Muğla Haber Gazetesi

Babadağ Teleferik Projesinin tanıtımı yapıldı

Babadağ Teleferik Projesinin tanıtımı yapıldı
08 Mart 2017 - 10:08

Fethiye’de turizm sektörünün önünü açacak olan Babadağ teleferik projesinin tanıtım toplantısı yoğun katılımla gerçekleşti.
Fethiye’de turizm sektörünü 12 aya yayacak olan Babadağ Teleferik projesini gerçekleştirmek için 5 yıldır büyük mücadele veren Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlemiş olduğu Babadağ teleferik projesi tanıtım etkinliğine; Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Fethiye Protokolü üyeleri, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti başkanı Süleyman Akbulut, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahsur Harmandar ve akademisyenler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile resmi ve kamu kurum yöneticileri katıldılar.
“ 6 yıl gece gündüz çalıştık”
Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan; “Odamız 2011 yılında, Fethiye’nin bir hayali olan Babadağ Teleferik Projesini gerçekleştirmek üzere bir sorumluluk aldı. 6 yıl boyunca, Fethiye’nin, Muğla’mız ve ülkemiz adına üstlendiğimiz bu sorumluluğun hakkını verebilmek için, gece gündüz çalıştık. Çalışmalarımız nihayet sonuca vardı. İlçemizin ekonomisini 3T olarak adlandırdığımız turizm, tarım ve ticarete dayanıyor. Eşsiz doğal ve tarihi güzelliğe sahip olmamıza rağmen turizmde maalesef 6 aylık bir sezona sahibiz. Bu uzun vadede bizi geleceğe taşıyacak bir turizm anlayışı değil. Oda yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne, turizmden aldığımız payı yükseltecek, emeğimizin ve yatırımlarımızın karşılığını alabildiğiniz bir turizm anlayışını bölgemize kazandıracak çalışmalar üzerinde durduk.
Burada gördüğüm en önemli sorun, bu güzellikler üstüne aklımızı, emeğimizi ve sermayemizi koyarak, bir ekonomik değer haline dönüştürememek. Teleferik projesine girmekteki temel gayemiz, Babadağ’ın güzelliğini somut bir proje ile bir turizm değeri haline getirmek ve ilçemiz ekonomisine kazandırmaktır. 211 yılının Temmuz ayında aldığımız bu projenin izinlerini 2016 yılının sonunda tamamlayabildik. Bu süreçte 3 genel, 1 yerel seçim geçirdik. iki tane Orman Genel Müdürü, üç tane de ÖÇK başkanı değişti. Böyle büyük projelerin izinleri ülkemizde maalesef kolay alınmıyor. Dileğimiz bu süreçlerin daha kolay bir şekilde aşılması. Yaklaşık 70 milyon lira tutarındaki projemizin imar planının hazırlanması, projelendirilmesi ve ihale aşamasına gelmesinde başta kendi ekibim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin ihalesini 3 Nisan’da yapacağız. “ dedi.
“Turizme katkı sağlayacak”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; “Çok özel ve güzel bir projenin tanıtım günündeyiz. Sayın başkanım her karşılaştığımızda bu projenin süreciyle ilgili bilgi verdi ve aştıkları engelleri bizle paylaşarak 2011’den 2017 yılına kadar geçen süreci paylaştı. Eğer bu proje çok daha önce hayata geçmiş olsa isi şimdi katma değerlerini devşiriyor olacak ve Fethiye ve Muğla turizmine önemli bir katkı elde etmiş olacaktık. Ama geç olsun güç olmasın diyerek bundan sonraki kısmın en doğru şekilde ve en çabuk şekilde hayata geçmesini temin etmemiz lazım” dedi. Teleferik projesinin Fethiye’nin kış turizmine büyük bir hareketlilik getireceğini belirten Gürün; “Teleferik projesi turizm mevsiminin uzatılmasına çok önemli katkısı olacak. Muğla kıyı turizmi yapan bir il. Türkiye’de deniz, kum, güneş turizmi yapıyor. Bunu devam ettirecek ve daha fazla destek sağlayacak kırsal ve kültür turizmini harekete geçirerek bu coğrafyayı tümüyle turizme korunur şekilde, zedelemeden taşıma imkanına sahibiz. Bunun en güzel örneklerinden biri de teleferik projesi olacak” diye konuştu.
Turizmde yaşanılan sıkıntıları şans haline dönüştürülebileceğini kaydeden Gürün; “Turizmde yaşadığımız sorunları ve önümüzde yaşayacağımız sıkıntıları değerlendirdiğimizde bunu bir şans haline getirebiliriz. Yapmakta olduğumuz turizmi daha iyi değerlendirerek acaba yapmakta olduğumuz turizm şeklinin nasıl daha iyi hale getirmemiz lazım, nasıl başka öğeleri devreye sokarak süreyi uzatmak ve kişi başı harcamayı arttırmamız gerekli bunları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Belki de bu sıkıntılı turizm dönemi bu arayışların daha derinlemesine yapılıp hayata geçirilmesini sağlamak açsısından önemli bir fırsat olabilir. Her şeyde bir hayır var deriz ve hiçbir sıkıntıyı, gelecekle ilgili umutsuzluğa tabir etmeyiz. Evet, olmuştur bu sıkıntı vardır ama gelecekte hayır var deriz. Onun içinde her türlü sıkıntıdan bir umutla çıkmamız ve geleceğe daha umutlu bakmaya gayret etmemiz gerekli” dedi.
“Dünyaya daha iyi açılacağız”
Fethiye için hayal olan projenin hayata geçirilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu paylaşan Muğla Valisi Amir Çiçek; “Fethiye denizi, dağı, vadisi, tarihiyle birbirini tamamlayan Türkiye’nin incisi bir yer. Buradaki zenginlikleri koruyarak insanlarımıza hatta dünyanın her yerindeki insanlara servis etme gerekliliğinin bilincindeyiz. Fethiye’nin hayali olan teleferik projesi güç birliğiyle hayata geçiriliyor. Bu projeden bana bahsedildiği zaman tüm bürokratlar ve siyasi parti milletvekilleriyle arkasında duracağımızı söylemiştim. Geldiğimde Babadağ’ın bin 200 rakımlı pisti yoktu. İlk olarak o pisti açtık. Muğla’da 4 mevsim 12 ay Babadağ , Ölüdeniz insanlara hizmet vermelidir. Fethiye 12 ay bu güzelliklerini sergilemelidir. Kar yağıp çıkamadığımızda bin 200 metre pistinde uçuşlar yapılıyor. Dolayısıyla her ay Babadağ’dan yamaç paraşütü yapılacak bir konuma geldi. Dünyanın hiçbir yerinde rastlanılmayacak güzelliğe sahip Ölüdeniz gibi bir yer yok. Hiçbir yerde Babadağ, Kayaköy, orman, plaj yok. Fethiye havzası gibi seyri güzel bir yer projeyle havadan izlenebilecek.
Yamaç paraşütünü sevmeyen ve yukarı çıkmayanlar hep aşağıdan bakmıştır. Teleferikle yukarıdan izlendiği zaman dünyanın birçok yerinden insanları buraya daha çok çekeriz. Projenin bedeli 30 milyon dolar. Bu para çok çabuk yerine konabilir. Teleferik açıldığında 450 bin kişinin buradan yararlanacağı söyleniyor. Her yıl da yüzde 5 artış göstereceği raporlarda yazıyor. Hal böyle olunca otellerimiz, restoranlarımız ve esnafımız de daha rahat edecektir. Projeyle Fethiye’mizi Türkiye ve dünyaya daha iyi açmış olacağız. Fethiye’nin hayali gerçekleşti” dedi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha