Eli öpülesi nine

Fethiye'de düzenlenen 'Modern Arı Yetiştiriciliği Kurusu'na katılan bayanlardan birisi olan 72 yaşındaki Refiye Aydilek, 100 tam puanla birinci olduğu sınavda erkekleri geride bıraktı.Fethiye’de 2012 yılı içinde bine yakın aile...

Eli öpülesi nine

Fethiye'de düzenlenen 'Modern Arı Yetiştiriciliği Kurusu'na katılan bayanlardan birisi olan 72 yaşındaki Refiye Aydilek, 100 tam puanla birinci olduğu sınavda erkekleri geride bıraktı.

Fethiye’de 2012 yılı içinde bine yakın aile 75 binin üzerinde arı varlığı ile ekonomiye 13 milyon TL’lik katkı sağladı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından arı yetiştiricilerinden gelen talep doğrultusunda Üzümlü beldesinde açılan 'Modern Arı Yetiştiriciliği Kursu'na kadınlar da büyük ilgi gösterdi. 15 gün devam eden 80 saatlik kursun ilk bölümüne katılan 12 kursiyer sertifikalarını törenle aldı. 26 kişinin katıldığı ikinci kursta yine Üzümlü beldesinde başladı.

Öğrenmenin yaşının olmadığını kanıtladı

15 kişinin katıldığı sınavda başarılı olan 12 kursiyerin Modern Arıcı Yetiştiriciliği Sertifikası aldığı ilk bölüm kursu 72 yaşındaki Refiye Aydilek isimli 4 çocuk annesi ve 7 torun sahibi kadın 100 puanla birinci olarak tamamladı. Gösterdiği örnek başarı ve azmiyle erkekleri ve genç hemcinslerini geride bırakan Aydilek, bu başarısıyla takdir topladı. Başarılı kursiyerlere sertifikaları Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürü Fırat Erkal, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Koftu, Müdür Yardımcısı Zafer Kaya ve Üzümlü Belediye Başkanı Önder Genç tarafından verildi.

Talep üzerine açılan arıcılık kursunun ilk bölümünün tamamlandığını ifade eden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Koftu, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüz ile iş birliği içerisinde açtığımız bu kursumuz toplamda 80 saatlik bir kurstur. Tamamlanan birinci dönem kursumuzu başarı ile bitiren 12 kursiyerimizin de bugün sertifikalarını takdim ediyoruz. diyerek Bugün başlayan ikinci dönem kursumuza da 26 arkadaşımız kayıt yaptırdılar. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe müdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde gerek Arı yetiştiriciliği, gerekse diğer alanlarda açabileceğimiz tüm kurslarda koordineli bir çalışma sergiliyoruz. Bu konuda ilçe müdürümüze teşekkür ediyorum. Halk Eğitim Merkezi olarak bizler Fethiye’de ara eleman yetiştiriciliği kursunun yanında ihtiyaç duyulan alanda derneklerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ile iş birliği içerisinde kurslarımızı açmaya devam ediyoruz” dedi.

13 milyon TL katkı sağladı

Arıcılığın Türkiye için önemli olduğunu ancak Muğla bölgesi için daha fazla bir önem taşıdığına işaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fırat Erkal da, “Fethiye ilçesinde bine yakın aile yaklaşık 75 binin üzerinde arı varlığı ile arıcılık yapmakta. 2012 yılı için Fethiye’de arıcılığın ekonomiye katkısı 13 milyon TL’dir. Buda arıcılığın azımsanmayacak bir sektör olduğunun göstergesidir. Üzümlü Beldesindeki arı yetiştiricilerimizden bu türlü taleplerin gelmesi bizleri sevindirdi. Çünkü bölgede uygulanan arıcılıkla ilgili olarak Islah Projesi var, Organik Arıcılık Projeleri var. Muğla bu konuda çok şanslı, Çünkü örgütlenmiş bir arı yetiştiricileri birliği var. Arı yetiştiricisi olan vatandaşlarımız Fethiye için önemli bir iş yapıyorlar. Ben bu kurs tamamlandıktan sonra arıcılıkla ilgili yeterli bilgileri edindikten sonra işi hayata geçirmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.

Organik Bal üretimi için kursa katılmış

Birinci dönem arı yetiştiriciliği kursunu birincilikle tamamlayan Refiye Aydilek, eşini 3 yıl önce kaybettiğini hatırlattı. Yıllardır yanlış şekilde arıcılık yaptığını savunan Aydilek,hedefinin katkısız doğal ve organik bal üretmek olduğunu belirterek, “Daha önce eşim ile birlikte arı yetiştiriciliği yapıyorduk. eşim vefat ettikten sonra oğlumla birlikte arı yetiştiriciliğine ikimiz devam ediyoruz. Ben 72 yaşındayım benim babam da arı yetiştiriciliği yapıyordu bu nedenle bende kendimi bildim bileli Arı yetiştiriciliği ile uğraşıyorum ama düzenlenen bu kurs sayesinden bir çok konuyu yanlış bildiğimi anladım. Kursu başarı ile tamamlayarak sertifikamı aldım bu kursta aldığım bilgiler ile modern arı yetiştiriciliği yapacağım. Hedefim katkısız doğal ve Organik bal yetiştiriciliği yapmak” diye konuştu.

Bu haber toplam 114 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.