Muğla Haber Gazetesi

CHP İKTİDARA SESLENDİ: “ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ VE KESİNTİLERE SON VERİLSİN”

CHP İKTİDARA SESLENDİ: “ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ VE KESİNTİLERE SON VERİLSİN”
05 Kasım 2021 - 14:59

CHP Muğla İl Başkanlığı tarafından Sınırsızlık Meydanı’nda ‘Asgari Ücretten Verginin ve Kesintilerin Kaldırılması’ başlıklı basın açıklaması yapıldı. Asgari ücretli çalışan vatandaşların kirasını ve faturalarını ödeyemez durumda olduğunu dile getiren İl Başkanı Zeybekoğlu, “Asgari ücretten vergi ve kesintilere son verilsin” dedi.

Sinem Karakaya

Son günlerde gündemde yer alan asgari ücret tartışması CHP’nin de gündeminde düşmedi. CHP Muğla İl Başkanlığı tarafından Sınırsızlık Meydanı’nda ‘Asgari Ücretten Verginin ve Kesintilerin Kaldırılması’ başlıklı basın açıklaması yapıldı.

Maden-iş Sendikası, Tes-iş Sendikası ve Disk Genel İş Sendikalarının da destek verdiği açıklamada CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, iktidara seslendi.

YANDAŞINDAN ALMADIĞI VERGİYİ VATANDAŞINDAN ALAN TEK ADAM REJİMİ

“Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir” diyen Zeybekoğlu, “Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve aileleri açlık sınırı altında yaşıyor. Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok.  Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında.  Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır. Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir.  Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir” dedi.

ÖNERİMİZ AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİR

AK Parti ve MHP’nin ısrarla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine göz yumduklarını söyleyen Zeybekoğlu, “Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde ‘Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması’ önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır” diye konuştu.

BU HUKUKSUZLUĞA DERHAL SON VERİLMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında asgari ücretten vergiyi kaldıracaklarını söyleyen İl Başkanı Zeybekoğlu, “Adil bir dünya diye nutuk atan, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diye sürekli sözüm ona dünyaya mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin. Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır! Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız” şeklinde konuştu.

 

 

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha