Muğla Haber Gazetesi

Bağımsız ekonominin gerekleri

Bağımsız ekonominin gerekleri
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
31 Ekim 2017 - 11:08

Ekonomistler nedendir, meselenin çözümünün yanına yaklaşmıyor bir türlü. Ana damarı ele geçirip “Ha işte sorun şudur” diyemiyor, demiyor. Şimdiye kadar gördüğüm bu konuda ne yakından teğet geçen Mustafa Pamukoğlu.
Pamukoğlu makalesinde derc ediyor. Fakat bir türlü ifadeten meseleyi söyleyemiyor. Makalesini bölümler ayırmış. Başlıklar şöyle;
A-)Ulus devlet bağımsız ekonomi. Bu faslı Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresinde karar altına aldığı ilkeleri 7-8 fasılda incelemiş. Aynen şüphesiz aksini düşünmek mümkün değil.
1-Vergi sisteminde köklü değişiklik.
2-Ulaştırmanın yeniden tanzimi.
3-Toprak dağıtımı ihtiyaç erbabına.
4-Modern taşımacılığın ikamesi.
5-Ticarette spekülatif faaliyetleri izin verilmemesi.
6-Yer altı zenginliklerinin işletilmesi.
7-Ulusal sanayinin kurulması.
B-) Neler yapıldı?
Atatürk her alanda milli ekonomi ilkesini benimsedi.
a-)Aşar vergisi iptal.
b-)Araç mültezimliğinin kaldırılması. (Mültezim: muayyen vergi verip aşar gibi vergileri toplayan araçlar)
c-)Ziraat Bankasının kurulması.
d-)Toprak reformunun başlatılması.
e-)Bilimsel ziraatın uygulanması.
f-)Sanayi Teşvik Kanunun çıkarılması.
g-)Karma Ekonomi uygulandı.
h-)Kabotaj hakkının verilmesi.
i-)Demiryolları ülke geneline yayıldı.
C-Devlet ve burjuvazi:
Önce güçlü bir devlet kuruldu. Sonra devlet eliyle burjuvazi yaratıldı. (Burjuvazi: Üretim vasıtalarına sahip kapitalist rejimlerde üstün sosyal sınıf. Soylular ile köylüler arasındaki sınıf)
Burada zaruretten kurulan burjuvazi sınıfın zemin hazırlığı ve sonucu doğuda toprak ağalığının türemesine sebep olması sonucu kanaatimiz odur ki; hayırhah değildir.
D-)Gelinen nokta ise fasılda mevcut ekonominin açmazlarına sebebiyet verilişini tadat etmiş sayın Pamukoğlu. İçinde yaşadığımız ızdırabını çektiğimiz ilkeler olduğu için detaya inmeye gerek yok, zaten yaşıyoruz.
E-)Olmazsa olmazlarımız:
Atatürk zar zor şartlarda ekonomide önemli adımlar atmış biz neden atmayalım diyor. Doğru fakat sebep mükim, biz batılı ülkeler tarafından sömürülmeye razı olmuş, dünya dengelerini lehimize çevirememişiz diyor. Doğru; tam bağımsız bir güçlü devlet için ilk işimiz;
1-Güçlü ordu.
2-Bağımsız ekonomi.
Görüşümüz: Bağımsız ekonomi şartlanmasını genelleştirmemiz elzem. Yediden yetmişe herkesin kafasına dank edecek şekilde algılanmasını temin edecek kesif anlatım seferberliği, bağımsız para politikası için Merkez Bankasını milletin eğilimlerine dönüşü ile dış kuruluşlara ram olmamasının temininin kanun teminatı. Paramızı milli hale getirecek parite tespitinde istinatını yabancı paraların stok edilmesi yerine yer altı kaynaklarımızı baz kabul ediş. Dış ticarette ithalat ve ihracatın basılan para ile yapılması. Blok ülkeler tesisi ile uygulamaya geçiş. Dolarizasyona seri ve süratli engel, vatandaşın cebinde TL bulunur sadece.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha