Son güncellenme :14.11.2019 14:46

Anasayfa > Muğla > CUMA SOHBETLERİ

14.11.2019 Per, 14:46

CUMA SOHBETLERİ - Nurkan Boz

 

Nurkan Boz

Akçaova Camii İmam-Hatibi

[email protected]

MERHABA

Muğla Haber Gazetesi’nin değerli okurları!

Cuma günleri “Cuma Sohbetleri” köşesinde Kadir Ceylan hocamızla birlikte sizlerle buluşacağız. Köşenin tekrar yayımlanmaya başlamasından memnuniyet duydum. Muğla Haber Gazetesi yetkililerine ve siz kıymetli okurlarımıza şükranlarımı sunuyor, sohbetlerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

KENDİN İÇİN OKU, AYNAYI KENDİNE ÇEVİR

Bir köşe yazısı veya her hangi bir kitap okurken yapmış olduğumuz başlıca yanlışlardan birisi, edindiğimiz fikir ve bilgileri başkalarıyla paylaşma kaygısıdır. Bu kaygı çoğu zaman insanın kendisini ikinci plana atmasına, düşünce dünyasını şekillendirmesine ve anladıklarını hayata geçirmesine engel olmaktadır. Bir yazı okurken veya bir kişiyi/konuyu dinlerken birinci planda kendinizi tutmanızı ve yazılanlar/anlatılanlarla önce kendinizi sınamanızı rica ediyorum. Yani aynayı kendinize doğru tutmanızı ve aynada kendinizi görmenizi önemsiyorum. Açıkçası ben öyle yapmaya çalışıyorum.

Aynada kendimizi değil de başkalarını görmeye alışırsak, kendi eksiklerimizi hep ıskalar, göremez, sürekli başkalarının eksik ve hatalarını görmeye başyarız. Bu ise çok tehlikeli bir yanlıştır ve insanı kendinden eder, huzursuzlaştırır, yalnızlaştırır.

 

PEYGAMBERİMİZDEN PORTRELER

İslâm dini kadar güzel ahlâka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyle ki Peygamber Efendimiz “İslâm, güzel ahlâktır” buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz güler yüzlü, nazik tabiatlı, ince ve hassas ruhlu idi. Katı yürekli, sert ve kırıcı değildi. Ağzından sert ve kaba hiçbir söz çıkmazdı. Başkalarını tenkit etmez, kimsenin ayıbını yüzüne vurmazdı. Yanlış ve hoşlanmadığı bir davranış görürse “içinizden bazı kimseler, şöyle şöyle yapıyorlar…” şeklinde, bu davranışları yapanların kim olduklarını belli etmeden ve hiç kimseyi kırmadan yanlışı ve hataları düzeltirdi.

Kimsenin sözünü kesmez, konuşması bitinceye kadar dinlerdi. Tartışmayı sevmez, sözü gereğinden çok uzatmazdı. Kendini ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olmaz, kimsenin gizli hallerini araştırmazdı. Allah’a hürmetsizlik olmadıkça, şahsına yapılan kötülükleri, ne kadar büyük olursa olsun, bağışlar, eline imkân geçince öç almayı düşünmezdi.
DUA VAKTİ

Ya Rabbi!

Senden hayırları, iyilikleri, esenlikleri, iyi olmayı, iyilerle beraber olmayı, iyiye destek vermeyi, iyelerin ardından gitmeyi el hâsıl bizler için belirlediğin sınırları aşmamayı bize lütfetmeni niyaz ederiz. Münkerâttan, kötülüklerden, sevmediğin, beğenmediğin, razı olmadığın işleri yapmaktan ve yollarda bulunmaktan bizi korumanı, bu uğurda verdiğimiz mücadelede bizlere destek olmanı, karşımıza çıkan engellerin üstesinden gelmede ilahi inayetini bizlerden esirgememeni senden niyaz ederiz.

Miskinleri, bîgâneleri, zavallıları, mazlumları, haksızlığa uğramışları, arayıp bulma, onların dertleriyle hemdert olma, ıstıraplarıyla mustarip olabilme inceliğini bize lütfetmeni niyaz ederiz.

Şayet kulların için bir fitne murat ettinse, kullarını imtihan edeceksen, kullarını çeşitli beliyyelerle, çeşitli musibetlerle, acılarla, ıstıraplarla kullarının samimi olup olmadıklarını kendilerine göstereceksen ve bizlerin de imtihan edilmek, sığaya çekilmek hakkımızda mukadder ise ya bizi bu imtihanda muvaffak kılmanı, yoksa zorlanmadan bize tevdî ettiğin iman emanetini tebdil ve tağyîr etmeden, tar-u pak aslımızla sana, senin istediğin gibi dönebilmeyi bize lütfetmeni niyaz ederiz.

(Bu dua, Merhum Hulusi Hatiboğlu hocamızın her vaazına başlarken yapmış olduğu duadır. Mevla mekanını cennet eylesin.)

 

Kültür Deryamızdan…

MİNBER İLE MİHRAP KARIŞTIRILIR MI?

Minber:

Camilerde cuma ve bayram namazlarında hatibin üzerine çıkarak hutbe okuduğu basamaklı mimari unsurdur.

Mihrap:

İslâm sanatında cami, mescid ve namazgâhlarda kıbleyi ve imamın namaz kıldırırken duracağı yeri gösteren mimari eleman. (Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi)

 

Her iki kelime de Arapça kökenli olması nedeniyle çoğunlukla Minber ve Mihrap karıştırılır. Minber kelimesinin “b” harfindeki yuvarlağı basamak olarak;

Mihrap kelimesinin “h” harfindeki mihrap girintisine benzeyen alt kısmını mihrap olarak beyninize kodlarsanız sanıyorum bir ömür karıştırmazsınız.

 

Hakla batılın karışmadığı ve karıştırılmadığı bir ömür diliyorum.

Hayırlı Cumalar

 

Not: Görüş, öneri ve eleştirilerinizi [email protected] mail adresinden bana ulaştırmanızı beklerim.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.