Muğla Haber Gazetesi

Diplomalı Esnaflık Yolunda

Diplomalı Esnaflık Yolunda
TULAY SUKUN( tulaysukun@yandex.com )
24 Kasım 2020 - 9:41

Satış Yönetimi eğitimi alıp, ‘Diplomalı Esnaf’ olma niyetinin bulunduğunu söyleyen Ece Hamamcı, “Esnaf olmanın artıları ve eksileri var. Eksi yönü, hep mağaza içinde bulunmak zorundasınız, kıpırdayamıyorsunuz! Ancak insanlarla iletişimde olmayı, uğraşmayı ve bir perdenin diğer perdeye uyum sağlaması gibi yaratıcılık isteyen fon perde ile tül perde kombinler yapmayı seviyorum.” dedi.

Muğla’da perde satışı ve montaj işinde İnce Memed olarak tanınıp bilinen firma, yaklaşık iki ay önce,  ayrı semtlerde, ayrı tüketici gruplarına hizmet vermek amacıyla ikinci iş yerlerini açtı…

Genç çift, Ece ve Mehmet Hamamcı, ikinci iş yerlerine İnce Memed Perde 2 ismini verirken, Ece Hamamcı, daha 22 yaşında olmasına rağmen, ‘Ece Tekstil’ olarak da Muğlalılar’ a seslenmeye başladı.

Muğla’ da muhasebe eğitimi aldıktan sonra başka bir iş yerinde çalışırken, Eşi Mehmet Hamamcı’ nın birlikte çalışmayı önermesi üzerine perde işine girip, bu işi öğrenen Ece Hamamcı, eşinin birlikte daha güvenilir, daha güçlü ve daha başarılı olabileceklerini söylemesi üzerine meslek değiştirdiğini anlattı…

Kadın Gözüyle Perde Seçimi

Birlikte çalışmaya başladıktan yaklaşık iki buçuk yıl sonra, Akyol Caddesi’ ndeki dükkânlarının merkeze uzak olması ve kendilerini Muğlalılar’ a tanıtmak istemeleri gibi nedenlerle bu ikinci şubeyi açtıklarını söyleyen Ece Hamamcı, artık perde konusuna daha hâkim olduğunu da dile getirdi.

Perde işini genelde kadınların üstlendiğini, bir kadının yine bir kadın gözüyle öneriler istediğini belirten Ece Hamamcı, “Şu, şuna uyar mı şeklinde fikrime önem verilmesiyle işim kolaylaşıyor. Özellikle erkek müşteriler, eşleri çalıştığı için gelip perde seçemeyeceğini söyleyip, kadın gözüyle bakmamı ve seçim yapmamı rica ediyor.” dedi.

Açık öğretimde, ‘Satış Yönetimi’ eğitimi alıp, ‘Diplomalı Esnaf’ olma niyetinin bulunduğunu söyleyen Ece Hamamcı, “Esnaf olmanın artıları ve eksileri var. Eksi yönü, hep mağaza içinde bulunmak zorundasınız ve kıpırdayamıyorsunuz! Özel işim için bile bir yere gidip gelmem zor oluyor. Akşamları, iş çıkışı ancak fırsat bulabiliyorum. Tatil kullanamadığımız gibi bir hafta izin alayım durumları da yaşayamıyoruz. Ancak insanlarla iletişimde olmayı, uğraşmayı ve yaratıcılık gerektiren, bir perdenin diğer perdeye uyum sağlaması ya da fon perde ile tül perde kombini yapmayı seviyorum. Bazen müşterilerimiz, ne istediğini tam bilmeden geliyor. Beğeni durumlarına göre onlara farklı farklı perdeler çıkarıyorum. Bu daha güzel olur, dediğimde, zevkimi beğenip, fikir edinenler ya da fikir değiştirenler oluyor. Hatta arada, benim zevkime göre ev döşeyenler de çıkıyor ve bu da beni çok mutlu ediyor.” şeklinde duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Kimi zaman uygun fiyatlı, kimi zaman ithal pahalı perdeler bulunduran farklı perde firmaları ile çalıştıklarını, İzmir, Bursa ve Ankara Firmaları’ ndan üretimler aldıklarını söyleyen Ece Hamamcı, “Kırsal kesimden de gelen olsa ekonomisi yüksek kesimden de gelen olsa herkes kendi ihtiyacını karşılayacak perdeleri, bizim iş yerlerimizden seçebilir.” vurgulaması yaptı.

Bir Şekilde Döngü Sağlama

İş yerlerine gelen her müşteriyi memnun etme çabası içinde bulunduklarını belirten Ece Hamamcı, “Bütçesi belli olanlar ya da yardıma ihtiyaç duyanlar için bazen zarar etme pahasına da olsa bir seçenek sunarım. Kiminin parası, kiminin duası derler, her ihtiyacı olana yardımcı olmaya çalışırım. Kimi müşteri ince hesaplar yaparken, kimisi de pazarlık dahi yapmaz! Böylece biri birini kapatır ve bir şekilde döngü sağlarız.” diye işlerindeki başarı odaklı hizmet verme çabalarından söz etti.

