Muğla Haber Gazetesi

Ekonomik felsefe

Ekonomik felsefe
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
29 Kasım 2017 - 11:01

Her ilmin mebdei, gelişimi hülasa; akıl yürütmenin temeli felsefik çizgide geliştiği yadsınamaz. ENESCO her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe gününü felsefe günü olarak kutluyormuş. Bizim de acizane yeni haberimiz oldu.
Prof. Dr. Melih Baş ekonomist olması hasebiyle günü tesid etmeyi ekonomik felsefe üzerine makalesini tahsis ederek yerine getirmiş. Alıntı yaparak okuyuculara ulaşalım istedik.
İlk önce genel felsefe tarif, mebde, kapsam, mana derinliği olarak bilimlere etkindir. Felsefe ilk etapta akla dayanan düşünme çabası eforudur. Kavramlar diyalektik metotla yani lüzumu hissedilen kavramları su yüzüne çıkartır. Felsefe kapsam itibariyle konuları çerçevesinde;
1-Varlık felsefesi (ontoloji)
2-Bilgi felsefesi (epistomoloji)
3-Değerler felsefesi (aksiyonoji) şeklinde yerini alır. Şunu da hocanın izahında yer aldığı için açıklıkla söylemede beis görmüyorum. Tüm alanlar felsefenin sahasındadır. Bu bağlamda matematiksel ilmi sahada olan ekonomi de kapsam içindedir felsefe açısından.
Ekonomik felsefede, kainatta insanın aklını meşgul eden bir çok sualler temeli felsefeye dayanır. Acaba ile başlayan kaotik ortama çare aramak insanın farkında olmadan felsefe düzleminde gezinmesi demektir. Tatbikatta ekonomik felsefenin siyasi, askeri felsefe ile ilişkilendirmek mecburiyeti vardır.
Felsefe, iktisadi doktrinler tarihinde her ekolün gelişim, yayım, uygulama alanlarında felsefenin müessiriyeti kaçınılmazdır. Aksi halde iktisadi doktrinler vasat bulamazdı, gelişemezdi. Kaos orda da kendini gösterirdi.
İktisadi tarihte, Newton7un fizikteki çekim yasası gibi kuralları gerektirir inancında olan klasik okul mensupları vardı. Adam Smith’in tanımladığı yazısında çıkar ve akılcılık ön plandaydı.
Marx, klasik okula felsefe aracılığı ile cevaplamış. Zamanın olgunlaştırması üzerine şu sözü etmiştir. “ Felsefe ile dünyayı yorumlamak mümkün, ama değiştirmeye kafi gelmediği ikrarından bulunmuştu” Şu gerçek inkar edilemez. Ensan-toplum-tabiat triosunda ilişkiler felsefeyi devreye sokmadan idrak edilemez, algılanamaz. Dünyada doğru-yanlış sorunlara çözüm aranamaz.
Konu kaynak: Prof.Dr. Melih Baş-Aydınlık.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha