Muğla Haber Gazetesi

Dünya serveti kimin elinde

Dünya serveti kimin elinde
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
29 Ocak 2016 - 9:23

İşin başında söyleyerek yorumlayalım. Nüfusun % 1’lik kesimi servetin % 50’sini alıyor. Tam bir Nuh tufanı. Herşeyden habersiz, kaderine razı kuzu kuzu mekanizmalardan habersiz seyirci. İçinde bulunduğu durumdan habersiz olma bir yana bu gayri nizami yaşantıyı kader kurgusunda değerlendirip, eli kolu bağlı nöbetçi vaziyetteyiz. % 1’e hizmet ediyoruz. Bu ortamın doğuşunda rol oynayan etmenler saymakla bitmez. Fakat kurtuluş ve selameti niçin kaale almaz bunca insanlar? Esas mesele bu. Şaşılacak hususlar bunlar.

Başta inanıcını yitirmiş itimat yok. Aldatılması bunca yıl içindeki güzel duyguları kaybetmiş. Bilgisi yok. Gerçekler saklanmış. Söylenen çareleri aksiyona geçirecek kariyer sahibi insanlar iç duygularının zebunu . Onun için dünya sallantıda. Raporu incelemeye devam edelim:

İngiltere merkezli uluslar arası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre, dünyanın en zengin 62 milyarderinin serveti dünya nüfusunun neredeyse yarısının yani 3.5 milyar insanın mal varlıklarına denk geliyor.

İsviçreli banka devi Credit-Suise’nin ekim ayındaki verilerine göre, bu günlerde düzenlenecek DAVOS DÜNYA EKONOMİK FORUMU öncesi dünya liderlerine eşitsizlik konusundan harekete geçme uyarısında bulunuyor. Rapora göre, dünyanın yoksul % 50’lik kesimin varlıkları 2010-2015 yılları arasında nüfusları 400 milyon artmasına rağmen % 50’lik kesimin yani 3.5 milyarın serveti son 5 yılda % 41 oranında düştü.  Aynı zaman diliminde dünyanın en zengin 62 kişisinin varlıkları da 500 milyar dolardan 1.76 trilyon Dolar’a çıktı.

Oxfam’ın raporuna göre, 2010 yılında dünyanın en zengin 388 kişisinin varlıkları yoksul % 50’ye denk geliyordu. Bu nispet 2014 yılında 80’e düştü ve 2015 bu düşü devam etti.

Sonuç olarak raporda hükümetlere eşitsizliğe son verilmesi çağrısında bulunuluyor. Ve işçilerin geçinebilecekleri bir maaşa kavuşabilmelerinin gerektiği savunuluyor.

Analiz: Rapordaki veriler doğru olabilir. Fakat durumu tespit mühim olmakla birlikte çarelerde naçar kalınıyor. Zira sistem bilgileri, yaradılış hikmetleri hakkında malumat kifayetsizliği var. Materyalist bakış açısı ile asırlarca uğraşılsa çözüm bulunamaz. Şu gerçeği tarafsız, objektif, bilimsel anlatabilmek, anlayabilmek için kapıyı açacak maymuncuk lazım. O bir komplike ediliş biçiminde bir Türk bilim adamı tarafından sunulmuş komprime halinde.

“Kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar sınırlı, ihtiraslar sınırsız” (Prof. Dr. Haydar Baş)

İşte bu kelamı bu vecizeyi hayatın bütün kademelerine uyarla. Başka ekonomi olmak üzere. Ondan sonra al sana her dalda adalet…

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha