Muğla Haber Gazetesi

Bölgenin altyapısının teşekkülü

Bölgenin altyapısının teşekkülü
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
09 Mart 2016 - 9:20

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK), Bölge Adliye Mahkemelerinin ilk etapta 7 merkezde faaliyete geçirilmesine karar vermiş.

HSYK Genel kurulu 20 Temmuz 2016’da faaliyete geçirileceği duyurulan İstinaf Mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemelerinin sayısını 15’den 7’ye, Bölge İdare Mahkemelerinin sayısını da 8’den 7’ye indirdi.

Bölge İdare Mahkemeleri ve Adliye Mahkemeleri Antalya, Ankara, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Samsun merkezli vazifeli olacak.

Burada Diyarbakır önemli idi. Gaziantep merkezine bağlamışlar. Basından bilgilendirilmemize göre ilk bölge mahkemesi binası Diyarbakır merkezinde Sur ilçesinde AB parası ile inşa edilmiş. Binanın duvarında AB bayrağı mühür şeklinde rapdedilmiş. Şu hale bakar mısınız? Yargı bağımsız olacak fikri dumura mı uğrayacaktı. Günlük yoğun konular, iştigal konumuzun ekonomi temelli oluşu ile de gözden ırak kalmış, atlamışız.

İlk etapta 15-16 bölge olarak tasarlanan bu mahkemelerin Türkiye için federasyonu gittiğinin aşikar olmasına rağmen mantıklı kural istidlal edilmesi gerekirken, tüm Türkiye’nin uyuması ileride alacak şeklin ilk temellerinin atılmasını gaflet, dalalet olarak kabul etmemek safdilliğinde bulunmuşuz. Bu oyun o kadar açık, aşikar oynamış ki parlamento dışı partilerin bile gözden kaçırması affa mazhar olamaz.

Sayın Arslan Bulut’tan öğreniyoruz , 2001 yılında Bartın’daki toplantıda Roma dönemindeki eyaletleri gösteren Anadolu haritası dağıtılmış ve yayınlanan metinlerde milli kimliklerin terk edilir de insanların 3 bin yıl önceki köklerine döndürüleceği ve sonunda herkesin dünya vatandaşı bilincine ulaşacağı dile getirilmiş. Onun için Anadolu 16 bölgeye ayrılıyor ve her biri için bir proje hazırlanıp sahneleniyor.

İsimlere dikkat:

Trakya, Bitinya, Misiya, Lidya, Karya, Likya, Pamfilya, Frikya, Kilikya, Kapadokya, Galatya, Paflegonya, Pont, Ermenia, Antakya, Mezepotamya.

Bu tablo 1896 tarihli Amerikan Kongresi gizli kararı uyarınca Türkiye’nin hala Hıristiyan eyaletler olarak bölünüp, sahnelenmek istenmesi karşısında sükut edecek kadar bu topraklarımızı dışlayıp terk etme bilincinden yoksunluğu hayıflamamak mümkün değil. Bu kadar mı hassasiyetten ıraklaştık. Adeta robatlaştık.

Türkiye’nin başındaki bela bununla sınırlı değil. En büyük silah “Yeni Anayasa”. Niçin mi? Sebep gayet basit. Anayasanın değişimi talep edilemez diye güya tahtı emanet altına alınan 4 madde veya müteakip maddelerin oynanması ile 4 maddenin ilga gedilmesi tuzağı var. Dikkat!!! Artık düşman fazlalaştı…

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha