Son güncellenme :14.08.2018 11:50

Anasayfa > Yazarlar > ANLADINIZ SİZ

14.08.2018 Sal, 11:50

ANLADINIZ SİZ - İlker Cömert

ANLADINIZ SİZ

Konya Şehir Stadyumu Konya Şehir Merkezine 9 km uzaklıkta. İzmit Merkez ile Yeni Kocaeli Stadyumu arası 10 km.Malatya ile Yeni Malatya Stadyumu arası 13 km.. Samsun Stadyumu merkeze 14 km uzaklıkta, 15 Bin Kişilik Yeni Batman Stadyumu Şehir Merkezine 17 km uzaklıkta, Yeni Sakarya Stadyumu Merkeze 18 km uzaklıkta. Sıkı durun, Mersin Stadyumu ile Mersin Merkez mesafesi 27 km.
Şimdi Muğlalılar olarak şunu kabul etmeliyiz; bir yürümeyi çok sevmiyoruz, iki arabamız hep gözümüzün önünde olsun istiyoruz. Durum böyle olunca ve bunun üstüne bir de Muğla Merkezde boş arazi sorunu yaşanınca, nereye ne yapılırsa yapılsın bize uzak geliyor.
Adalet Sarayı ilk yapımına başlanırken, Muğla’nın dışında nasıl gidilip gelinecek diye itiraz edenler oldu. Otogar ilk taşındığında Otogar çok şehrin dışında diye itiraz edenler oldu. Oysa ki şu anda görüyoruz ki Yeni Yapılan Otogar keşke o zaman yapılsaymış. Büyük Önder Atatürk Kızılay Meydanını yaptırdığında “Bu ne arkadaş paşa şaşırmış mı yoksa akşam çok kaçırmış mı?” diyenler bu gün gelinen durumu görseler, paşanın ne büyük bir vizyon ve ileri görüş sahibi olduğunu anlarlardı.
1936’dan itibaren Muğla’da 3 yıl Valilik yapan Recai Güreli yi de işte tam burada rahmet ve minnet ile anmamak elde değil. O dönem az dedikodusu yapılmamıştır, bu kadar büyük meydan bu kadar büyük yollar ne olacak diye. Örnekler arttırılabilir.
Maalesef Kışlaya yapılan 3500 Kişilik Menteşe Spor Salonu da ilk başta herkese uzak geldi. Burada ki maçlara kimse gelmez denildi. Aslında hiç te öyle olmadı. Basketbol’da o dönem iyi bir hava yakalayan ve iyi bir kadro kuran Ormanspor’un maçları dolu tribünlere oynandı.
Yani aslına bakarsanız Muğlaspor’un maçlarının da stadyumun uzaklığı yakınlığı ile hiçte alakası yok. Ben ne maçlar gördüm 2-3 bin kişiye oynan ve yine ne maçlar gördüm 50-100 kişiye oynanan.
Bir spor adamı ve yıllarca Medya sektöründe olan birisi olarak açıkça söylemeliyim ki. Takım kadrosu iyiyse galibiyetler geliyorsa kısaca takım şehiri heyecanlandırıyorsa, tribünler doluyor. Tabi bununla beraber, günler öncesinden yapılacak duyurular, medya yayınları, maç günü yapılacak etkinlikler, taraftara dağıtılacak promosyonlar, şehirin ileri gelenlerinin, siyasetçilerinin, bürokratlarının , sivil inisiyatif liderlerinin maçlara gösterdiği ilgide seyirci sayısını arttıran faktörlerden.
Kısaca söylemek istediğim şudur ki, takım lige çıkacakken işini gücünü bırakıp Muğla’dan yüzlerce otobüsle Konya’ya çıkarma yapan fedakar taraftar 5-10 km uzaklıkta ki stadyuma uzak diye gitmemezlik yapmaz.
Muğla’da yıllardır bir hastalık vardır. Eğer bir şey yapacaksan; mesala bir toplantı, bir açıklama bir etkinlik, kalabalık görünsün diye Perşembe günü Sınırsızlık Meydanını tercih edersin.
Ya arkadaş bu nasıl iştir?
Böyle kalabalık olsa ne olmasa ne? Yani Atatürk Stadyumunun kapılarını son 30 dakika kala açtık ta 10 bin kişiye mi oynadık? Oradan geçenler girdide 20 bin kişiye mi oynadık? Yapmayın.. Bir anket yapsan Stadyum Altı diye tabir edilen Emirbeyazıt mahallesinden mi çok taraftar geliyor yoksa Eski Muğla mahallerimizden mi?
Anketin sonucunu beklemeye bile gerek yok…
Gelişen yüzyılda artık, okullar, marketler, resmi daireler, yerleşim alanlarının çok uzaklarında. Spor Kompleksleri şehrin dışında.
İnsanlar yerleşim yerlerinde huzur arıyor. Ayrıca yerleşim yerinin içinde ki stadyumlar, güvenlik, otopark vs gibi konularda büyük sıkıntılar yaratıyorlar.
Stadyumun yakınlığı uzaklığı dışında bence daha başka özelliklerinin konuşulması gerekli. Enine ve boyuna eksen, Katlı Tirbün, Engelli Misafir ve refakatçi alanları, büfeler, localar, Vip alanlar, Sağlık bölümleri, restoranlar, açık ve kapalı otoparklar, gelişmiş yangın güvenlik sistemleri, taraftarın sosyalleşebileceği kat alanında mekanlar, kahve ve çay alanı imkanı, 300 kişilik konferans salonları, Konser, toplantı, showroom, maç günü ve maç günü dışında kurumsal ağırlamalara ev sahipliği yapabilecek alanlar. Tekerlekli sandalye kullanan misafirlerin de rahatlıkla giriş-çıkış yapabilecekleri ve refakatçileri ile birlikte oturabilecekleri şekilde tasarlanmış alanlar. Mağazalar, Asansörler, yürüyen merdivenler gibi. Yani; “Stadyumun yeri 3km yakın 5 km uzak mı? “hesabından önce sorulması gereken sorular olmalı. Hepsinden önemlisi bu yeni stadyumun altında gelişen Muğla Amatör Sporuna destek olacak, Parke Basketbol Sahası, Voleybol Sahası, Okçuluk Merkezi, Atıcılık Salonu vs gibi tesisler yer almalı
Belediyeler, hafif raylı sistemlerle, metrolarla yada karayolu metrobüs taşımacılığı ile mesafeleri 2-3 dakikaya indiriyor. Almanya’ya gidenler bilirler Borussia Dortmund Stadı İduna Park Merkeze 35 km uzaklıkta ama binin metroya merkezden 4 dakika. En uzak Metro istasyonu 11 dakika.
Muğla’ya yapılacak yeni stadyum için belirlenen yerlerden birisi olan Akçova’da ki Muğla Stadyumu alanının ise Muğla Merkeze uzaklığı 7 km, Menteşe Evlerine uzaklığı ise 5 km, Stadyum yerinin ana yola uzaklığı ize sadece 300 metre..
Anladınız siz…

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.