Bakan Ergin: Gardrop Atatürkçülüğü yapmıyoruz

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "75 milyonu ağlatan bu ateşi söndürmek istiyoruz" dedi. Ergin, terör nedeniyle Türkiye'nin tarihi interlandına uzanmasından korkanlar, Türkiye'nin güçlenmesinden çekinenler, Türkiye'nin bölgesinde...

Bakan Ergin: Gardrop Atatürkçülüğü yapmıyoruz

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "75 milyonu ağlatan bu ateşi söndürmek istiyoruz" dedi. Ergin, terör nedeniyle Türkiye'nin tarihi interlandına uzanmasından korkanlar, Türkiye'nin güçlenmesinden çekinenler, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada belirleyici aktör olmasını istemeyenlerin sevindiğine ve ülkeyi bu fitneyle meşgul ettiğini kaydetti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin Muğla'nın Marmaris ilçesindeki bir otelde düzenlenen ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kanaat önderleri ile muhtarların katıldığı "Çözüm Süreci" konulu toplantıya katıldı.

"Çözüm süreci ile ne yapmak istiyorsunuz Sayın Adalet Bakanı, bu ülkeyi bölmek mi istiyorsunuz?" diye soranlar olduğunu belirten Ergin, söyle devam etti: "Yapmak istediğimiz şudur: Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı ile 75 milyonu ağlatan bu ateşi söndürmek, bizim ağlamamıza sevinenleri üzecek bir kardeşlik coğrafyası oluşturmak istiyoruz. Amacımız bu. Bunu başarabilirsek birbirine kem gözle bakanlar dünya üzerinde hem siyasi, hem ekonomik hem de askeri alanda dayanışa bilirsek bu ülke, bu millet tarihi misyonunun sahibi olarak çok daha güçlü olur."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "88 yıldır yazılan reçeteleri uygulamışız ama hastalık azalacağına daha da kronikleşmiş. Onun için bu süreçte sağlıklı bir analiz ve teşhis yapmamız lazım" dedi.

Konuşmasında Türkiye'nin 30 yıllık çatışma ortamında çok şehitler verdiğini hatırlatan Ergin, "Canımız yandı, yüreğimiz dağlandı, gözyaşımız aktı. Bu coğrafyanın her köşesinden ağıtlar yükseldi" dedi.

Bu 30 yıllık çatışmanın geçmişi olduğuna işaret eden Ergin, 1925'te başlayan bu süreçten bugüne gelinceye kadar zaman zaman isyan girişimleri ve terör hadiseleri yaşandığını söyledi.

88 yıl süren zamanda defalarca reçeteler yazıldığını ve 20'ye yakın rapor hazırlandığını ifade eden Ergin, "Raporlarda 'Doğu Sorunu', 'Kürt Sorunu', 'Şark Sorunu', 'Terör Sorunu', adına ne derseniz diyin, bunlar hep sıralanmış. Raporların hepsinde tedbir ön görülerek reçete yazılmış. 'Şunları şunları kullanalım, iyi gelecek ve bu hastalık iyileşecek' denilmiş. 88 yıldır yazılan reçeteleri uygulamışız ama hastalık azalacağına daha da kronikleşmiş. Onun için bu süreçte sağlıklı bir analiz ve teşhis yapmamız lazım. Şayet teşhisi doğru yapmazsanız, reçeteyi doğru yazamazsınız tedaviden de bir sonuç alamazsınız" diye konuştu.

“İnsanlık ve kardeşlik coğrafyası oluşturuyoruz”

Bakan Ergin'in konuşmasının ardından toplantının soru-cevap kısmına geçildi."Muğla'daki CHP yöneticilerin Türkiye'deki Suriyelilerin Muğla'ya taşınarak, vatandaşlığa geçirildikten sonra oy kullanma hakkı verileceği" yönünde açıklamaları olduğunu ifade ederek, bunun doğru olup olmadığı” sorusuna cevap veren Ergin,”Suriye'de yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan savaşın mağdurlarına karşı Türkiye'nin insanlık ve kardeşlik görevini yaptığını dile getirdi.O insanlara komşuluk hukukunun gerektirdiği yardımı yaptıklarını kaydeden Ergin, "Hatay'da, Gaziantep'te, Şanlıurfa'da, Osmaniye'de, Kahramanmaraş'ta ve Adana'da bulunan Suriyelileri, Muğla'ya taşımak, onlara oy kullandırtmak için vatandaşlığa almak gibi şeylerden, Agatha Christie romanları bile daha gerçekçi. Daha ileri bir ifade kullanmak istemiyorum. Tamamen asparagas, gerçek dışı bir iddia" dedi.

“İşin edebiyatını yapmıyoruz”

Sağlık Bakanlığı'nın tabelalardaki T.C. ibaresini kaldırtması sonrası yaşanan tartışmalarla ilgili bir soru üzerine ise Ergin, T.C.'nin ve Atatürkçülük ün edebiyatını yapmadıklarını vurgulayarak, bunu icraatlarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi."Gardırop Atatürkçülüğü" de yapmadıklarını ve Atatürk'ün gösterdiği hedeflere koşarak gittiklerini belirten Ergin, "Ben bir hedefe kitlenmişsem ve o hedefe varmak istiyorsam, bunu icraatımla göstermem lazım. Bugün bu T.C. edebiyatı yapanlara diyorum ki, hadi oradan be... Biz Türkiye Cumhuriyeti'ni bölgesinde ve dünya üzerinde rakipsiz kılmanın yarışı içindeyiz. Bu süreçle hiç alakası olmayan bir icraattı. İstismar ediliyor diye Sağlık Bakanımız açıklamasını yaptı zaten. Önceki bakanımız zamanında yapılan bir çalışma ve bu süreç yok o zaman. Aynası iştir kişini lafa bakılmaz" dedi.

Bu haber toplam 75 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.