Muğla Haber Gazetesi

Elektrik kesintilerine çare jeneratör!

Elektrik kesintilerine çare jeneratör!
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
19 Mart 2016 - 9:49

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı kendilerine yöneltilen soruya verdiği yazılı cevap basına intikal ettirildi, muhalif milletvekili vasıtasıyla.

Kesinti ve gerilim dalgalanmaları nedeniyle cihazlarda hasara sebebiyet veriyor olması tazminat dışında dağıtım şirketlerine herhangi bir sorumluluk verilmediği bildirildi. Bunun üzerine hassas cihazlarda meydana gelen arızalar için de tedbirlerin tüketiciler tarafından alınması uygun görülmektedir tavsiyesinde bulunuldu.

Tabi bu madde tartışılır. Eğer elektrik yani enerji dağıtım şirketlerine verildi ise kamilen sorumluluk şirketlerin uhdesinde olması mantıki açıdan doğru ve fakat eksik sözleşme maddesi yüzünden ortada kalmasın diye mesuliyet, mükellefiyet yüklenilsin. Çok açık tartışılır. Bakan beyin cevaplarında benim dikkatim “Zamlar asgari ücretten” lafzına takıldı. O zaman niye sisteme taklit karıştırılmak lüzumu hissedildi. Hissedilir. Bu sistemin banisi onlar. Fiyatları yükseltmezler. Yüksek asgari ücret vermezler diyorsa dönüp bakmak hatta sistemin banisi Prof. Dr. Haydar Baş Hocaya danışmak, izzeti nefis meselesi kabul ediliyorsa, iki ciltlik kitabının taklidi yeterli olacaktı.

Bunlardan bihaber olarak zamların sebebi asgari ücretten demek zait kaçar. Zira seçim kazanmak pahasına” benden 1500, benden 1300 lira” diyerek açık artırmaya gidilmesi zaten gülünçtü.

Haydan Hoca, 5000 Tl deyip üstelik dağıtıcı ve patronlara intikal ettirmeyecek derken, bu hoca nea diyor Allah aşkına deyip, merak saiki ile araştırma yapmalı idi. Hatta mütevazi olan hoca severek izah ederdi. Bunda gocunacak herhangi bir şey olmazdı.

Bunlara tevessül edilmeyip taklide başvurmak sonra da zamların sebebi asgari ücretten deyip tüm vatandaşlara paylaştırmak devlet adamlığı tutum ve davranışına mugayir bir haldir. Bunu açık açık beyan da nakizedir. Şu söze bakın ve düşünün abesle iştigal ettiğimizi. Asgari ücrette yapılan artışların dağıtım şirketlerindeki işletme giderlerini artırdığı cihetle faturadaki artışın da sebebini buraya yıkmak anlaşılır gibi değil.

İkinci husus; kayıp-kaçak bedelinin dağıtım bedeli namı altında kamufle etmek suretiyle devam lı açılan davalardan sonucunun kaybedilmesine karşılık bürokratik taktik mi bilinmez ama ceremeyi vatandaş çeker. Bu da kader olsa gerek..

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha