Son güncellenme :21.10.2016 9:49

Anasayfa > Yazarlar > CHP ve KENT YÖNETİMİ. V.

21.10.2016 Cum, 9:49

CHP ve KENT YÖNETİMİ. V.

Seçim zaferi bütün yorgunluğumuzu almış, dinlenme zamanı gelmiş ve biraz da olsa kendimize vakit ayırmayı haketmiştik. Hem ailemiz hem de siyaset dışındaki arkadaşlarımızı fazlasıyla ihmal etmiş neredeyse dışlanma noktasına gelmiştik.
Dik kafalılıkla dik duruşu karıştırdığımız iddia ediliyor, fazla koşturmacanın fayda değil , zarar getireceği her sohbete konu oluyordu.Daha o zamanlarda “Siyasette vefa yoktur” diye bağıra bağıra kafamıza vuran büyüklerimin sözleri kafamda çınlıyor.
Seçimden sonra mazbata alma törenine kadar ne Belediye Başkanı nı ne de yöneticileri aramaya, görmeye fırsat bulamadık. Seçimlerde karşımızda at gibi koşturan bazı genç arkadaşların ana babaları sanki seçimi kazandıran edasıyla Başkanı ziyaret ediyor,”aman benim oğlanı unutma”,”aman benim kızı unutma” gibilerinden hatırlatmalarla iş kapısı aralamaya çalışıyorlarmış diye duyumlar alıyor olsak ta imkan ve ihtimal vermiyor, oralı olmuyorduk.
Bir hafta on gün sonra bir davet aldık. Belediye Başkanı bizi yemeğe davet etti. Tabii bu durum fazlasıyla onure edici ve duygulandırıcıydı. Hemen hemen on beş arkadaş davet edildiğimiz Bağlarbaşı Restaurant’a, bilindik kıyafetlerimizle ve bulabildiğimiz araç ve ticari taksilerle katılmak için gittik.
Keşke gitmez olsaydık da o manzarayla karşılaşmasaydık. Nisan ayının ilk haftası olmasına rağmen anlatamayacağım bir soğuk havada kapalı mekan maalesef dolmuş ve bize oturacak yer kalmamıştı. Cicili bicili kıyafetlerini giyinip eşlerini ve hatta çocuklarını da yanlarına alıp kapalı mekanı dolduran Belediye Meclisi Üyelerinden yer kalmamıştı. Oysa o yemek seçimde karşılık beklemeksizin çalışıp didinen genç arkadaşlara hazırlanmıştı. Seçilerek en büyük faydayı sağlamış Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri tarafından bize verilen bir yemek diye düşünmüştük.
O an aramızda iplerin koptuğunu ve hatta aramızda bizi bağlayan bir ip dahi olmadığını anladım. Ama ne olursa olsun biz partili olma görevini yerine getirdik diye avunmayı da ihmal etmedim. Yemeğe katılmak üzere orada bulunan bütün arkadaşlarla ve Meclis Üyesi Abdülkadir AKTAR ağabeyimle birlikte başka bir lokanta da biz bize dertleşerek geçirdiğimiz o gecenin acısı hiç geçmedi tabii.
Başkan makamına yerleşmiş, makam hemencecik değişmiş, Erman ŞAHİN’den kalan oda yazı işlerine verilip, Meclis salonu bölünerek BAŞKANLIK MAKAMI yapılmış, eski kömür sobasının yerini klima almış, möble baştan ayağa sıfırlanmış, maaş tan makam aracına her şey yenilenmişti. Bu yapılanlarla ilgili pek bir gürültü yoktu.
*** *** ****
Benim henüz 18 yaşında olmam ve daha askerliğimi bile yapmamış olmam, arkadaş grubunun en küçüğü olsam da diğer arkadaşlarımın bir ya da iki yaş büyük olmasından kaynaklı Belediye’de bir iş beklentimiz yoktu.
Seçimlerden sonra yaşanan en olumlu şey, İlçe Başkanım sayın Mehmet ALTINAY’dan aldığım bir haberdi. İlçe Başkanım benden yetkili kurulumu toplayıp belirleyeceğim üç isim istiyordu. Belediye Başkanının da bilgisi dahilinde kendisinden istenen sayının içinden bize de üç kişilik bir hak tanımıştı.Zaten bunun dışında memnuniyet verici bir şey yaşamamış hatta hayal kırıklığına uğramıştık.
Bir şeyler ters gidiyor, sanki bir önceki dönemle hesaplaşılıyor ve kentin yatırım planlarından , personeldeki yer değişiklikleri bile intikam kokusu salıyordu.
Parti-Belediye ilişkisi o ana kadar biri diğerinin kapsama alanına girmez durumda iken, artık Belediye’nin parti üzerindeki BELİRLEYÎCİLİK özelliği giderek artıyordu.
12 Eylül öncesi siyasi ideolojilerin yerini “şucu bucu” almış “düşmanımın dostu, düşmanımdır” gibi sığ ve faşizan tavırlar hakim olmaya başlamıştı. Yolda karşılaştığınız bir baba dostu aynı zamanda ERMAN’CI ise yandınız. Eğer Belediye personeliyseniz alev alev yandınız.
O tarihlerde bize Hilalci (Hilal Köseoğlu) bana da Küçük Hilal dendiğini hatırlayacak olursak, Hz. İbrahim’e kurulan Odun Dağı bile az gelirdi.
DEPOLİTİZASYON, DEJENERASYON derken FABRİKASYON partililer yaratılma istemi,1989 yerel seçimleri sonrası tüm Ülkeyi kapsayan boyutta, SHP de temelleri atılan BELEDİYE FABRİKALARINDA ilk üretimine başlamıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.