Muğla Haber Gazetesi

Bir tarihi olay aydınlanıyor mu

Bir tarihi olay aydınlanıyor mu
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
07 Ekim 2017 - 11:59

Olay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yenilikçilik evrimi ile ilgili ama hayati bir ehemmiyete haiz.
Bu yenilikçiliğin en önemli basamağı bizim bildiğimiz, bize öğretilen “Harf İnkılabı” diye atfedilen olayın begraundunu, kaynağını ihtiyaç duyulması sebeplerini bildiğimiz kadarıyla kısır döngüsünü acizane bendeniz yaşadım. Halen de istifham kafamda zail olmuş değildi. Vaktaki Araştırmacı Yazar Mehmet Emin Koç’un kaynaklara istinaden ulaştığı sonucu okuduktan sonra ayılmaya başladım. Ama bize anlatılan kadarı ile kendi yorumlarımıza medar olan fikrin hala flu olduğunu ikrar etmem namus borcu kadar ehemmiyete haizdir. Zira sevdiğim, ruhumla ram olduğum büyük insan Kemal Atatürk’ün tek icraatına mücbir (zorlayıcı) sebeplerin kafamda opoziti (tersi) tezekkür etmemişti. Zira müşahhas (görünen) delaillerin (kanıtlar) güçlü ve görselliği idi. O da şu; madem Osmanlı harfleri ile öğrenme müşkül , Çin, Japon, Hint toplumları kargacık burgacık kaligrafilerine rağmen eğitim programlarını gerçekleştirip okuma-yazma oranlarını kamilen tutturmalarını neyle izah edersin. Mesele öğrenim metodunu bulamamakta diye şuur altına yerleşen mütereddid (şüphe) halinin izale edilmemesiydi.
HABLUKİ ALFABENİN YETERSİZLİĞİ TARTIŞMALARI VE LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ TALEPLERİ DAHA MUSTAFA KEMAL PAŞA DÜNYAYA GELMEDEN ÇOK ÖNCE OSMANLI’DA 1850’LERDE BAŞLIYOR. BU AKIMI AHMET CEVDET PAŞA VE MÜNİF PAŞA ÖNCÜLÜK EDİYORDU. (Kaynak: Türkiye’de Ulusalcılık ve Dil Politikaları-Hüseyin Sadıkoğlu s.23)
2. Abdülhamit Han, Latin alfabesine geçiş arzusunu ve talebini hatıratında şöyle açıklıyor; “ Halkımızın büyük kısmının okumu-yazma bilmemesi çok şaşılacak bir şey değildir. Diğer Milletlere nazaran daha az olmamakla beraber ya imkan azlığı veya güçlüğü bu vazifeden kaçmaktadır. Zira yazımızı öğrenmek pek kolay değildir. Bu işi halkımıza kolaylaştırmak için Latin alfabesini kabul etmek yerinde olur. Her ne kadar bu harflere lisanımızdaki bazı sesleri vermek güçlüğü mevcut ise de bunu ayarlamak şüphesiz kabil olabilir. AKLI BAŞINDAKİ HİÇ KİMSE DE ÖĞRENMEYE DÜŞMAN OLAMAZ. (Kaynak: 2. Abdülhamit Han’in Siyasi Hatıraları s.178-179)

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha