MSKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ÇOLAK MACAR LİYAKAT NİŞANI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Çolak, Macaristan Cumhurbaşkanı tarafından Macar Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

MSKÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ÇOLAK MACAR LİYAKAT NİŞANI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

Aynı zamanda Türk Macar Bilimsel İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ( TÜMACAM) kurucusu ve Müdürü olan Prof. Dr. Melek Çolak, Türk-Macar kültürel ilişkilerinin gelişimine verdiği katkıların ve bilimsel çalışmalarının bir göstergesi olarak Macaristan Dışişleri Bakanı PéterSzíjjártó'nun teklifiyle ve Macaristan Cumhurbaşkanı KatalinNovák'ın tensipleriyle, üstün hizmet nişanı olan Macar Liyakat Nişanı ile taltif edildi.

Prof. Dr. Çolak’a nişanı ve beratı, Ankara'da Macaristan Büyükelçiliğinde yapılan bir törenle Büyükelçi ViktorMátis tarafından takdim edildi. Törende Prof. Dr. Melek Çolak’ın yakınları, meslektaşları ve öğrencileri yer aldı.

Macar Kültür Merkezi Müdürü Dr.GáborFodor’un ve Büyükelçi ViktorMátis’in konuşmaları ile başlayan tören, Prof. Dr. Melek Çolak’ın Türk-Macar ilişkilerinin önemini ele aldığı teşekkür konuşması ile son buldu.

Macar Liyakat Nişanı’nın tercümesi şöyle:

“Tarihçi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Türk Macar Akademik ve Bilimsel İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü DR. MELEK ÇOLAK’a Macar-Türk tarihi araştırmaları alanında verdiği 20 yıllık emeği, ayrıca üniversite hocalığı ve ekol yaratan bilimsel faaliyetlerinin takdiri için MACAR LİYAKAT NİŞANI ŞÖVALYE HAÇI ödülünü veriyorum.”

Bu haber toplam 434 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.