Muğla Haber Gazetesi

Bitcion meselesi

Bitcion meselesi
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
22 Ocak 2018 - 13:47

2008 yılında para piyasasına adım atan bu para sistemi Bitcion ve türevi paralarla günümüzde 541 milyar Dolar piyasa değerine ulaşmış vaziyetti.
Uzmanların teknolojide devrem olarak nitelediği bu paralar kimine göre vatandaşa yatırım alternatifi altında kurulmuş tuzak. Herkesin hem fikir olduğu bu paraların takip edilemiyor oluşu. Merkez Bankalarına bağlı olmayan bu paralar piyasayı altüst ettiği gerçek. Kara para aklayıcılarına kolaylık sağladığı gerçek. Kripto para il isimlendirilen Bitcoinleri küresel bir tarif yok. (Kripto: Bir örgüte gizli olarak bağlı olan siyasi inancını gizleyen kimse)
Buradan mülhem dünya para birimlerinin arasına yılanvari girerek işlem gören manasına konulan, elan ne idüğü henüz tespit edilemeyen. Meta (mal) olarak görev yapan nesne. Ülkeler bu nesneye karşı önlem almakla meşgul. En büyük sıkıntı gayri milli olarak insanlığın üzerine abanmış müşterek paraya karşı (Dolar) hegemonyasının nefret eder düzeye gelmesi. İnsanlığın bizar olur mu, nefretinin Yahudi kurnazlığının cari hale gelişi diyorum.
Diğer taraftan ülkeler tedbir almakla meşgul. ABD: Vergi İdaresi açıklamalara göre “Sanal Para Rehberi” ile yapılan açıklamalara göre (Bitcion) gibi sanal paralar mal olarak kabul ediliyor. Yani ticari kazanç olarak vergilendiriliyor.
Almanya: Kripto paralar özel paralar olarak nitelendiriliyor. Bir yılda az sürede kazançlar vergiye tabi tutuluyor. 800 Euro’yu aşmayan veya bir yıldan fazla elde tutulan Bitcion satışından elde edilen değer satış kazancı Almanya’da vergiden istisna edilmiş durumda.
İngiltere: İngiltere’de kripto para döviz olarak değerlendiriliyor. Dövizi kazanç zararlarına tabi tutuluyor.
Japonya: Kripto parayı emtia olarak kabul ediyor. 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle tüketim vergisinden istisna.
Avusturya: Değer kazancı elde edilebilecek bir varlık. Gelir vergisine tabi.
Çin: Kullanımı tümden yasak.
Türkiye: Kripto paraların satışından elde edilecek kazançların tarifi henüz yapılmış değil. Şirket kripto para alıp satmışsa elde edilen kazanç kurumlar vergisine tabi tutulacak. Ama öncelikle kripto para mal mı, menkul kıymet mi, döviz mi, gayri menkul gibi varlıklar mı, bir hak mı sorusu cevap bekliyor.
Aleyhtar olanlar: Global stratejist Şant Manukyan, hiçbir para biriminin yerini alamaz diyor.
Sonuç: Para olup olmadığına piyasa karar verecek. Dijital paralar olarak kullanıldığı sürece yer bulacak.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha