Son güncellenme :27.08.2018 13:50

Anasayfa > Yazarlar > ÇİÇEK DEĞİL FİŞEK

27.08.2018 Pts, 13:50

ÇİÇEK DEĞİL FİŞEK - İlker Cömert

ÇİÇEK DEĞİL FİŞEK

Prof.Dr.Hüseyin Çiçek göreve başladı. Hayırlı uğurlu olsun. Geçen günlerde Basın mensupları ile güzel bir de buluşma gerçekleştirmiş.
Hocam göreve geleli bir ay oldu. Geçmiş dönemin hantallığından mı, ya da koca üniversitenin iyice kabuğuna çekilmesinden mi bilmem yeni Rektörümüzün konuşmaları, açıklamaları Bir çok kişi de “Devrim” etkisi yarattı.
Her geçen gün kentten uzaklaşan, eski dönemlerde gerçekleştirdiği Sanatsal kültürel etkinlikleri rafa kaldıran, spor ve bu tarz etkinlikleri yük angarya görüp, 3-5 mali yönetmeliğin arkasına sığınan, kendi ismini taşıyan spor kulübüne bir araç verip deplasmana gönderemeyen bir duruma gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, bu işi yapabilecek yöneticilerini de pasifize edip odalarına tıkınca “Bilginin sevgi ile buluştuğu Üniversite” de ne sevgi ne de Bilgi kaldı.
Birbirleri ile bile bir türlü barışamayan Öğretim görevlileri, Bilimsel araştırmayı değil de ek olarak alacağı 2-3 kuruş harcırahları düşünen Akademisyenler sayısında artış olunca bırakın Sanat, Kültür ve Spor etkinliklerini, Bilimsel çalışmalarda bile sınıfta kaldık.
Elbette gerçek anlamda emek sarfeden, önemli çalışmalar yürüten, Bilimsel yayınlarda Dünyayı takip eden, değişik alanlarda makaleleri yayımlanan Akademisyenlerimize haksızlık yapmak istemem. Çok kıymetli hocalarımız olduğu da kesin.Gerçek akademisyenlerimizi, değerli bilim insanlarımızı tenzih ediyorum.
Fakat hocam eğer gerçekten söylenildiği gibi bir yenilenme yaratacaksa özellikle idari kademede ciddi bir silkinme gerçekleştirmesi gerekliliği apaçık ortada.
Üniversite geçtiğimiz dönem öyle bir hale geldi ki kenara çekilen küskünler ordusu oluştu. Hocamın Basın toplantısında söyledikleri bu işe Çiçek gibi değil “FİŞEK” gibi bir giriş yaptığını gösterdi.
Geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesi Ege ilavesinde sevgili kardeşim Cavit Akgün imzası ile çıkan, “Rektörden Kira Uyarısı” Manşetli haber de yeni Rektörün, sadece Bilimsel, Akademik çalışmalara hakim olmadığını Öğrenciler, şehir-üniversite ilişkisi gibi bir çok konuda bilgi ve fikir sahibi olduğunu gösterdi. Anlaşılan o ki Sayın Rektör bu konularda dersini çoktan çalışmış.
Hocam o gün ki toplantıda Teknoparktan, Bilimsel çalışmalara, Eğitim de İngilizce seviyesinin yükseltilmesinden, şimdi ki Kız Meslek Lisesinin Fakülte yapılmasına kadar bir çok konuya değinmiş. Fakat maalesef merkez de Spor Muhabirimiz yada Sanat yazarımız olmadığı için yada çok önemli konulardan!! Spora sanata sıra gelmediğinden Hocamızın bu konulara bakışını öğrenemedik.
Geçmiş yıllarda Üniversite SKS Daire Başkanı Aslan Üzer çok önemli Konserleri, Orkestraları AKM de misafir eder, Tiyatro eserleri, klasik Müzik Konserlerine tanıklık ederdik. Spor Takımları desteklenirdi. Rugby Takımı bile vardı üniversitenin. İzciliğinden, Dağcılığına, Oryantiringin den Satrancına çok önemli ekipler oluşturulmuş, güzel çalışmalar yürütülüyordu. Sanırım Başkanı da bir dönem küstürdük. Sayın Rektörün sanatsal ve kültürel çalışmalar hususunda yeniden aynı heyecanı vereceğini umuyorum ve yine Umarım hocam öyle hamleler yapar ki, geçtiğimiz yıl 2-3 öğretim elemanın çabası ile kurulup beş kuruş parasız önemli işler yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Basketbol Takımına Final grubuna giderken bir otobüs tahsis edilmemesi üzerine girdiğim şoktan çıkabilirim.
Çok önemli gördüğüm bir konuyu’da Sayın Prof.Dr. Hüseyin Çiçek’e hatırlatmadan yazımı bitirmek istemiyorum.Gerçi geçtiğimiz dönem Besyo Müdürlüğü yapmış Prof.Dr.Adnan Çevik’in Rektör Yardımcılığına getirilmesi bizlerde Hocamın bu konuda da hamleleri olacağını düşündürüyor ama umarım Spor Bilimleri Fakültesinde ki sorunlar hızlıca çözülür ve kaygılarımız giderilir.
Spor Bilimleri Fakültesinde her sene değiştirilen Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile maalesef bir türlü istenilen sonuçlar alınamadı. Alamadık. Yanı başımızda, Aydın Adan Menderes ve İzmir’de Ege Üniversitesi Besyo Bölümlerinde 140 puanla sporcu seçilmesine özen gösterilirken, şehirde kaygısı spor olan bir çok takımın , antrenörün beklentisinin tersine, puanlar yükseltilip, sporcu Özgeçmişi esası kaldırılarak, Türkiye geneli başarılı sporcuların bölüme çekilmesinin önü kesildi.
Her zaman ifade etmeye çalışıyoruz ki, aktif lig oyuncusu kariyerli önemli sporcular, antrenmanlar, milli takım kampları ve lig maçı gibi zorlu sezonlar içerisinde Lise hayatında Öğrenim konusunda geride kalıyorlar. Bu sporculardan 200 puan almasını beklemek Güreşçinin smaç basmasını istemek yada Basketbolcunun jimnastik hareketi yapmasını beklemek gibi bir şey. Ayrıca sınava girişte esas alınan koordinasyon parkuru maalesef kısa boylu atletik sporculara büyük avantaj sağlarken, uzun boylu sporcular için büyük handikap yaratmaktadır. Eğer Sayın Rektörümüz bu konuya acil olarak el atıp koynu ilk senatoya taşımazsa bu sezon Üniversitemizde Basketbol, Voleybol sporcularını göremeyeceğiz. Madem sayın Rektör memleket meselelerinde dertlenecek. Bu sistem Muğla’da ki spor kulüpleri içinde büyük handikaptır. Ben Adnan Hocanın bu konuda Sayın Rektörümüze acil bir rapor vereceğine inanıyorum.
Son olarak hocam bir Rektör Yardımcısı daha bulamadığını söylemiş. Spor Bilimleri Fakültesi Bölüm başkanımız, konusunun uzmanı hakimi, spor bilimlerinde önemli bir bilim insanı Prof.Dr. Özcan Saygın yakışmaz mı?
Bir kere de bu hayal gerçek olsa da Spora, spor bilimlerine önem veren bir Üniversite olsak?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.