Pandemi önlemlerinin başladığı Mart Ayı’ nda bir sıkıntı yaşadıklarını ama nisan ayında, evlerinde kalmaktan sıkılanların, perde değiştirmek istemelerinin işlerini arttırdığını, hatta kendisinin iş yoğunluğundan atölyede bile çalıştığını belirten Ece Hamamcı, “İş yerimize uğrayanların yanı sıra telefonla dokunmadan perde seçimi yapanlar oldu. Seçtikleri perdeler uygun fiyatlı dahi olsa kaliteli ürünler olduğu için bizi tanıyan ve bize güvenen kişilere yeni perdeler diktik. İş yerimizde, adımıza leke getirecek üretimleri kesinlikle bulundurmayız. Eski müşterilerimiz bunu bilir ve bize güvenir.” diye açıkladı.

Aslında halen işlerinin çok yoğun olduğunu, pandemi döneminin kendi iş kapasiteleri açısından çok fark yaratmadığını anlatan Ece Hamamcı, “Pandemi önlemleri de olsa düğünlerin başlamasıyla yine işlerimiz oldukça yoğundu. Düğünler için mobilya ve halılar daha önce satın alındığından müşteriler bize en son gelir. Mobilya ve halılara uygun perdeler seçilir. O dönem işler öyle yoğun oldu ki biz işlere yetişmeye çalıştık. Düğünler bitince bu kez polis, jandarma, hemşire gibi Muğla’ ya tayin olanlar perde istemeye başladı. Taşınanlar, yeni ev alanlar ya da ev yaptıranlar için diktiğimiz perdelerin yoğunluğunu yaşıyoruz. Dönemsel olarak müşteri gruplarımız hep değişkenlik gösterir.” şeklinde anlatımlarda bulundu.

Akyol üzerinde birinci, Çarşı’ da pazar yerine yakın ikinci iş yerlerinin, müşteri portföyünün farklı gruplara yönelik olduğunu söyleyen Ece Hamamcı, “Akyol üzerindeki iş yerimizde, her bütçeye yönelik yerli kumaşların yanı sıra ithal perde kumaşları da bulunuyor. Çarşı iş yerimize göre biraz daha pahalı olan bu ithal perdeleri, normal gelire göre yüksek, villa ya da lüks konut yaptıran iş insanları tercih ediyor. Kaliteli ama biraz pahalı, eskitilemeyecek olan perdeleri, İstanbul ağırlıklı olarak çalışıyoruz. Çarşı iş yerimizde ise genelde İç Anadolu’ dan gelen perde üretimleri var. Genelde memur olan bu bölgedeki müşteri grubumuz, ithal perdeleri değil, genelde fiyat olarak ekonomik perdeleri tercih ediyor.” diye bir değerlendirme yaptı.

Pahalı Firma Dedirtmemek

Orta halli bir memur ailesinin, üç odalı konutu için tül ve kalın perde olmak üzere yaklaşık üç bin ila üç bin beş yüz lira arasında bir rakamla perde ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Ece Hamamcı, lükse giren perde aksesuarlarının maliyetini hesaplayıp, sadece montajları için bir ücret talep ettiklerini belirtti.

“Pahalı olan perde aksesuarlarının üzerine fiyat ekleyip, firmamıza ‘Pahalı!’ imajı verdirtmek istemem. Bu nedenle aksesuarlarda, bize geliş ücretini hesaplarız.” diyen Hamamcı, son dönemlerde tercih edilen fon perdeler için “Eğer ev genişse ve renkli tül perde kullanılmamışsa ev, boş görünüyor. Bunu önlemek için evdeki berjerlerin rengine göre seçilen ve tül perde yanlarına takılan fon perde kullanırız. Fon perdelerin rengi, ev içinde en az olan renge göre seçilir ki ev boğulmasın! Ancak iş yerimizde, evdeki fon perde rengi tam olarak tespit edilemediğinden, kartelaları alıp müşterimizin evine götürür, en uygun rengin seçilmesini sağlarız. Bu yöntem müşterimizin daha çok içine siner ve o mu, bu mu, demeden, doğru perde seçimine katkı veririz. Perdenin geri dönüşü olmuyor, çünkü evin ölçüsüne göre dikimi yapılıyor. Bunu bildiğimiz için elimizden geleni yapıp, şu şöyle olmalı, bu böyle olmalı deriz.” vurgulaması yaptı.

Montaj elemanlarının dışında, atölyelerinde, perde dikiş ustalarının da bulunduğunu ve kaliteden ödün vermediklerini belirten Ece Hamamcı, Eşi Mehmet Hamamcı’ nın perde işine girmeden önce bir temizlik firmasının da olduğunu söyledi. Temizlik firmalarında, çalıştıkları personellerle perde yıkama ve temizlik işi yaptıklarını anlatan Ece Hamamcı, büyük ve bütün camların olduğu iş yerlerinde camları ve inşaat sonrası temizlikleri, bulundurdukları makinelerle yaptıklarının altını çizdi.

“Muğla’ da perde yaptıracak herkesin, bizden fiyat almadan, perde yaptırma kararı vermemelerini öneririz. Çünkü genelde en uygun fiyatı biz veririz. Bu artık bizim sloganımız haline geldi. Perde yaptırmak isteyenler, dönüp dolaşıp, bize gelir. Kendilerine elimizden geldiğince yardımcı oluruz. İnsanları zorlamaya gerek yok! Esnafız, tabi ki bu işten para kazanmak isteriz ama nasıl olsa bu perdeye ihtiyaçları var, deyip, perdeyi pahalı satmaya da gerek yok! Ben de para kazanayım ama hiçbir zaman kimseyi üzmeyeyim, diye düşünürüm.” anlatımı ile yaptığı işe ve insana verdiği değeri aktardı…

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha