Muğla Haber Gazetesi

Amerika, Karl Marx’a mı döndü?

Amerika, Karl Marx’a mı döndü?
Cenap Özsoy
Cenap Özsoy( [email protected] )
26 Şubat 2016 - 9:41

Zavallı ABD nereye gideceğini şaşırdı. Zira global sermayenin kıta ülkesini yönetebilmesinin imkansızlığı ile uğraşa dursun. Kendilerinde mündemiç kısırlık emareleri ile temelde Yahudi zekası ile oluşturduğu ekonomik model yani kapitalizm ömrünü yitirdiği gibi geride “Kapitalist sefalet” bıraktı. Eskiden eniğin gözü açılmamışken acı şerbetin içirileceğinin temeli atıldı, bugüne kadar gelindi. 47 milyon fakir sefil insan bırakarak.

Şimdilerde bunun idrakine varan ABD, çaresizliğini yıkılmış olan sistemlerde aramaya başladı. Nereden mi anlıyoruz. Son 10 yılda ABD üniversitelerinde okunan ve ders programlarında yer verilen Komünist Manifesto olduğu haberleri ortalığı çınlatıyor. Bir araştırma şirketi olan Open Syllabus Project/Marhat Watch”ın analizine göre ders programlarında en çok yer verilen kitaplar şöyle sıralanıyormuş:

1-Karl Marx, Freedrich Engels-Komünist Manifesto

2-Adam Smith-Milletlerin Zenginliği

3-Paul Kruzmann-Economics

4-Greogory Mankiw-Makro Ekonomi

5-Thomas Friedmen-Lexus ve Zeytin Ağacı

6-Milton Friedman-Kapitalizmde Özgürlük

7-John Maynard Keynes-İstihdam Faiz ve Paranın Genel Teorisi

8-Malcolm Glodwel-Kıvılcımdan

9-John Kenneth Galbraith-Zenginlerin Ekonomik Durumu vs.

Bu kitap indeksine bakıyoruz; hepsi de tarihte bir yaprak. ABD akademisyenlerinde literatür takibi çok zayıf ki yeni sistemler, yeni tezler sıralamada yer almıyor. Çok acı. Zira uyguladığı model ile dünyaya güya diz çöktüren hegemonizmasına rezerv parası Dolar ile bir çok ülkenin dizginlerini eline alıp kontrolünden çıkarmayan ülke olarak hatta kıta ülkesi olarak takındığı, dama dediği an uyanmaya başladığı seziliyor. Ama elinde dokümanter fihrist yok. Nereden anlıyoruz? Demokrat Parti Adayı Bernie Sanderson, sosyalist söylemleri güya popülaritesini artırıyormuş. Konuşmalarında finans sektörünün düzenlenmesini ve gelir dağılımının adaleti için yeni vergiler koyacağını öneriyormuş. Ve açıkça benim modelim yıllık bedeli 70 milyar Dolar Wall-Street spekülasyonlarını vergileyerek bu parayı toplarız görüşünde.

Analiz: ABD halkı artık gelir dağılımındaki bozulma ve finans sistemindeki kuralsızlıktan bizar olmuş ki kural tanımaz bankacılık, vergi cennetlerindeki haksız kazançlar Amerikalıları bunaltmış olmali ki sistemden çıkış emareleri beliriyor. Çare maalesef mazide aranıyor. Tefessüh etmiş (kokuşmuş) temeller yerine “yeni şeyler söyleme zamanı cancağızım” diyen aşıkların deyişi geçerli olmalı. İşte o yeni şeyden komprime bilgiler aktarma yarınki yazımızda..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha