Son güncellenme :08.05.2020 17:48

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > CÖMERTLİK VE İSAR

08.05.2020 Cum, 17:48

CÖMERTLİK VE İSAR - Muğla Haber

Cömertlik, kişinin sahip olduğu imkânları, meşru sınırlar içerisinde, hiçbir karşılık beklemeden Allah rızası için, isteyerek başkalarının yararına sunması ve onlarla paylaşmasıdır.

Cömertlik dinen yasaklanmış olan, şahsî ve ailevî harcamalarda hiçbir meşruiyet gözetmeksizin, nefsin kötü arzularına tabi olarak eldeki imkânların saçıp savrulması anlamına gelen israf ile, dinin öngördüğü yerlere harcama yapmaktan kaçınma anlamına gelen cimriliğin ortasında dengeli bir tutumdur. Bu anlamda, cömertlik Kur’an-ı Kerim’de “Rahmanın kulları” şeklinde ifade edilerek bazı ahlâkî davranış ve ibadet şekillerinden övgüyle söz edilen kişilerin harcamadaki temel tercihi olarak dile getirilerek “Onlar, harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler. Onların harcamaları bu ikisi arasında dengeli bir harcamadır.”

Öncelikle cömertlik, kişinin farklılığını ortaya koymak, övünmek, gösteriş yapmak, mensubu olduğu ailenin toplumda seçkin bir yere sahip olduğunu vurgulamak gibi amaçlarla değil, sırf Allah rızası için yapılmalıdır. Kişilerin bencil duyguları için yapılan yardımların temelde cömertlik sayılmayacağı gibi, kişiye hiçbir faydasının olmayacağı da aşikardır.

Öte yandan yardım konusunun sahibi katında da bir değerinin, anlamının olması, gözden çıkarılmış mal konumunda bulunmaması gerekir. Kişi kendisine verilmesini istemediği bir şeyi, başkasına yardım olarak vermeye kalkışmamalıdır

Îsâr ise cömertliğin zirvesi olup, burada kişinin başkasını kendisine tercih etmesi söz konusudur. Öyleyse îsârın din kardeşliğinin en üst seviyesi olduğunu söyleyebiliriz. Îsâr şeklindeki cömertliğin ilk şekli, İslâm tarihinde Mekkeli muhacirlerin Medine’ye hicret etmeleri sırasında yaşanmıştır. Medineli Müslümanlar şehirlerine göç etmek zorunda kalan Mekkeli Müslümanlara kucak açmış, bütün imkânları onlarla paylaşmışlardır.

Sonuç olarak cömertlik, her Müslümanda bulunması gereken erdemli bir davranıştır. Dünyada barış ve kardeşlik içinde yaşamanın temel şartlarındandır. Paylaşılmayan bir malın ve duygunun topluma faydası olmayacağı gibi, kişinin mutluluğuna da bir katkısı olmaz. Mülkün gerçek sahibinin yüce yaratan olduğu bilincinden hareketle, Allah’ın nimetlerini Allah’ın kullarıyla paylaşmaktan kaçınmamalıyız. Zira cömertlik yaparak başkalarına yardım ve ikramda bulunan kişi hem kendisinin hem başkalarının ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunmuş olur, Allah katında da verdiklerinin kat kat fazlasını hak eder.

 

İbrahim KAPANCI

Bodrum ilçe müftüsü

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.