Muğla Haber Gazetesi

DAHA DA GEÇ OLMADAN

DAHA DA GEÇ OLMADAN
İsmail Atasever
İsmail Atasever( [email protected] )
06 Şubat 2018 - 10:54

Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında gerçekleştirilen bir toplantının, rutin birlikteliğin çok ötesinde olduğu yadsınamaz.
Özellikle hangi amaçla ve kimler için olduğu göz önüne alınırsa.
Bu nedenle üzerinde dikkatle durulması ve gereğinin yerine getirilmesi kaçınılmazdır.
Kaldı ki ülkemiz geleceğinde sorumluluk üstlenecek çocuklarımız için olması, her şeyi açıklıyor.
***
Gözlendiği kadarıyla Vali Esengül Civelek başkanlığında gerçekleştirilen “Okul Güvenliği” toplantısına katılım çok geniş.
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, İl Sağlık müdürü İskender Gencer, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz.
Bakıldığında aynı toplantıya iştirak edenlerin bunlarla sınırlı olmadığı anlaşılıyor.
Çeşitli kurum ve kuruluşların müdürleri yanında okul aile birliklerin başkanları ve mahalle muhtarları da aynı birliktelikle yer alıyor.
Her halde bu denli geniş katılımın olması boşuna değildi.
Özellikle ülkenin geleceği çocukların sağlıklı koşullarda eğitim v e öğrenim görmeleri yanında bir takım tehlikelerden uzak durmaları bağlamında çok dikkatli olmak gerekiyordu.
Dolayısıyla bu denli titizlik gösterilmesi, Türkiye’nin geleceğinde sorumluluk üstlenecek gençlerin her türlü tehlikelerden uzak, sağlıklı koşullarda yetişmeleri içindi.
***
Bir kez daha vurgulamak gerekirse, geniş kapsamlı bir toplantının gerçekleştirilmesi, son zamanlarda okullarda istenmeyen bir takım olayların gözlenmesi yanında, çeşitli tehlikelerden uzak olmaları içindi.
Bu nedenle vali Esengül Civelek, geniş çaplı birlikteliğin sağlanmasını öngörerek, önemli ayrıntıların altını çiziyor.
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısında da güvenli eğitim kapsamında bir toplantının gerçekleştirildiği vurgulayan mülki amir;
Çocuklarımızın huzurlu ve güven dolu bir ortamda eğitime erişimleri ile ilgili olarak, güvenli eğitim kapsamında hangi önlemleri almamız gerektiğini, Uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı ile mücadele konusunda gerçekleştirdiğimiz ç alışmaları,
Yine okullarımızın ihtiyaç duydukları güvenlik kameraları,
Aynı zamanda da sağlıklı ve güvenli bir şekilde okul servis araçlarıyla taşınmalarının sağlanması konuları görüşülmüş ve tüm taraflar olarak gerekli önlemleri almıştık.
Hiç kuşku yok ki mülki amirin dile getirdiği hususlar, okullarımızda gözlenen bir takım tehlikelerden öğrencilerin uzak olmaları içindi.
Kabul etmek gerekir ki, ülkemizin birçok kenti okullarında gözlenen istenmeyen gelişmeler, hepimiz önemli ölçüde etkilemektedir.
Bu nedenle gerekli tedbirlerin alınması kaçınılmazdı.
Muğla genelinde konuşlanan her dereceden eğitim ve öğretim kurumlarında bu tür olumsuzluklar yok denecek düzeyde olsa da yine tedbir alınması temel koşuldu.
Valinin üzerinde durduğu asıl neden de başkası değildi.
***
Eğitim ve öğretimin birinci yarıyılını başarılı bir şekilde geçirdik diyen vali Esengül Civelek, önümüzdeki süreçle ilgili önemli ayrıntıların altını çiziyor.
Birinci yarıyılda alınan önlemlerin, tedbirlerin ve yapılan çalışmaların değerlendirmesi yapılacak, aynı zamanda 2017-2018 eğitim ve öğretim ikinci yarıyıl için gerçekleştirilen çalışmalara ilaveten alınacak tedbirler belirlenecektir.
Mülki amirin konuya ilişkin açıklamalarından sonra bir sunum gerçekleştiriliyor ki, ne denli yerinde tedbirler ve tavsiyeler olduğuna en küçük kuşku yok.
İl genelinde yoğun bir şekilde sürdürülen uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele,
Okul içerisinde ve çevresinde güvenliğin azami ölçüye çıkarılması,
Okul güvenlik kameralarının Kent Güvenlik Yönetim sistemine entegrasyonu,
Çocuklarımızın okul servisleriyle güvenli bir şekilde taşınması,
Kabul edelim ki öne sürülen ve de alınan önlemler yerli yerindeydi.
Bilhassa son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizde de gözlenen bu tür olumsuzluklar, çok önemli sorunlar yaratmaktaydı.
Ülkemiz genelinde konuya ilişkin uyarılar ve de alınan tedbirler bu yüzdendi.
Kaldı ki vali Esengül Civelek, konuya ilişkin dile getirilen ayrıntılar üzerine son sözü söylerken;
Hep birlikte iş birliği içerisinde, gönül birliği içerisinde çocuklarımızın gerek ruhsal gerekse bedensel açıdan sağlıklı olmaları, kendisine, ailesine ve milletine yararlı olmaları, evrensel değerleri benimsemeleri, aynı şekilde de milli değerlerimizi özümsemeleri, diğer yandan çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve donanımlarla geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaları için gerçekleştirilen çalışmalardan büyük memnuniyet duyuyorum diyerek konunun ne denli önemli olduğunu defaten vurguluyor..
Bu denli önemli bir konuda bilmem mülki amirin yaklaşımlarına karşı çıkan olur mu?
Olamaz, en azından olmaması gerekir.
Dile getirdiği hususlar, ülkemiz geleceğinde sorumluluk üstlenecek gençlere yönelik, daha da geç olmadan, alınması gereken tavsiyelerdi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha