Muğla Haber Gazetesi

ASIL OLAN İNSANA SAYGI İSE…

ASIL OLAN İNSANA SAYGI İSE…
İsmail Atasever
İsmail Atasever( [email protected] )
11 Aralık 2017 - 11:08

Geçmişten günümüze tüm dünyayı, dahası insanlığı ilgilendiren bir konu var ki, taşıdığı önem bağlamında gözardı edilemez.
Özellikle dünyanın varoluşuna neden olan temel unsurun insan olduğu noktasından hareket edilince.
O nedenle kabul edilmesi gerekir ki;
Yüce Yaratanın yarattığı en önemli varlık insandır.
Hangi platformda olursa olsun insana saygı temel koşuldur.
Bu yüzden, özellikle 2.Dünya Savaşının yarattığı tahribat üzerine ülkeler harekete geçer.
Bu nedenle, Avrupa Kıtasında konuşlanan ülkeler başta olmak üzere daha niceleri, 2.Dünya Savaşında olduğu gibi büyük ölçekli muharebelerin çok tahribat yaptığı, bundan böyle ülkelerin karşı karşıya gelmelerini önlemek için uzlaşma arayışına girdiler.
Bunun asıl anlamı insan hakkıydı.
İnsanların birbirlerine saygı göstermesi gerektiğiydi.
Bu nedenle ülkeler, bundan böyle karşı karşıya gelmek yerine uzlaşmayı esas kılan anlaşma noktasında birleştiler.
İşte aynı noktadan hareketle bir araya gelen birçok ülke, insanlık adına çok önemli bir kararın altını imza koydular.
Böylelikle “İnsan hakları evrensel beyannamesi” ismini alan oluşum, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 69 yıl önce, yani 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilmiştir.
Ülkemiz tarafından 6 Nisan 1949’da onaylanan Beyannamenin Birleşmiş Milletler Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından önemlidir.
Aynı beyannamenin taşıdığı anlam ve önemin tüm dünya kamuoyunda paylaşılması amacıyla o gün bugün Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
***
Gözlendiği kadarıyla 10 Aralık Dünya İnsan Hakları bağlamında Vali Esengül Civelek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün’ün yaklaşımları dikkat çekici.
Vali Civelek;
İnsan hakları, tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır.
İnsan hakları evrenseldir.
Vali Civelek, ülkemizle birlikte tüm dünyada insan haklarına saygı bağlamında bir sıkıntı olduğu noktasından hareketle, olması gereken bağlamında görüşlerini yansıtıyor.
Tüm dünyada olduğu gibi son yıllarda ülkemizde de insan hakları standartlarının yükseltilmesi ve insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla yapılan düzenlemelerle, Kamu Denetçiliği ve İnsan Hakları Kurumu gibi teşekküller ihdas edilerek, hak arama bilinci tüm toplum bazında yaygınlaşmıştır.
Vali Esengül Civelek konuya ilişkin görüşlerini yansıttıktan sonra;
10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde, insan hakları konusunda toplum bilincinin artması, barış sevgi ve kardeşliğin hakim olduğu huzur ve güven dolu yaşam diliyorum diyerek, “insana saygı ve sahip olduğu haklar bağlamında nasıl hareket edilmesi gerektiğini vurguluyor.
Hiç kuşku yok ki aynı bilinçte olan herkes gibi vali Civelek’te asıl olan “insana saygıdır” diyordu.
***
Aynı konuda görüşlerini yansıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün de insan hakları bağlamında farklı bir yaklaşım içerisinde değildi.
Olamazdı.
Söz konusu olan insandı.
İnsana olan saygıydı.
Bu nedenle diyor ki;
Dünya savaşlarından büyük kayıplarla çıkmış devletlerin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 10 Aralık 1948 tarihinde imzaladıkları İnsan Hakları Evrensel Bildirisiyle temel hak ve özgürlükler konusunda önemli bir adım atmıştır.
Başkan Gürün bu kez;
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözüne temel alarak, herkesin eşit haklara sahip, ötekileştirilmeden, huzurla yaşamını sürdürmesinin sağlanması gerekir.
Dünyada farklı dilleri konuşan, farklı kıtalarda yaşayan insanların bu bildiriye imza atmalarının sebebi dilleri, inançları, coğrafyaları farklı olsa da yaşanan savaşların, çekilen acıların ortak olmasıdır.
Başkan Gürün ilişkin olarak, ülkemizde bu bağlamda bir takım sıkıntıların yaşandığını vurguluyor.
Ülkemizde ne yazık ki insanların doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü konularında sıkıntılar yaşanmakta, vatandaşlarımız görüşleri ve inançları nedeniyle ötekileştirilmekte, tutuklanmaktadır.
Sonuçta her şeye karşın asıl olan tek realite vardır.
İnsan, dünyanın varoluşuna neden olan temel unsurdur.
Bu nedenle, her koşul ve platformda saygıya hak etmektedir.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha