Muğla Haber Gazetesi

BİR ÇOCUK GÜLÜŞÜNDE YAŞAMAK

BİR ÇOCUK GÜLÜŞÜNDE YAŞAMAK
Selda Eren Sarı
Selda Eren Sarı( [email protected] )
19 Aralık 2012 - 10:55

İnternette bir yazı okudum bugün.  Bir cümle çok hoşuma gitti;  “Bir çocuk gülüşünde yaşamak gerek hayatı”  diyordu. Gerçekten de öyle. Çocuk gülüşü kadar samimi, doğal ve karşılık beklemeksizin yaşamak gerek şu hayatı. Çocuklar gülümsediğinde öyle içtendir ki. Asla onların farklı bir amacı, bir kaygısı, bir çıkarı yoktur. Gerçekten içinden gelerek, bütün samimiyetleriyle duygularını ifade ederler. Maalesef büyüdükçe, öğrendikçe, kırıldıkça maskeler takmayı öğrenirler. İnsan bazen gülümserken içi ağlar, bazen nefretle bakarken karşısındakine yine de gülümser. Peki nasıl bu hale geliyor insanlar?

Anne-baba olmak bu dünyada yaşanabilecek en güzel ayrıcalık diye düşünüyorum. Çocuklar insanların bu dünyada bıraktıkları en önemli eser. Çocuklar anne babaların aynadaki yansımasıdır aslında. Ne verirseniz onunla büyür, onu alırlar. Peki bütün anne babalar bu bilince sahip mi? Geçenlerde kötü bir olaya kulak misafiri oldum. Bir anne çocuğuna ders çalıştırıyordu. Ama çocuğun her yanlışında ona bağırmakla kalmıyor, resmen hakaret ediyordu. Bir yandan çocuğa bir yandan anneye üzüldüm. Çocuğunun kişiliğinde onulmaz yaralar açtığının, çocuğuyla arasında ileride hiç kapatamayacağı uçurumlar oluştuğunun farkında bile değildi o anne. Henüz çocuk sahibi olmadığım halde çok severek takip ettiğim, kitaplarını okuduğum bir doktor var. Pediatrik nörolog , profesör doktor Sabiha Paktuna Keskin. Onun çok güzel bir öğüdü var; “Çocuk yetiştirmek pamuk ipliğine benzer, eklemek de kolaydır, koparmak da. ” Ben kitaplarından çok şey öğreniyorum, sizlere de tavsiye ederim.

Uzmanlar mutlu çocuk yetiştirmenin oyuncaklarla değil, çocuğa hayatı boyunca ruhunu besleyeceği “pozitif bakış açısını” aşılamakla mümkün olacağını vurgulamakta. Bir çok uzmana göre bunu sağlamanın yollarlından bazıları;

– Değer yargılarını geliştirin. Ona sorumlulukları olan değerli bir vatandaş olduğunu aşılayın. Etrafındaki insanların hayatında fark yaratacak kapasitede olduğunu gösterin. Mesela kullanmadığı oyuncakları beraber biriktirip, bir derneğe bağışlayın.

– Derslere, kurslara ara verip çocuğunuzla bire bir vakit geçirin. Onunla beraber oyunlar oynayın, birlikte yemek yapın, beraber bisiklete binin, yüzmeye gidin.

–  Çocuğunuz iyi bir iş yaptığında tebrik edin, ona hangi konularda başarılı olduğunu açıkça anlatın. Çocuğunuzu hediyelerle değil övgülerle ödüllendirin.

–  Çocuğunuzu hayal gücünü kullanabileceği oyunlara teşvik edin. Mesela resim yapmak hem hayal gücünü geliştirecektir, hem de yaptığı resimden dolayı tatmin hissi doğacaktır.

–   Çocuğunuzu bol bol kucaklayın, öpün. Çocuk gelişiminde dokunmak güven hissini geliştirir.

–  Çocuğunuzu dinlemesini öğrenin, lafını yarıda kesmeyin, başka bir işle ilgileniyorsanız bırakın ve ona konsantre olun.

– Mükemmeliyetçiliği bırakın. Çocuğunuzun yarıda bıraktığı bir işi bitirmeye veya düzeltmeye çalışmanız onun kendine güvenini sarsar. Masayı silerken atladığı köşeyi tekrar silmeniz veya beraber diktiğiniz saksıyı düzeltmeniz ona yaptığı işin iyi olmadığı hissini verecektir. Bir daha çocuğunuzun yaptığı işi düzeltmek için elinizi uzattığınızda düşünün. Eğer yaptığı iş tehlike yaratmıyorsa, sağlığa zararlı değilse elinizi geri çekin.

–  Karşılaştığı güçlükleri kendi başına aşmasını öğretin.  Ayakkabı bağlarını yavaş da olsa bekleyin kendi bağlasın, çamaşırları asmanızda yardım etmek istiyor, beraber asın. Merdivenlerden kendi inmek istiyor, önünde yürümek şartıyla bırakın insin. Üstünden gelemeyeceği bir problemle karşılaştığında size problemi anlatmasını söyleyin ve çözümüne beraber karar verin.

Unutmayın çocuklarınız belli bir yaşa kadar sizin yönlendirmenize ihtiyaç duyar. Çocuklar sizi rol model olarak alır. Bu yüzden onlarla olan iletişiminizde çok dikkatli olmalısınız. Sizin için önemsiz bir olay bir çocuğun hayatında ömür boyu unutamayacağı derin izler bırakabilir. Çocuklarınız mutlu, hayatla baş edebilen, sağlıklı birer birey olduğunu görmek, bu hayatta yaşayabileceğiniz en büyük mutluluk olacaktır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha