazdık. Batının Bremen Mızıkacıları gibi karo halinde “Türkleri aramızda görmek istemezük” naralarına muhatap olmazdık.
Batının kültürel kavimlerden teşekkül ettiği savı artık inandırıcılığını yitirmiştir. Bu kavimler topluluğu ruhunda, seceresinde vampirizm hamuru ile yoğrulmuştur. Bundan dolayı batıyı Atatürk’ün gözlüğü ile bakmak mecburiyetindeyiz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha