Muğla Haber Gazetesi

Bodrum’da yeni bir altyapı projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor

Bodrum’da yeni bir altyapı projesinin hayata geçirilmesi planlanıyor
24 Eylül 2021 - 15:26

Türkiye’de telekominikasyon, iletişim ve bilişim alanında faaliyet gösteren Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone şirketleri tarafından Muğla’da sunulan hizmetlerle ilgili yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı. Türk Telekom tarafından ülkemiz ve dünya turizminin gözbebeği Bodrum ilçesinde master planı uygulanarak sıfırdan yeni bir altyapı projesinin hayata geçirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya; Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, 13 ilçe kaymakamı, belediye başkanları ve Türk Telekom Bölge Müdürü Semih Elibol, Türk Telekom Temel Şebeke Operasyon Yöneticisi Ufuk Özdemir, Türk Telekom Mobil İletişim Müdürü Ömer Zorlu, Muğla Telekom İl Müdürü Canfer Civelek, Turkcell İletişim İzmir Bölge Müdürü Sems Korkmaz, Turkcell İletişim Muğla Bölge Sorumlusu Serkan Civre, Turkcell İletişim Muğla Tesis Müdürü Özgür Büyükkaraca, Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş. Ege Bölge Operasyon Sorumlusu Hakan İşliyen katıldı.

Toplantıda Türk Telekom tarafından Muğla’nın iletişim ve haberleşme altyapısının güçlendirilmesi konusunda yürütülmesi planlanan projeler hakkında bilgi verildi.

Toplantıda özellikle köy ve kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlara sunulacak haberleşme hizmetlerinde kamu yatırımlarının devam ettirilmesi amacıyla kurulan Evrensel Hizmet Fonu hakkında katılımcılara Telekom İl Müdürü Canfer Civelek tarafından bilgi verildi. Telekom İl Müdürü Canfer Civelek Evrensel Hizmet Fonunun mobil ve sabit erişim operatörlerinin her yıl gelirlerinin belirli bir kısmını aktardığı fon ile ülkemiz coğrafi sınırları içinde herkes tarafından erişilebilir, önceden belirlenmiş kalitede ve herkesin karşılayabileceği makul bir bedel karşılığında asgari standartlarda sunulacak mobil iletişim ve mobil internet hizmeti olduğunu ifade etti.

“GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI”

Türk Telekom Bölge Müdürü Semih Elibol Muğla’da meydana gelen orman yangınları sonrasında zarar gören iletişim hatlarının hızlı bir şekilde yenilendiğini ifade ederek, yangından etkilenen alanlara yatırım programlarında öncelik verildiğini ve turizmle birlikte artan iletişim ihtiyacının karşılanması amacıyla güçlendirme çalışmalarına başlanıldığını belirtti.

Toplantıda ayrıca yangından etkilenen bölgelerde altyapıyı ilgilendiren temel konular hakkında yapılması gereken çalışmalar ile ilgili mahalle muhtarları ile iş birliği içerisinde çalışma yapılacağına değinildi.

Yangından etkilenen ve turizmin yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bölgelerde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.

BODRUM’DA YENİ BİR ALTYAPI PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ PLANLANIYOR

Ayrıca Türk Telekom tarafından ülkemiz ve dünya turizminin gözbebeği Bodrum ilçesinde master planı uygulanarak sıfırdan yeni bir altyapı projesinin hayata geçirilmesinin planlandığı ifade edildi.

Toplantıda Muğla Valiliği himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Dalyan Digital Nomads Destination” projesi hakkında proje koordinatörü Öğretmen Ayşe Suna Sözgen tarafından sunum yapıldı.

Projenin detaylarından bahseden Proje Koordinatörü Öğretmen Ayşe Suna Sözgen, iş ve çalışma dünyasında pandemi ile başlayan uzaktan çalışma kavramının trend haline gelmesiyle birlikte “Dijital Nomad” yani “Dijital Göçebelik” adıyla başlayan turizm akımının Muğla’da alternatif turizm projesi olarak hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanıldığına değindi.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone şirketleri “Dalyan Digital Nomads Destination” projesinin hayata geçirilmesi çalışmalarında gerekli desteği sunacaklarını ve projede yer almak istediklerini ifade etti. Ayrıca Türk Telekom tarafından 2022 yatırım planı için ilk etapta dalyan bölgesinin internet altyapısını geliştirmeye yönelik bütçe oluşturulması kararlaştırıldı.

Vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmaların önemine değinen Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’da Evrensel Hizmet Fonu kriterlerine uyan bölgelerin tespit edilmesi ve bu fon kapsamında kriterlere uyan bölgelerde gerekli altyapı çalışmalarına başlanılması ve yangından etkilenen bölgelere yatırımda öncelik verilmesi konusunda talimatta bulundu.

“Dalyan Digital Nomads Destination” projesine iletişim şirketleri tarafından desteklenmesinin önemine değinen Vali Orhan Tavlı, altyapısı güçlü bir Muğla’nın her alanda cazibe merkezi olacağını ifade etti.

Vali Orhan Tavlı, Muğla’ya yapılan yatırımların önemine vurgu yaparak, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, yer altı ve yer üstü kaynakları ve güçlü tarımsal üretim potansiyeliyle Muğla’nın ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan özel öneme sahip bir bölge olduğu ifade etti.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha