Muğla Haber Gazetesi

Davranışlara göre insanlar

Davranışlara göre insanlar
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
18 Aralık 2017 - 10:44

O kadar çok ki hangisini ele alıp incelese cemiyet kendini bulur. O bakış fark etmez o kategorik gruptan olduğunu aslında tıpatıp o gruptandır. Hayat normal akış içinde sürüp gider.
İlim dünyası kategorilere ayırmıştır tiplemeleri. Faraza misallendirirsek;
a-)Vandalistler.
b-)Sempatikler.
c-)Bencil-egoist tipler.
d-)Egosantrik tipler.
e-)Cognitivist-Bilişselcilik tipler.
f-)Bir bencillik-solipsizm tipler.
g-)Optimist- iyimser tipler v.s.
Bana göre; bugünkü devir içinde cemiyetimizde numunelerini görüp prototip halinde zuhur edenlerden ela alıp davranış ve hal tahliline gitmek sonucu karakteristiği ortaya çıkarır.
Narsist: Kendilerini çok beğenirler, sadece kendileri haklıdır. Öyle görürler. Münis ve empati duyumları körelmiştir. Egoizmaları kabarıktır. Çoğunlukça kabul görmezse tehevvür (öfkelenme) damarları kabarır. Kendi doğru bildiklerinden başka doğru yoktur. Durum muhasebesi yapma meyilleri yoktur. Tabiatlarını normalleşmeye meyilleri olmadığı için tek düze gider, kendilerini geliştirme fikriyatı söz konusu bile değildir. Halkın dikkati kendi üzerine olsun isterler. Halkın kendisini devamlı teşyi (saygılı-uğurlama) etmesinden haz duyarlar.
Narsislik; optimist tipler ve sempatik tiplerin tam tersi karakterlerdir.
Bu analizleri niçin yaptığım konusuna açıklık getirelim. Yeniçağ Gazetesinden Arslan Tekin’in Yeni Şafak’ta intişar eden Prof. Dr. Hayrettin Karaman hocanın makalesinden bir parça alıp bir başka ilahiyatçı Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu’nun bir gazeteye röportajından parça ile kıyas yapıp çirkinliği ortaya döküyor. Bu hocalarımızın tipolojideki yerini tespiti okuyucuya bırakalım.
Hayrettin hocanın görüşü: “Bunların çoğunluğu başta CHP ve HDP olmak üzere Beyaz Türkler, Kemalistler, İslam karşıtları, kendi değerlerine yabancılaşmış müstağribler (şaşa kalan yani şaşkınlar diyor) Türkiye’nin güçlenmesini, İslam dünyasının adım adım birleşmesini, batının doğu ve Türkiye için belirlediği yörüngeden çıkılmasını istemeyenler oluşturuyor ve hayırın asıl sebebi budur.”
Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu’nun MedyaCep TV’de Ruşen Çakır ile mülakatı: “ İslamcılar daha önceki iktidarlarda neyi kınadılarsa şu anda tek tek hepsini yapmaktadırlar. Baskıdan tutun, dışlanmadan tutun, kutuplaşmadan tutun, yobazlıktan tutun bunların hepsini yapar hale geldiler. İslam insanlara dayatılmaya başladığı zaman artık bu İslam olmaktan çıkar. Artık o firavun düzenine dönüşür.
Bu iki zıt görüş meselenin müşkülatını ilim dışı dokümanlarla sonuca gidilemeyeceği gerçeğini ortaya koyuyor. Makale ve tezi olmayanlar nasıl fetva verebiliyor hayret…

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha