EMRE ÇAY KİTAP YAZAN ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

​​​​​​​Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, üç ilçede konumlanan ortaöğretim kitap yazım komisyonları öğretmenleriyle, toplantı salonunda bir araya geldi.

EMRE ÇAY KİTAP YAZAN ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, üç ilçede konumlanan ortaöğretim kitap yazım komisyonları öğretmenleriyle, toplantı salonunda bir araya geldi. İl Müdürü Çay, öğretmenleri başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek, yürütülen güncel faaliyetler hakkında da bilgi aldı.

Muğla Ortaöğretim Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Hazırlama Komisyonlarındaki öğretmenler, ders ve etkinlik kitaplarının yanında dijital içerikler üretiyor. Hazırlanan içerik ve materyaller ülke genelinde liseler ve EBA’da öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunuluyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı koordinesinde Muğla’da 2016 yılından bu yana görev yapmakta olan kitap yazım komisyonları, takdire şayan çalışmalar sergiliyor.

Hazırlamış oldukları ders materyalleri, Bakanlık tarafından onaylanarak Türkiye genelinde ders kitabı ve ders aracı olarak kullanılıyor. Komisyonlarda yazar (alan uzmanı), grafik tasarım uzmanı, rehberlik uzmanı, dil uzmanı, ölçme ve değerlendirme uzmanı, program uzmanı öğretmenler yer alıyor.

whatsapp-image-2023-12-11-at-10-34-16-1.jpeg

MÜDÜR ÇAY ÖĞRETMENLERLE BİR ARAYA GELDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe, Ortaca ve Fethiye olmak üzere üç ilçede konumlanan ortaöğretim kitap yazım komisyonları öğretmenleriyle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda bir araya geldi.

İl Müdürü Emre Çay, öğretmenleri başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek yürütülen güncel faaliyetler hakkında da bilgi aldı.

Ortaöğretim Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Hazırlama Komisyonları İl Koordinatörü olarak görev yapan İngilizce Öğretmeni Fethi Çimen,7 yıldır yürütmekte oldukları çalışmalar hakkında İl Müdürü Emre Çay’a bilgi verdi.

“HAZIRLADIĞIMIZ MATERYALLERİN ÖĞRENCİLERE KATKI SUNMASI BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

İngilizce komisyon başkanı ve İngilizce kitapları yazarı da olan Fethi Çimen, “Muğla Ortaöğretim Ders Kitapları ve Öğretim Materyalleri Hazırlama Komisyonları olarak sorumluluğu çok büyük çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla, geçtiğimiz yoğun süreçlerde sadece akademik olarak değil çok güçlü bir ekip çalışması da gerekiyor. İlk etapta, ders kitabı hazırlama adına hizmet vermeye başlasak da dünya genelinde ortaya çıkan ihtiyaçlara paralel olarak değişen materyal ve içerik türlerinin yanı sıra, özellikle pandemiden sonra uzaktan eğitime yönelik dijital içerikler, videolar, animasyonlar hazırlamak da sorumluluklarımız arasına girdi. Bu dinamik süreçlerde beklentileri karşılayabilmek adına sürdürülebilir bireysel gelişim çabalarımıza ek olarak, Bakanlığımızın düzenlediği çalıştaylar vasıtasıyla bilgilerimizi güncelliyor ve içerik oluşturma faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun dışında dünya genelindeki müfredatların analizlerini ve çevirilerini yaparak kendi öğretim programlarımızla karşılaştırıyor, Bakanlığımıza raporlar sunuyoruz. EBA’da yazdığımız ders kitaplarımız ve hazırladığımız sorular da mevcut. Beceri ve etkinlik temelli, oyun temelli kitaplarımız da var.Bir kısmı sadece çevrimiçi kullanılabiliyor. Hazırladığımız materyallerin Bakanlığımız tarafından onaylanarak Türkiye ve Bakanlığımız koordinasyonundaki bazı yurtdışı öğretim kurumlarındaki öğrencilere katkı sunması bizleri mutlu ediyor, onurlandırıyor.” dedi.

DERS KİTAPLARI VE ÖĞRETİM MATERYALLERİ ÇOK BÜYÜK KİTLELERE ULAŞIYOR

Menteşe’de bulunan Ortaöğretim İngilizce Kitap Komisyonu tarafından hazırlanan 10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı ve 12. Sınıf İngilizce Ders Kitabı ile EBA’ da bulunan Beceri Temelli Seviyelendirilmiş Etkinlik Kitapları, 9,10 ve 12. Sınıf Oyun ve Etkinlik Kitaplarıhalen Türkiye genelinde öğretmen ve öğrencilerin kullanımına açık.

Fethiye’de bulunan TarihKomisyonu ise Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi11. Sınıf Ders Kitabı,Kavram Kitabı, Akıllı Defter Projesi, Taslak Öğretim Programı raporlandırmaları gibi birçok önemli görevi başarıyla yerinegetirmiş bulunuyor. Komisyon hâlihazırdadestekleyici e-içerikler üretiyor.

Ortaca’da bulunan Matematik Komisyonu ise halen okutulmakta olan ve Matematik alanında zirve olarak tanımlanan Fen Liseleri12. Sınıf Ders Kitabı yazımı, Kavram Kitabı yazımı, Taslak Öğretim Programı yazımındaki görevlerini başarıyla yerine getirdiler ve sürdürüyorlar. Komisyon tarafından yazılmış olan ve Talim ve Terbiye Kurulu tarafından ders kitabı olarak onay almış bulunan Anadolu Liseleri 12. Sınıf Ders Kitabı da önümüzdeki yıldan itibaren öğretmen ve öğrencilerle buluşacak.

Yoğun üretim süreçlerinde oluşan ihtiyaca binaen Menteşe ilçesinde de destekleyici, yeni bir Matematik Komisyonu daha oluşturuldu. Bu genç komisyon da kendisinden istenen içeriklerin sunumu ve destekleyici görevleri başarıyla yerine getirdi. Ayrıca halen liselerde okutulmakta olan Trafik Kültürü ve Sağlık Bilgisi Ders Kitabı da Muğla ve Balıkesir Komisyonları tarafından ortaklaşa çalışma ile yazılmış bir içerik olarak öğretmen ve öğrencilere hizmet vermekte.

Ayrıca İngilizce, Matematik ve Tarih komisyonları,Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün materyal sitesinde yayımlanmak üzere üst düzey düşünme becerilerini artırıcı soru hazırlama çalışmalarında da aktif görevler alarak önemli katkıda bulundular.

İNGİLİZCE KİTAP YAZIM KOMİSYONUNDAN REFERANS GRAMER KİTABI

İngilizce kitap yazım komisyonu, çalışmalarına ek olarak Referans Gramer Kitabı da hazırlıyor. İngilizce dil sınıflarına yönelik olarak soru setleriyle beraberhazırlanan Referans Gramer Kitabı, sınav temelli ve çok kapsamlı bir dil kitabı olma yönüyle dikkat çekiyor. Çeşitli seviyelerdeki öğrencilerin eş zamanlı kullanımına uygun içerik ve tasarımlarla, komisyonca hazırlanmakta olan bu kitabın, gelecek öğretim yılı başından itibaren öğrencilerle buluşturulması planlanıyor.

“KİTAP YAZMA KOMİSYONLARIMIZ, ADETA İÇERİK GELİŞTİRME FABRİKASINA DÖNÜŞTÜ”

“Kitap yazma komisyonlarımız, adeta içerik geliştirme fabrikasına dönüştü” diyen İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Her birinize emeklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bakanlığımıza, öğretmenlerimize ve yeni nesillerin yetişmesine çok büyük katkılar sunuyorsunuz. Ders kitapları ve dijital ortamdaki içeriklerin, sizler gibi alanında uzman, gayretli, özverili ve bu işe gönül vermiş öğretmenlerimiz tarafından hazırlanıyor olması ve Bakanlığımız tarafından takdir görmesi bizleri gururlandırıyor. Hepinizi canı gönülden tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.