OKULLARDA KARNE ÖNCESİ ETKİNLİK

19 Ocak'ta bitecek olan 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk döneminde karne öncesi tüm okullarda, Dönem Sonu Faaliyet Haftası düzenleniyor.

OKULLARDA KARNE ÖNCESİ ETKİNLİK

19 Ocak'ta bitecek olan 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk döneminde karne öncesi tüm okullarda, Dönem Sonu Faaliyet Haftası düzenleniyor. İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe Emirbeyazıt İlkokulunu ziyaret ederek öğrencilerin dönem sonu faaliyetlerine eşlik etti.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinden önceki son haftada öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri; sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi için "Dönem Sonu Faaliyet Haftası" düzenleniyor.

Karne öncesi 15-18 Ocak'ta 4 gün sürecek olan Dönem Sonu Faaliyet Haftası, resmî ve özel tüm okullarda, "kış şenliği" havasında gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca okullara gönderilen faaliyet planı ve etkinliklerle öğrencilerin dil bilgisel ve hitabet yeteneklerini geliştirmesi hedefleniyor. Çocukların yeteneklerini sergileme fırsatı bulması, paylaşmanın önemini kavraması, takım çalışmasının başarıdaki rolünü öğrenmesi, bilim aktiviteleriyle yeni deneyimler yaşaması, keyifli vakit geçirmesi ve bunlarla beraber okulun sadece akademik başarı için değil, sosyal gelişim için de bir fırsat olduğunu yaşayarak görmeleri hedeflendi.

Faaliyetlerin ilk gününde İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe Emirbeyazıt İlkokulunu ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Sınıfları ziyaret eden İl Müdürü Emre Çay, öğrencilerin yapmış olduğu etkinliklere eşlik etti. Sınıflarda uygulanan “En Sevdiğini Paylaş” etkinliğinde öğrenciler, kendileri için anlamlı bir eşyayı yanında getirerek tüm sınıfa o eşyanın hikâyesini anlattılar ve bu eşyayı bir başka arkadaşına hediye ettiler.

“Yetenek Paylaşım Saati” etkinliğinde ise öğrenciler, yeteneklerini ve ilgi duydukları alanı paylaşmaya yönelik sunum yaptılar. Melodika çalan, halk oyunları gösterisi yapan ve farklı sanatsal aktivitelerde bulunan öğrencileri izleyen İl Müdürü Emre Çay, hepsini ayrı ayrı tebrik etti.

Okulda “En Sevdiğini Paylaş” ve “Yetenek Paylaşım Saati” etkinliklerinin yanı sıra “Bilgi Yarışması ve Kelime Oyunu” ile “Görsel Sanat, Bilim ve Spor Saati” etkinlikleri de düzenlendi.

İl Müdürü Emre Çay’ın bir sonraki okul ziyareti, Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen İl Müdürü Çay, dönem sonu faaliyetleri kapsamında okul tarafından organize edilen kermese katıldı.

16 Ocak Salı günü için etkinlik önerileri şöyle: Hitabet Oyunları: Belirlenen iki hitabet oyunu ile öğrencilerin sınıf içinde hitabetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaparak eğlenmesi amaçlandı. Sosyal Sorumluluk ve Kitap Okuma Saati: Okul tercihlerine göre farklı sosyal sorumluluk ve kültür faaliyetleri organize edilebilecek.

Tecrübe Paylaşımı Söyleşileri: Ünlü ve uzman isimler davet edilebileceği gibi kademelere göre itfaiyeci, polis, doktor gibi çeşitli meslek gruplarından konuşmacılarla eğlenceli, dikkat çekici söyleşiler yapılarak öğrencilerin keyifli vakit geçirmesi amaçlandı.

Komedi Saati: Sınıflarda fıkraların, hikâyelerin anlatıldığı eğlenceli bir paylaşım saati ile öğrencilerin kaynaşması hedeflendi.

17 Ocak Çarşamba günü için yetenek paylaşım saatinin yanı sıra önerilen diğer etkinlikler şöyle: Oyun Saati: Çeşitli kutu oyunları ve drama oyunlarının oynanacağı serbest zaman etkinliği planlanacak. Dönem Sonu Gösterileri: Okul bünyesinde aktif olan koro, tiyatro ekibi, şiir grupları gibi organizasyonların, gösterilerinin sergileneceği bir performans saati düzenlenecek.

Karne öncesi son gün olan 18 Ocak Perşembe günü ise: "Gezi Günü" etkinliği önerildi. Böylece, okul tarafından bir gezi programı ile hafta tamamlanacak ve öğrenciler 19 Ocak Cuma günü karnelerini alarak yarıyıl tatiline girecek.

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.