Son güncellenme :18.03.2020 13:46

Anasayfa > Muğla, Yazarlar > BiRGüN YAŞLANACAKLARA iTHAF OLUNUR..!    

18.03.2020 Çar, 13:46

 

“Yaslandığınızda sizide göreceğiz.. Derlerdi yaş büyüklerimiz. Ben dahil, hepimiz bu söylenenleri kulak ardı yapar.. Kış, kış veya kikir kikir gülerdik..O günlerin toz pembe halleriyle büyük bir ciddiyetsizlik içinde söylenenler bir kulağımızdan girip, diğerinden çıkardı herhalde…Sıra sıra vagonlar; birbirini kovalar..Misali o günlerde yaş büyüklerimizin ve ondan sonraki kişiler, diğer kişiler derken sıranın elbet bir gün bizede geleceğini düşünmeden öyle hoyratça yaşamışız. Çocukluk, ergenlik, gençlik, orta yaş sonrası…

İhtiyarlığa adım atacağımız günler farkında olmasak da birgün gelecek. Bizim dekanımızı çalacak. İnsan yaş aldıkça neyin ne olduğunu galiba daha iyi anlıyor. Tecrübe denilen o en güzel hadiseyle buluşuyorsunuz.. Tecrübeye has haller, tavırlar ister istemez kendini belli etmeye başlıyor.. Eee.. Ne de olsagördünüz,geçirdiniz..Öyle ki Tecrübe demek bilgi ve beceri demek. Kısacası zaman insana çok şey kazandırıyor..

Zamanın insana çok şey kazandırdığı aşikar..Günler sular, seller gibi akıp gidiyor. Bir bakmışsınız hafta basi;bir bakmissiniz hafta sonu…Anlayamıyorsunuz.. Bu hız içinde yine bir yaşlılar haftası daha geldiçattı..18-24 günleri arasında yaşlılar haftasını kutlayacağız. Belki farklı etkinliklerle bu günlerarasında çeşitli güzellikler yapılabilir di..Ancak yeryüzünü tehdit eden küresel bir oluşum olanvirüsün toplu yerlerde daha on plana çıkacağı; zararı minimize etmek adına bu etkinliklerin fayda yerine zarar vereceği görüşünden yolacaklara kişisel sevgi ve saygılı davranışlarımızı on plana çıkararak her zamankinden farklı olarak durumu daha dinamik hale getirmeliyiz..

Nedir o durum?

denilmesine bile gerek kalmadan hiç tanımasanız bile selâmlasmanizonları yoğun trafikte karşıdan karşıya geçirmeniz, toplu taşıma araçlarında onlara yerivermeniz, alışveriş kuyruğunda onlara öncelik tanımanız, taşımakta zorlandıkları çantalarını taşımanız ana başlıklar olsa da. Onları mutsuz edecek olan en önemli hadisenin onlar konuşurken sözlerini bölmek ve beden diliyle bazı saygı unsuru hal ve hareketlerin karşılarında yapılması(örneğin oturma adabı) gibi gereksiz yaklaşımlarda bulunmak onları hem rencide edecek, hem de üzecektir. Hiç unutulması gereken tek şeyin bizimde potansiyel bir yaşlı haline bir süre sonrada olsa… Geleceğimizdir. Âmâ öyle, âmâ böyle.. Birgül. Evet geçmişi geride bırakmış olabilir zaman zamanı durduramıyorsunuz. Ya gelecek günler. Hayatin gerçeği değiştirilemez.. Lütfen empati yapın..

Gelecek bize geçmişi mum ışığı ile aratabilir. Bu hepimiz için geçerli.. İyisi mi zamanı iyi kullanarak oyunu kurallarına göre oynayalım. Potansiyel bir yaşlı gibi düşünüp şuan anı yaşayalım. Bu da güzel bir duygu. Her birimiz yeryüzünde varlığımızla bir bütünüz.. Tüm yaş almış bireylerimizin yaşlılar gününü gönülden kutluyorum. İyi ki varsınız. Çünkü yeryüzü hepimizle çok güzel..

Öyle değil mi?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.