Son güncellenme :28.11.2019 14:08

Anasayfa > Yazarlar > Allı Turnam NEDEN BESİN TAKVİYESİ ALMALIYIZ ?

28.11.2019 Per, 14:08

 

 

Hekimler ve beslenme uzmanları, sağlıklı beslenen bir kişi için şifalı takviyelere çok az ihtiya. Olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak günümüzün etazenli spor alışkanlığının olmadığı, kirletici maddelere maruz kaldığımız ve sağlıksız yiyecekler tükettiğimiz hızlı, tempolu, sosyal ve modern yaşam tarzları ve bunlara bağlı olarak artan hastalık riski, şifalı takviyelerin düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Vücudumuza zarar vermek aslında çok da zor değildir. Yaşam tarzımın içerisinde yer alan ve pek çoğumuzun farkında olmadığı ufak tefek şeyler vücudumuz için en tahrip edici unsurlar olabilmektedir. Mesela alışkanlık haline gelmiş alkol tüketimi veya baharatlı yiyeceklerin tercih edilmesi sindirim sisteminde enflamasyona neden olarak besinlerin absorbe edilmesini olumsuz etkileyebilir. Zararlı alışkanlıklardan bir diğeri olan sigara da yine sindirim sistemini tahriş ederek immün sistemini zayıflatır ve vücut sağlığının muhafaza edilmesi için daha fazla C vitamini alınmasını gerektirir. Sadece belli yiyeceklerin alındığı ve diğer yiyeceklerin göz ardı edildiği popüler kilo verme yöntemi olan ağır diyetler sağlığımız için son derece tehlikelidir. Çünkü bu tür diyetler vücut sağlığını muhafaza etmek için gerekli olan birçok besin maddesinden mahrum bırakılır. Yemek hazırlarken zararlı bakterileri yok etme amacıyla yemeklerin gereğinden fazla pişirilmesi de aslında yiyecekler içinde bulunan faydalı vitamin ve mineralleri öldürmekte ve vücudumuz için sahip oldukları faydayı yok etmektedir. Hızlı bir tempoda sürdürülen bir yaşam tarzına bağlı olarak yaşanan stres ve gerilim de vücudu – mesela E vitamini gibi- daha fazla vitamin almasını gerektirecek bir noktaya kadar getirebilmektedir. Bu örnekler, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için şifalı takviyeler alınmasını gerektiren pek çok örnekten sadece birkaçıdır.

Sağlıklı olmayan yaşam tarzlarının yanı sıra kazalar ve hamileleik gibi durumlar da vücudun toparlanması, iyileşmesi ve gelişimi için daha fazla besin alınmasını gerektirmektedir. Menstrüastyon öncesi gerilim gibi belli sağlık durumları, semptomları dindirmek için B6 vitamini ve gece sefası gibi takviyelerin alınmasını gerektirir.

Tüm bu örnekler, şifalı takviyelerin alınmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Çünkü günümüzün telaşlı yaşam tarzlarında sağlıklı kalabilmenin tek yolu bu takviyelerdir. Kişi sürekli olarak sersemlik, yorgunluk, iştahsızlık, konsantrasyon kaybı, düzenli migren, kabızlık veya diğer semptomlar yaşamaya başladığında, bunlar vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini ve kişinin ya bunları dikkate almama ya da sağlığına kavuşmak için bir adım atma noktasında karar vermesinin gerekli olduğunu belirten emarelerdir.

Bu nedenle yukarıdaki hususlar ışığında kişinin sağlığına dikkat etmesi ivedi ve toleransı olmayan bir ihtiyaçtır.

Artık gerçeklerle yüzleşme, sağlığımızı inceleme ve vücudumuzu kontrol altına alma zamanı gelmiş durumdadır.

Şimdiden hayırlı uygulamalar

Büyük geçmiş olsun hepinize..

DİPNOT:

1)Sizlere bu tablet hakkında bir iki örnek vermek istiyorum. Üniversite’de uzun yıllar hocalık yapmış bir öğretmenimin gözlerinde renk körlüğü vardı. Yani siyah ve beyaz görüyordu bir çeşit göz rahatsızlığından ötürü. Ve bu tabletlerden bir müddet kullandıktan sonra, normal görmeye başladı kendisi, renkleri ayırt etmeye başladı.. Yani gözlerindeki kılcak damarlarını tabletler onarmaya başlamıştır..

2)Bir ağabeyimizin eşi, göğüs kanseri. Uzun yıllar eşinin ömrünü uzattığını söyleyebilirim bu tabletlerle… Tahlilleri yıllarca temiz çıkmaya devam ediyor.

Bu ürün ‘’ Gano Excel ‘’firmasının ürettiği bitkisel ürün destek takviye ürünüdür.

 

TARÇIN

Mide ve bağırsak dazlarını söktürür. Hafif doku ve damar büzücü özelliğiyle diyareyi kesici ve peklik vericidir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırıp, mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır. Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır. Antiseptik etkilidir. Soğuk algınlığı ve gripte kullanılan prepatların içeriğinde yer alır. Yoğun gıdaları yumuşatıp, mideyi kuvvetlendirir. Hatalıkların çoğunu ortadan kaldırır, karaciğerin dokularını açar, gözü keskinleştirir.

Not: Radyasyona karşı kimyonla kullanıldığında çok etkilidir.

1 et suyu, 30 gram tarçın, 10 gram taze kimyon demlenir ve içilir.

1 hafta devam edilir.

DİPNOT: Bu bitki ürün destek tableti olarak üretilmiştir.

 

FISTIK ÇAMI ( KÜNER )

Balla ezildiğinde elde edilen macun, kuvvet verici olarak kullanılır. Zeytinyağlı yemeklere ve iç pilava katılır. Bilinen bir yan etkisi yoktur.

DİPNOT: Bu bitki de bitkisel karışım ürün destek tableti olarak üretilmiştir.

 

ZERDEÇAL

Sinirleri uyarır, vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Hastalık sonrası nekahat devresini kısaltır. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır. Safra kesesi rahatsızlıklarında kullanılır. İltihap giderici etkisi de vardır. Soğuk algınlığı, epilepsi, çiban, astım, baş dönmesi, sarılık gibi hastalıklarda iyileştirici etkisi görülmüştür.

Ciddi bir yan etkisi yoktur.

DİPNOT: Bu bitki bitkisel karışım destek ürün tableti olarak üretilmiştir.

 

UYARI

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanın. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanın. Öncelikle bilmeniz gerekn kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alın. Hekime gitmeden ve teşhis konmadan, şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayın. Buradaki bilgilerin, kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

 

 

 

Alternatif   Tıp

 

 

 

Bu kitabın tüm telif ve yayın hakları fikir ve sanat eserleri kanunu gereğince yazarına aittir. Yazarın yazılı izni olmadan yazıların bir bölümü veya tamamı ticari amaçla çoğaltılamaz. Ancak sanatsal etkinliklerde yazar ve eser adı verilerek alıntı yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘’ ALLI TURNAM 1 ‘’ DE

BÖLÜM 11

 

‘’Allı Turnam’’ da

Hastalık ve bitkilerle

doğal sağlıklı tedavi,

extra küçük tüyolar.

Ve

kendinizin

evinizfe yapabileceği

‘’ REÇETELER ‘’

Ve kocakarı ilaçları.

 

Dipnot:

Kullandığınız malzemeleri

eczanelerden ve aktarlardan bulabilirsiniz.

 

 

 

Keyifli Uygulamalar

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar.

Muğla / Bodrum

 

 

Extra tüyo:

Dudaklardaki uçuk için : Asiton basabilirsiniz. Pamuk yardımıyla birkaç damla asiton, pamuğun üzerine damlatılmış.

Isıtılmış tahta kaşık, taze kayısı, kolonyağı basmak da iyi geliyor.

250 gramlık kavanoz

2 adet kalanchoe yaprağı ve su.

7 gün karanlık yerde bekleyecek.

Kalankoye çiçek kokusu sinüzit damarlarını temizliyor. Çiçeğin kendisi ise oda atmosferini temizliyor.

KAŞINTI İÇİN

1 ölçek amonyak

1 aynı ölçek kadar limon suyu

1 çay kaşığı nane yağı

Hepsini bir küçük şişede çalkalayın !

Kaşıntı olan her yere sürebilirsiniz.

Amonyak: Eczaneden alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YENİDEN HAYAT

Şifalı bitkileri hayatınıza katın. Hap olarak alın. Çörek otu, zerdeçal, salatamız renkli olmalı, günde iki üç kez salata yemeliyiz. Zerdeçalı mutfaktan eksik etmeyiniz. Yemeğinize koyun,çorbanıza koyun. Tırnak otu, aslan pençesi, çörek otunu sofradan eksik etmeyiniz. Aç karnına bir kaşık çörek otu yenmeli.

Kırk kilit otu, üç ile beş dakika kaynayacak. Hastalığınızın yüzde ellisi moral. Yoğurt otu gibi bitkiler vücudu temizler, yeniler Kurt pençesi otu..

Hastalıktan temizlenmiş bir tedavien sonra hastaların 5 yıl kendilerini korumaları gerekir. Hergün çorbasına zerdeçal koysun, öksü otu. Beyin tümörüne bir numaradır. 20 gün kullanacaksınız.

Bodur otu 21 günlük, kudretnarı kürü, 21 günlük kantoron kürü. Gül hatmiye kadar bitkiler var. Safran, karahindibah otu, çaresiz kanser hastaları için..

Bitkisel destek, şifalı bitkiler kanserden kurtarabilir. Kanserden korunmak için en güzel darbeyi indiren ; çim gemenli çay. Çim otlarından..( Bildiğimiz çimden değil.) Araştırın.İnternetten girin; çim.. Çok faydalı kansere.

Elma sirkesi, besinlerin mideden geçişini ve insüline ihtiyacını azalltır. Salatalarınıza mutlaka elma sirkesi ekleyin. Ana ve ara öğünlerden önce 2 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Su sağlık. Sağlık için 5-6 bardak açık siyah çay, bitki çayı tüketin. Sağlık için günde 4 fincan kadar da filtre edilmiş kahve tüketin.

 

ÇAM KOZALAĞI

1) Çam kozalağının suyu içildiğinde, mide, bağırsak ve idrar yollarına iyi gelir. Bildiğimiz çam kozalağı.( Kaynatılıp suyu içilirse.)

2)Mide ülserini yok ediyor.( Kesin çözüm )

Dövülmüş burçak (Mercimek taneleri gibi oluyor)

1 kilo bal

Her ikisini karıştırıyorsunuz..

Her sabah bir kaşık yiyorsunuz.

Burçak: Bazı aktarlarda ve hayvan yemi satılan yerlerde bulunur. Hayvan yeminin içinden çıkarıp havanda dövüyorsunuz ve balla yiyorsunuz. Kesinlikle faydalı.

3)Üreye iyi gelir: Burçak böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Haşlayıp suyunu içebilirsiniz.Sabah, öğle, akşam.

Böbrekteki üreye iyi gelir.

Böbrek yetmezliğine çok iyi gelir.

 

 

 

EXTRA TÜYOLAR

ANANAS MEYVESİ

Böbrek , karaciğer, kum, taş temizliyor.

BEYİN DOSTU

Beyin organına benzeyen her şey, her bitki beyindostu.

Örnek : Üzüm çekirdeği beyin dostu

Ceviz beyin dostu

KURU TÜRK KAHVESİ

Sinekli ve arılı yerlerde bulunuyorsanız,ya da sofra kurup yemek yiyorsanız; Kahve tozunu ( kuru kahveyi ) bir kül tablası içinde çakmakla yakıp, tütsü yapabilirsiniz sofranızda.. Sofranıza arı, böcek, sinek gelmeyecektir. İyi bir böceksavardır.

