Camide saldırı nöbeti

Bodrum Torba Mahallesi’nde bir grup kadın ezan sesinin yüksek olduğu gerekçesiyle caminin imamına sözlü saldırıda bulundu. Cami imamı olayından ardından eşyalarını toplayarak camiyi terk ederken, Diyanet-Sen üyeleri sabaha...

Camide saldırı nöbeti

Bodrum Torba Mahallesi’nde bir grup kadın ezan sesinin yüksek olduğu gerekçesiyle caminin imamına sözlü saldırıda bulundu. Cami imamı olayından ardından eşyalarını toplayarak camiyi terk ederken, Diyanet-Sen üyeleri sabaha kadar camide nöbet tuttular.

Bodrum ilçesi Torba Mahallesi'nde bulunan bir camide ezan sesinin yüksek olduğunu iddia eden bir grup kadın, imama sözlü saldırıda bulunarak, karakolluk oldu.

Torba Camii'nde ezan sesinin yüksek olduğunu iddia eden on kişilik kadın grubu, namaz kılınacağı esnada camiye giderek imama sözlü saldırıda bulundu. İkindi ezanı sırasında yaşanan olayda, Abdullah Ece (25) isimli imamın ezanı yüksek sesle okuduğunu ve sesten rahatsız olduklarını söyleyen bir grup site sakini, iddialara göre cami imamına sözlü saldırıda bulunarak tehdit etti. İmam, yapılan şikayet üzerine ezan sesini kısarak kadınları sakinleştirmeye çalıştı. Sözlü saldırının tehdide dönmesiyle birlikte çevrede bulunan vatandaşlar, kızgın site sakinlerini camiden uzaklaştırdı.

Şikayetini geri çekti

Yapılan sözlü saldırı ve tehdit karşısında neye uğradığını şaşıran cami imamı Ece, polisi arayarak şikayetçi oldu. Şikayetin ardından site sakinleri ile birlikte karakola giden cami imamı, alınan ifadelerin ardından "Dinimiz hoşgörü dinidir" diyerek, şikayetçi olmaktan vazgeçti. Abdullah Ece, ikindi namazı kılmaya hazırlanırken tepkiyle karşılaştığını belirterek, “Torba Camii'nde ikindi namazı vakti, tam ezan okunurken oradaki bayanlardan sekiz-on tanesi bize hakaret etmeye başladı. Gidip sordum neden böyle bir şey yapıyorsunuz diye. Dediler ki ezanın sesi çok yüksek. Ben de tamam diyerek ezanın sesini kıstım. Daha sonra hakaret ederek, ağza alınmayacak şeyler söylediler. Biz de sabrettik ve polisi çağırdık. Şikayetçi olduğumu söyledim ama daha sonra dinimiz hoşgörü dini olduğu için şikayetimi geri aldım” dedi.

Olayın ardından Torba Camii'ne gelen Diyanet-Sen Bodrum temsilcisi Yaşar Nuri Yarar, olayı kınadıklarını söyleyerek, "Böyle bir olayla karşılaşmak çok üzücü. Ama şu bilinmelidir ki; Türkiye’de ezanlar susmayacak, bayraklar inmeyecek. Yapılan bu saldırıyı üzüntüyle karşılıyoruz. Bu saygısızlığı yapanları şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

İmam camiyi terk etti

Yaşanan olayların ardından Torba Camii'ne giden imam Abdullah Ece, eşyalarını toplayarak camiyi terk etti. Cemaatle helalleşen Ece, can güvenliği olmadığı için camiyi terk ettiğini ifade ederek, “Bu saatten sonra can güvenliğim yok. Artık görev yerime Gündoğan’a geri döneceğim. Torba Camii asli imam gelene kadar artık imamsız devam edecek” dedi.

Sabaha kadar nöbet tuttular

Sendika üyesi bir grup imam ve Torba Camii cemaati ise, camiye saldırı olmasın diye cami önünde nöbete başladı. Diyanet-Sen Bodrum temsilcisi Yarar, sabaha kadar camide nöbet tutacaklarını belirterek, “Yarımadanın genelinde böyle cami olayları ile karşılaşıyoruz. Birçok beldemizden aynı şikayetler geliyor. Ben bir sendikacı olarak bu olayın peşini bırakmayacağım. Ezan sesini Bodrum’da susturmayacağız, bayraklarımızı indirmeyeceğiz bu böyle biline. Herkes haddini ve hakkını bilecek. Şu anda buradayız, camiye herhangi bir zarar gelmesin diye sabaha kadar burada nöbetçi olarak bekleyeceğiz. Camiye hiç kimse zarar veremeyecek. Burada imamlık yapan arkadaşımız da belirtti, can güvenliğimiz yok. Onunla beraber buradayız” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 126 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.