ADAÇAYI

Adaçayını ağız gargara için, diş ağrısı için, ağız kokusu için demleyip, ayrıca içebilirsiniz.

ENFEKSİYON İÇİN ÇAY

Kiraz sapı, testere burnu, aslan pençesi; eklem ağrıları, enfeksiyon için.

Aktarlardan bulup alabilirsiniz.

Dipnot: Kiraz sapı safra kesesindeki taşları yok etme özelliğine de sahip.

UNUTKANLIK İÇİN

Zerdeçal, yaban mersini, ıspanak, somon balığı ( bir çeşit et ), üzüm çekirdeği..

Dipnot: Unutkanlık için ayrıca beyin dostu yiyecekler.

ÇAY

Oda atmosferini temizlemek için, sobanın üzerinde çay durabilir.

ZENCEFİL ÇAYI

Burun akıntınız için kullanabilirsiniz.

METABOLİZMA ÇAYI

Metabolizmanızı hızlandırmak için yeşil çay.

UYKUSUZLUK

Uykusuz kalıyorsanız..Papatya çayı,uyutur.

 

CEVİZ

Kolesterol düşürücü özelliği var.

Cevizin kabuklarını akşamdan ıslayıp sabah aç karnına içilirse kolesterolü düşürür.

 

TÜY DÖKÜCÜ ( CEVİZ )

Cevizin ortasındaki zar ( ince yonca gibi olan ) .

Onu 15 gün saf alkolde beklettikten sonra tüylü yerlere sürüldüğünde, zamanla tüylerin dökülmesine ve hatta bitmesine sebep olacaktır.

Saf alkol- Eczaneden bulabilirsiniz.

Saf alkolle 15 gün beklettiğinizde ilaç gibi olacaktır..Yani rengi ispirtoyu andıracaktır.

MARMARİSLİ BİO ENERJİ UZMANI, HAMZA ABİNİN TAVSİYESİ VE VERDİĞİ REÇETE

Bitkilerden genellikle, her kür 15 gün kullanılmalı. Her zaman değil.

Bazı otların yan etkileri olduğu için en az 15 gğn ara verilmeli.

TANSİYON, MİDE, BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞINA

Limonun kabuklarını soyup, hakiki zeytinyağında bekletiyorsunuz. Her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilirse, tansiyon, mide, bağırsak rahatsızlıklarını giderir.

Dediğimiz gibi 15 gün içilmeli, ve ara.

Her kürün fazlasına gerek yok, zararlı olabilir. Yan etkisi olmasın diye, sürekli 15 gün ve ara.

MİDE YARALARINA BİREBİR

Günlük yağı

Petek bal

Tuzsuz tereyağı

Karıştırılıp aç karnına yenilecek. Çok ağır mide yaralarına çok iyi geliyor.

KARABAŞ OTU ÇAYI

Sigaradan tiksindiriyor, balgam çıkarttırıyor. Sigarayı bırakmada çok etkili.. Karabaş otundan yardım alabilirsiniz.  Sigarayı bırakmak için kaynamış suya 6 adet katılır, çay gibi demlenir.

ŞEKERE İYİ GELİR

 

 

 

Mersin yaprağı çayı.

Bir tutam göz kararı atılır, kaynamış sıcak suyla çay gibi demlenir. Her sabah aç karnına içilir. Şekere iyi gelir, şekeri düşürür.

Zeytin yaprağı da aynı şekil demlenir. Aynı faydaları var.

Ve karabaş otu çayının da aynı faydaları var. Aynı şekil demlenir.

15 gün kullanın, 15 gün ara..

Daha sonra yine 15 gün..

Böyle bir yöntem izleyin bu bitkisel reçetelerde.

GÜZEL KARIŞIM ÇAY

Ve üçünün karışımını da yapabilirsiniz. Çok güzel olur.

Mersin yaprağı

Zeytin yaprağı

Karabaş otu.

Aynı şekil, bu karışımı demleyin.

Her sabah aç karnına içilir..

Yalnız 15 gün küründen çıkmayın. Mutlaka ara verin. Çünkü aşırısı tansiyonunuzu düşürür. Dikkat etmelisiniz.  Şekerinizi böyle düşürebilirsiniz.

ŞEKERİN İLACI DEFNE YAPRAĞI VE MAYDONOZ

Maydonoz limon kürü:

10 demet maydonoz

10 limon

Birkaç parça defne yaprağı

Maydonozları ve kabuklarını soyduğunuz limonları kaynatın. İndirmeye yakın, içine defne yapraklarını atın. Daha sonra bu karışımı ince tülbent yardımıyla süzerek cam şişelere koyun. Her sabah aç karnına 1 bardak içerseniz 15 gün sonra şekerinizin kontrol altına alındığını görebilirsiniz.

ÇOK ÖZEL BİR KARIŞIM

Ceviz yaprağı

Zeytin yaprağı

Karadut yaprağı

Kara üzüm yaprağı

Böğürtlen yaprağı

Isırgan otu

Yulaf

Tüm bu malzemeleri ince olarak doğrayın. Ve eşit oranda karıştırın. 2-3 çay bardağı dolusu bitkiyi 1 bardak kaynar suda haşlamaya bırakın. 8-10 dakika kadar demleyin. Ardından tülbent yardımıyla süzün. Bu bitki karışımından 2-3 çay bardağı kadar için. İki hafta kadar bu çayı için, Ve iki hafta ara verin. Eğer yeniden başlarsanız içmeye yine 2 hafta için.

 

KOLESTEROLÜ DÜŞÜREN FORMÜLLER

CEVİZ: Omega 3’ü bol miktarda içeren ceviz şeker hastalığında kullanılır. Akşamdan suya koyduğunuz bir cevizi sabah kalkınca suyunu içip, cevizi de yerseniz kolesterolünüzü dengelemiş olursunuz.

YULAF: Sabahları sütle birlikte 4-5 kaşık yulaf ezmesi yemek ya da ara öğünlerde yoğurt ya da süte yulaf ezmesi eklemek kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

ÇİLEK: İçinde yüksek miktarda C vitamini bulunan çilek, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir.

SARIMSAK: Kolesterolü azaltığ kanı sulandırarak damar sertliğini engelliyor. Günde birkaç diş sarımsak yiyebilirsiniz.

KEKİK: Günde kahve fincanıyla yarım bardak kekik suyu içmek de kolesterolün dengelenmesine yardımcıdır.

Dipnot: ‘’ Allı Turnam ‘’ ın ayrı bir yerinde anlattım. Aşırı içmek zararlıdır.

SOYA FASÜLYESİ: Soyadaki lesitin  sayesinde kolesterolü düşürmek mümkün olabilir. Haftada 3 ya da 4 kez soya fasülyesi yemek faydalıdır.

GREYFURT: Günde 1 tane greyfurt suyu içebilirsiniz. C vitamini yönünden zengindir.

ZENCEFİL: Yemeklerinize bir tatlı kaşığı kadar zencefil katabilirsiniz.

BİBERİYE- YEŞİL ÇAY İLİŞKİSİ:

1 çay kaşığı karabaş otu

1 çay kaşığı biberiye

1 çay kaşığı ısırgan otu

1 kaşık limon kabuğu rendesi

Yarım litre su

1 tatlı kaşığı yeşil çay

Tüm malzemeleri 3-4 dakika kadar kaynatın. 4 dakika demleyin. Bu çayı aç karnına günde 2 defa içebilirsiniz.

 

HER SABAH 1 BARDAK İÇİN SAĞLIKLI KALIN

Yarım demet maydonoz

Yarım demet nane

1 adet limon

1 tutam ıhlamur

1 litre kadar su

Tüm malzemeleri yıkadıktan sonra, temiz bir suyun içine koyun ve yarım saat kaynatın. Ardından süzün ve soğuması için bırakın. Bu karışımı cam şişelere doldurun, ve sabahları kahvaltıdan önce bir kahve fincanı kadar tüketin.

 

TARÇIN – UNUTKANLIĞI ÖNLEYEN ÇAY

1 tatlı kaşığı biberiye

1 yeşil çay

1 çubuk tarçın

TARÇIN – KARINCASAVAR

Evdeki karıncaları öldürmeden yok etmek için, geldikleri yere ya da deliğe 1 diş sarımsak koyabilirsiniz . İzledikleri yola tarçın, nane, kimyon dökebilirsiniz.

BAL

Bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı bal katarsan, kabızlığı giderir.

BILDIRCIN YUMURTASI

Günde bir çiğ bıldırcın yumurtası yutun.

Ses tellerine, bronşlara, yoğun üşütmeye, göğüs ağrılarına iyi geliyor. Gırtlak rahatsızlığına.. (Yağda da pişirebilirsiniz. )

 

ASTIM BRONŞİT

Astım bronşite ; kuru bamya tohumunu eziyorsunuz. Un şeklinde eleyeceksiniz. Balla karıştırarak merhem şeklinde, 1- 2 ay, ayın her günü bir tatlı kaşığı yiyeceksiniz. Şeker hastalarına 1 çay kaşığı, her gün.

ROMATİZMA VE KAS YIRTILMALARI İÇİN

Beş parmak adıyla bildiğimiz, çınar yaprağını , beş parmak olmaksızın kaynatıp.. Katkısız..Ilık, günde bir su bardağı içilecek. Çok iyi geliyor.

 

 

KULAK AĞRISI İÇİN

Bir diş sarımsağı soyup, bir çatal aracılığıyla ikiye bölüp, yağı çıkana kadar ısıtıp, ağrıyan kulak bölgesine, ortasına doğru dayanabileceğiniz kadar ısıya.. Pamuk ve gazlı bezle kapatıp bekleyebilirsiniz.

Sarımsağın çıkan yağı, o ağrının mikrobunu kırdıktan sonra o ağrı geçiyor.

 

BOĞAZ AĞRISI

Boğaz ağrısı için bildiğimiz kara zeytini yağsız kavurup, önce çekirdeklerini çıkarıp sıcak bir şekilde tuzla havanda dövüp, bir bezle ağrıyan boğazınıza uygulamanız birebir geliyor.

 

BAL ( ÖKSÜRÜK ŞURUBU )

Acil düzelmesi gereken öksürük için biraz bal üzerine limon sıkın karıştırın, birkaç kaşık için.

 

GECE BAYKUŞLARI ALZHEIMER’IN HEDEFİNDE

Amerikan tıp dergisi Neurology’de yayınlanan araştırma, az uyuyanların alzheimera yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Az uyuyan kişilerin vücudunda beta amyloid adlı protein daha fazla üretiliyor. Bu protein, beyin fonksiyonlarına zarar veriyor.

Ve uyku sağlık ve güzellik için çok önemli !

 

HAYATTA AMACI OLAN BEBEK GİBİ UYUYOR

Araştırmalara göre; hayatta amacı olanlar akranlarına nazaran geceleri daha rahat uyuyor. İdealleri olan kişilerde, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu görülme riski daha az.

 

SICAK HAVALARDAN

Yaz yorgunluğu uyku yapıyor.

Enerji arttıran yiyecekler yemeli.

Düzenli, dolu dolu kahvaltı yapmalı.

Gün içinde dondurma gibi vitaminli atıştırmalar yapabilirsiniz.

 

 

 

 

İNME RİSKİNE KARŞI

Günde 3 adet muz tüketmenin inme riskini yüzde 21 azalttığını biliyor muydunuz?

2012’ de Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayımlanan makaleye göre bu sayede yılda 1.155.000 inmeye bağlı ölüm engellenebilmekte. Muzun içeriğindeki mucize madde olan potasyum, kan basıncını azaltarak inme riskini azaltmaktadır. ‘’ Soyulabilir uyku hapı ‘’ terimini hak eden muz, triptofan maddesinden zengin ve beslenme uzmanı Elisabetta Politi’ ye göre hiptofan beyindeki ve kandaki seratonin miktarını arttırarak kişinin rahatlamasını sağlıyor. Amerikan Doğum Uzmanları Derneği, sabah bulantısı olan hamilelere BRAT diyeti öneriyor.

( BRAT: Banana, rice, applesauce, toast yani muz, pirin., elma püresi ve kızarmış ekmek.)

 

UYKUSUZLUK İÇİN

VİŞNE SUYU İÇİN UYKUSUZ KALMAYIN

Vişne suyu; melatonin açısından zengin olan vişne suyu uykusuzluğa iyi geliyor. Günde 1 bardak çok şekerli olmayan vişne suyu içmek sizi mışıl mışıl uyutur.

BİRA OTU ( MAYA OTU) ÇAYI

1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış şerbetçi otunu, 1 su bardağı kaynamış sıcak suda kaynatın. 10 dakika demleyip süzün. Günde 3 bardak taze demlenmiş olarak içilebilir.

OĞUL OTU ÇAYI

İç açıcı kokusu vardır ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur. 2 ya da 3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış oğul otuna 1 bardak kaynamış su eklenir. 10 dakika kadar demledikten sonra süzülür.

KEDİOTU ÇAYI

Kediotu çayını yatmadan önce 1 bardak içerseniz iyi bir uykuya kavuşursunuz.

PAPATYA ÇAYI

Sakinleştirici etkisi vardır. Uykusuzluğa çok iyi gelir. Bir tutam papatya 1 bardak kaynamış suda haşlanır ve 10 dakika demlenir.

LAVANTA YAĞI

Lavanta yağı ile duştan sonra masaj yapabilirsiniz. Bu gevşemenize yardımcı olacaktır.

LAVANTA ÇAYI

Lavanta çayını da demleyip içebilirsiniz.

MELİSA

Melisa, 1 tutam kurumelisa yapraklarının üzerine kaynar su dökün. Ardından 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. İçine bir tatlı kaşığı bal ilave ederek için.

KEREVİZ SAPI ( YEŞİLLİKLERİ )

Kereviz saplarını isterseniz çiğ olarak, isterseniz ince ince doğrayıp çorbalara veya salatalara ilave ederek kullanabilirsiniz.

MİNİ YASTIK- KOKULU OTLAR YASTIĞI

Tül bir kumaşla minyatür bir yastık hazırlayıp, içini kokulu otlarla doldurabilirsiniz. Yastığınızın üzerindeki yastığınızın içine koyabilirsiniz. Başınızı koyduğunuzda gece rahatlatıcı etki yapar.

1 sene dayanıklıdır, bir sene sonunda da onları hala demleyip çay yapabilirsiniz. Sakıncası yok.

( Yasemin, lavanta, gül vs. )

Dipnot: Gün arası bir bardak çay içilebilir.

Panik atak rahatsızlığı, nefes darlığı ve rahat uyumak için.

DELİKSİZ UYUMAK İÇİN ÇAY

Çeyrek çay bardağı lavanta

Yarım çay bardağı melisa

3 yaprak taze nane

1 litre kaynatılmış su

1 litre suyu kaynattıktan sonra, içine tüm malzemeleri koyup demleyin. 15 dakika sonra çayınız hazır.

Akşamları yatmadan önce 2 bardak içebilirsiniz.

DUT YAPRAĞI ÇAYI

Dut yaprağı çayı uyku ve ferahlık verir.

TÜM BACAK VE DİZ AĞRILARI İÇİN

Beyaz lahanayı kaynatıp, dayanabildiğimiz ısı da ılık zeytinyağı ile ağrıyan bölgeye yapıştırıp, streç foliayla sarıp gece uygulanması, birebir ağrıya iyi gelir.

( Romatizmal ağrılara da iyi gelir. )

ZAYIFLAMA – VÜCUTTAKİ FAZLA YAĞLARI YAKMA

Çörekotu : Sabahları aç karnına ılık suyla yutacaksınız.

Keten tohumu: Keten tohumunu da bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Vücuttaki yağların erimesine yardımcı olur. Ve lavaboya çıkmanıza yardımcı olur. Yani vücuttaki yağ yakma işlemine yardımcı olur, zayıflatır.

 

 

BAĞIRSAK KURTLARINI DÜŞÜRMEK

Bağırsak kurtlarını düşürmeye yönelik kür.

5 diş sarımsak suyu

20 ml. havuç suyu

1 tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı

Arada bir içilecek.

TANSİYON HASTALARI İÇİN EXTRA TÜYOLAR

Tansiyon hastası olanlar için küçük bir ; düşük tansiyona tuzlu ayran, yüksek tansiyon için de bir adet sıkılmış limonun suyu. Ayrıca sabahları aç karnına yutulacak bir adet sarımsak, gün boyu tansiyonu dengede tutacaktır.

Bunu özellikle yüksek tansiyon hastaları yaparsa bu hastalığa karşı rahat bir yaşam idame ettirebilirler.

BİBERİYE ÇAYI

Unutkanlık düzeltiyor. Biberiye otunu kaynar bir litre suya 1 avuç koy, beklet.

Şöyle de oluyor ; bir avuçç biberiyeyi 10 dakika sirkeli suda bekletin. Bol suyla durulayın. Çay gibi demleyin. Günde 3 öğün bir bardak çay içebilirsiniz. Ayrıca mide ağrısına da iyi geliyor. Zayıflatma etkisi var.

‘’ KİRPİ ‘’ BASUR VE MAYASIL

Dağdan yakalanmış, ot yiyen kirpinin eti. Hafif yağda kavurup, etini yiyebilirsiniz. Kirpi etinin bir kere bile yenmesi basur ve mayasılı bitiriyor. Bire bir iyi geliyor. ( At kestanesi kremi, kestane şekeri de iyi geliyor basura. )

Dipnot: Bu arada kirpi eti başka rahatsızlıklara da iyi geliyor. Çok faydalı.

ZAYIFLAMA

Biberiye otunu yıkıyorsunuz. İsterseniz mikropları kırılması için birazcık sirkeli suda bekletebilirsiniz. Sonra kaynar suda 1 avuç biberiye, birkaç zeytin yaprağı demliyorsunuz , çay gibi. Çok az şekerle içebilirsiniz. Bağırsak çalışmasına, kan sulanmasına ve zayıflamaya faydalıdır.

ZAYIFLAMA

Gün içinde su ihtiyacı kadar içilebilir. Limonlu sıcak su. Ama ilk içeceğiniz gün içinde sabahları aç karnına olmalı, öyle çok faydalı. Bir bardak ılık suyun içine sıkılmış üç dört kaşık limonun suyunu içebilirsiniz. Yağ yakıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, antioksidan, zayıflatıyor, gaz çıkartıyor.

Ve extra tüyo: Greyfurt suyu. Taze sıkılmış bir greyfurt şekeri düzenliyor, zayıflatıyor.

 

 

ACİL İSHAL SORUNUNA ÇÖZÜM

3 çay kaşığı türk kahve tozunun içine, bir bardak kola karıştırıp içildiği zaman, şiddetli ishal sorunu ortadan kalkar.

Aç karnına yenilen bir adet muz da ishal sorununu çözüyor.

KUDRET NARI

Mide yaralarına iyi geliyor.

PAPATYA ÇAYIYLA DENGELİ TANSİYON

Özel bir tarif:

1 tutam civan perçemi

1 tutam papatya

Büyük bir bardak su

Malzemeleri kaynayan suda 1-2 dakika demleyin. Günde 1 bardak içebilirsiniz. Bu çay yüksek tansiyona bağlı yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

KEFİR

Yüksek tansiyonu düşürmek için yarar sağlar. Günde 1 bardak kefir içmek tansiyonu dengeler.

BAMYA ÇİÇEĞİ

Çanak yaprakları kullanılır. Aktarlardan ‘’karkadeh otu’’ olarak isteyebilirsiniz. Kalp damar sağlığını koruduğu için yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

LİMON

İyi bir tansiyon düşürücüdür.

BÖĞÜRTLEN

Tansiyon düzenlemeye yardımcı olur. 3 kahve kaşığı kurutulmuş böğürtlen yaprağı, büyük bir bardak suda iyice kaynatılır.

Bu çaydan günde 1 fincan içmek yararlıdır.

NAR

Antioksidan özelliği olan nar ya da nar suyu uüksek tansiyonu düşürür.

GREYFURT

Yüksek tansiyona iyi gelir.

ÖKSE OTU

Yüksek tansiyonu düşürür.

Diğer bitkilerle karıştırılara, çay olarak da içilebilir.

TARÇIN

Hem şekeri, hem tansiyonu düşürmekte faydalıdır.

Tarçınlı Reçete: Bir kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı tarçın karıştırarak yiyebilirsiniz.

Hem kan şekeriniz dengelenir, hem de yüksek tansiyonunuz düşer.

MARUL

İyi bir potasyum kaynağı olan marulu yüksek tansiyon hastaları tüketmelidir.

KAYISI

Kuru kayısı potasyum yönünden zengindir. Yüksek tansiyonu düzenlemeye faydalıdır.

REZENE ÇAYI

Günde 1 bardak rezene çayı içmek yüksek tansiyona iyi gelir. Çünkü rezene iyi bir potasyum kaynağıdır.

YÜKSEK TANSİYONA BİREBİR MALZEMELER

100 gram alıç yaprağı

50 gram kişniş

50 gram ökseotu

1 litre su

Hazırlanışı: Bitkileri verilen ölçüleri oranında karıştırın. 1 litre suda kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kısık ateşte tutun. 5 dakika sonra indirip günde 2-3 bardak yavaş yavaş için.

Boğaz ağrısı, bademcik, soğuk algınlığı, tiroid hastalıkları, boyun bölgesine birebir:

Malzemeler:

1 tutam adaçayı

1 tutam zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çubuk tarçın

1 çay kaşığı ekinezya

1 çorba kaşığı bal

Yarım limon

1 tutam zerdeçal

Hazırlanışı: Malzemeleri 1 bardak kaynar suda 2 dakika demleyin. Ilıdıktan sonra içine bir kaşık bal ekleyin ve limon sıkarak için.

Günde 3 bardak içebilirsiniz

KOCAKARI İLAÇLARI  BRONŞİT İÇİN UYGULAMA

Bir tabağın içindeki hakiki bala bol karabiber dökerek karıştırıyorsunuz. Sonra geceden (bronşlara) görüşlerin üzerine sürüyorsunuz. Üzerini buzdolabı poşeti ya da folyo ile kapatıp , ısınmış sıcak havlu ile örtüyorsunuz. Ve artık, sabaha kadar bekleyebilir. Uyuyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda, balı göğüslerinizin emdiğini göreceksiniz. Sadece karabiberleri kalıyor. Onu duş alıp yıkayabilirsiniz. Bronşite çok iyi geliyor.

Extra tüyo: Yanıklara buz koymayın.. Akan suyun altına tutun. Ya da ıslatılmış bez sarın. Buz yanlış tedavi.

ÜLSER AĞRISINI DİNDİRMEK MÜMKÜN

Malzemeler:

1 tutam kantaron

1 tutam meyankökü

1 tutam şerbetçiotu

1 tutam papatya

Hazırlanışı: Bu bitkileri çay olarak demleyin. Günde 2 ya da 3 bardak içebilirsiniz. Aç karnına içmeyin. Tatlandırmak için 1 tatlı kaşığı bal koyabilirsiniz.

ÇARPINTIYI AZALTAN ÇAY TARİFİ

Malzemeler:

10 gram portakal  kabuğu

1 çorba kaşığı kişniş

1 litre su

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: 1 su bardağı sıcak suya 10 gram portakal kabuğu ve kişniş konur. 10 dakika sonra çıkarılır. Bir kahve kaşığı süzme bal ilave edilerek bu çay içilir.  Çarpıntıyı azaltmaya iyi gelir.

Extra tüyolar:

BEBE ASPRİNİ

Kalp rahatsızlığı çeşitleri olanlar; her gün bir bebe asprini içebilir. Kan sulandırıcı özelliği var, önemli.

GRİPİN

Aç karnına 3 adet gripini bir su bardağı kolaya döküp içildiği vakit, aylardır geciken adetinizi söküp atıyor ( ay halinizi görebilirsiniz. )

Uyarı dipnot: Gebelik şüphesi olan bayanlar kullanmasın, çünkü çocukları düşebilir. Sakıncalıdır.

ERİMİŞ DONDURMA

Erimiş dondurmayı, tekrar dondurup yemeyiniz. Zehirliyor.

ÇİŞ TUTAMAYANLAR

Eczanede o tür rahatsızlıklar için tablet var. Eczaneden edinebilirsiniz. Yakınlarınız için gidip alabilirsiniz.

BUZ

Fıtık ağrılarını buz dindiriyor, haberiniz olsun.

KARBONAT

Karın ağrısı için: 1 ya da 2 çay kaşığı karbonatı ( beyaz toz karbonat ), yarım su bardağı su üzerine için.

BÖBREK RAHATSIZLIĞINA

Böbreklerinize detoks yapmanın 5 yolu:

1)Karbonat, kandaki PH seviyesini düzenleyicidir. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu engelleyicidir. Varolan böbrek taşlarının da böbrek fonksiyonlarını  bozmasını önlemeye yardımcıdır.

1 su bardağı suya

1 çay kaşığı karbonat

karıştırılarak bu içeceği haftada en az üç defa tüketmek iyi fikirdir.

2)Elma sirkesi , böbreklere faydalı bir asit içermesi nedeniyle, sindirimi teşvik eder ve böbreklere detoks etkisi vardır.

Ana öğünlerden sonra;

1 bardak suya

1 çay kaşığı elma sirkesi

Karıştırılarak tüketmeyi deneyin. Günde 3 öğün .

3)Ve akşam çayı yapmak ve içmek. Fitoterapi böbreklerinizin kan akışını filtreleyerek, iltihaplanmayı azaltarak ve böbrek taşları oluşumunu önleyerek, böbreklerinizi temizlemek için en ideal yöntem.

Akşam çayı için faydalı bitkiler ;

Fesleğen: Acı verici böbrek taşlarından korunmak için çok etkili bir bitkidir.

5 yaprak fesleğen ve 1 çorba kaşığı bal karışımını çay yapabilirsiniz.

Karahindiba: Sindirim, karaciğer ve böbrekleriniz için en etkili bitkilerden biridir. Detoks için mükemmel bir bitkidir.

2 çay kaşığı kurutulmuş karahindibah çiçeğini 15 dakika kaynatıp, günde 1 kez tüketin.

Zencefil: Çünkü zencefil, enfeksiyon, ağrı, iltihaplanma gibi problemlerin çözümü için kullanılabilecek en ideal köklerdendir. Zencefil ayrıca karaciğeri ve böbrekleri arındırır ve güçlendirir.

4)En iyi meyve suları: Böbrek için nar suyu olmazsa olmazdır.

Karpuz, böbekler için iyileştiricidir. Ve adeta doğal bir ilaçtır. Neden? Her şeyden önce yüksek oranda bu meyve su içerir. Vücuttaki dokuları ve kan akışını arındırıcıdır. Unutmayın, karpuzu taze iken yemeye özen göstermelisiniz.

5)Sabahları bir çorba kaşığı hakiki zeytinyağı ve limon.

Karıştırın ve tüketin.

Bu karışım sizi böbrek taşının oluşumundan kurtardığı gibi ‘’ Allı Turnam ‘’ da bahsettiğim bir çok rahatsızlığa iyi gelecektir.

BU ÇAYLA GAZ SANCILARINA VEDA EDİN

Malzemeler:

1 tutam kimyon tohumu

1 tutam anason tohumu

1 tutam rezene tohumu

 

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri katıştırın. Bir bardak sıcak suya malzemeleri atın ve 4 dakika kadar demleyin. Yemeklerden yarım saat önce içildiğinde gaz oluşumunu önler. Günde 3 kereden fazla içmeyin ve taze demleyin.

BÖBREK AĞRISINDAN YAKINANLARA

1 tatlı kaşığı at kuyruğu

1 tatlı kaşığı altınotu

1 tatlı kaşığı tere tohumu

1 tatlı kaşığı ayrıkotu kökü

Yarım tatlı kaşığı mısır püskülü

6 su bardağı su

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırın. 1 su bardağı sıcak suyun içine 2 çorba kaşığı karışımı atın ve 2 dakika kaynatın 3 dakika demleyin süzün. Gün içerisinde bu karışımı için. Her gün taze olarak hazırlamaya dikkat edin.

Extra tüyo:

1) MISIR PÜSKÜLLÜ ÇAY: İdrardaki iltihabı söktürüyor. Böbrekteki kumu döküyor. Çay gibi demleyip içiyorsunuz.

2)ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi böbrek taşlarını eritir. Taşları küçültür, böbrek temizler. (Yabani elmadan sirke yapılır.) Sofranızdan eksik etmeyin.

 

KOCAKARI İLAÇLARI

ARPACIK

Kısa süreli olarak süren bir göz hastalığı olarak bilinen arpacık problemini en kısa süreç içerisinde atlatmak istiyorsanız, kesinlikle aşağıdaki bitkisel çözümleri uygulamalısınız.

Sarımsak tohumlarını ezin.  Ezdiğiniz bu karışıma zeytinyağı ve çavdar unu koyarak karıştırın .  Arpacık üzerine ılık pansuman yapın ve krem gibi sürün.

Ayrıca bir diğeri; sarımsakları iyice dövün, fincana doldurun ve dinlendirin. Arpacık üzerine ılık su ile pansuman yapın, ince bir tülbent parçasının içine koyup tampon şeklinde de yapabilirsiniz. Göz temesı sarımsakla olmasın diye.

Dipnot: Kötüleşmiş göz görmeleri için; Centrum vitamin isimli bitkisel destek tabletini tavsiye edebilirim. Eczanenizden sipariş ederek getirtebilirsiniz. Çok faydalı. Yani bir çeşit göz hastalıkları sonucunda görme bozukluğu için faydalı. Vitaminlerde üretilmiştir.

EMZİKLİ ANNE SÜTÜ

Ve bebe emziren annenin sütü! Birkaç damla kaşları olmayan bebeğe sürülürse siyah kaş gelir. Bebeklerin gözlerinde çapak olmasın diye sıkılabilir. Kulak ağrısı varsa sıkılabilir. Gözleri ağrıyan bebeğe iyi gelir.

KADINLARDA CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRAN ÖNERİLER,

Adam otu, ceviz, çemenotu, enginar, fındık, ısırgan, salep ve susam cinsel isteği arttıran başlıca bitkilerdendir.

Çay ve kahve: Çay , kahve ve kola gibi kafein içeren bitkiler uyarıcı etkileri ile cinsel isteğin arttırılmasında faydalı olabilir. Tabii ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Çikolata: Hem uyarıcı hem de mutluluk verici etkileri ile faydalı olabilir.

Çemen otu: Bitkisel bir östrojen kaynağı olan çemen otu, özellikle kadınlarda görülen cinsel soğukluk için faydalıdır.

Zencefil: Bir çay kaşığı kuru zencefille hazırlayacağınız bir su bardağı limonata afrodizyak etkisi gösterebilir.

Soya fasülyesi: İçerdiği fito östrojen sayesinde kadında cinsel isteği arttırır. Haftada birkaç yenmesi faydalı olabilir.

Adaçayı: Kadının vazgeçilmezidir. Çünlü soya fasülyesi gibi fito-östrojen içerir. Uyarıcı etkisi vardır. Gece  yatmadan önce içmeyin. Ama gün içinde en az iki kez içebilirsiniz.

Tarçın, keçiboynuzu, iğde çiçeği: Kadında isteği arttırabilir.

Yulaf ezmesi: Kadınlarda cinsel isteği arttırır. Sabahları sütle birlikte tüketebilirsiniz. Ya da yediğiniz yemeklere bir yemek kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.

Kadınlara özel tarif:

1 litre andız pekmezi

50 gram ceviz

10 gram zencefil

2 tutam maydonoz tohumu

2 tutam anason tohumu

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cam bir kapta saklayın. Her sabah bir kaşık yerseniz faydasını görürsünüz.

ERKEKLERDE İKTİDARSIZLIĞA KARŞI BADEM VE AY ÇİÇEĞİ

Maydonoz, nane, vanilya: Bedeni yorgunluk ve ruhi bunalıma birebir. Erkeklerde ve kadınlarda iktidarsızlığı gideriyor, cinsel gücü arttırıyor.

Kekik, tarçın, zencefil, kırmızı biber: Erkekte cinsel arzuyu kamçılıyor.

Kişniş ve hardal: Cinsel arzuyu çoğaltıyor. Kişnişin, bir bardak sıcak suya yarım kahve kaşığı karıştırılarak yemeklerden sonra içilmesi öneriliyor.

Kereviz: Erkeklerde cinsel faaliyeti çoğaltarak, zamansız iktidarsızlığı önlüyor.

Ay çiçeği: Bol protein içeren ve E vitamini deposu olan ayçiçeği, iktidarsızlığa engel oluyor, cinsel arzuyu körüklüyor. Kalp ve sinir hastalıklarına da iyi geliyor.

Çam fıstığı: Bol E vitamini içeren çam fıstığı, cinsel yorgunluk ve buna bağlı ortaya çıkan ruhi çöküntü ve kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Antep fıstığı: Protein ve bol E vitamini içeren antep fıstığı da cinsel arzuyu uyarıyor.

Susam: Cinsel isteği arttırıyor.

Badem: İlaç olarak cinsel güçsüzlüğe karşı kullanılır. Böyle durumlarda bir ay süreyle yemeklerden sonra yirmi adet tatlı badem yemek gerekir.

Enginar: Cinsel gücü arttırır.

Fındık: İktidarsızlığa iyi gelir.

Havuç: Cinsel güçsüzlükten şikayet edenlere sıkça önerilen bir bitkidir.

İncir: Cinsel isteği arttırır. Bol miktarda yenilen incir iktidarsızlığa iyi gelir.

Karabiber: İktidarsızlık ve cinsel hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kereviz: İktidarsızlığa iyi gelir.

Salep: Kolay sindirilen ve cinsel gücü arttırıcı etkisi olan bir besindir.

Yeşil ceviz: Meyvelerin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü arttırır.

Yulaf: Cinsel iktidarsızlık şikayetlerinde etkilidir. Kış sabahları kaynatılarak, lapa şeklinde yenebilir. İçine kuruyemiş ve bal katılarak besin değeri arttırılır.

CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN SÜPER BİR KARIŞIM

Malzemeler:

100 gram polen

10 gram arı sütü

100 gram ısırgan otu

1 tutam zencefil

1 tatlı kaşığı keten tohumu

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri karıştırın, cam bir kabın içine koyun. Güneş görmeyen bir yerde saklayın. Günde bir çorba kaşığı tüketin.

Dipnot: Extra tüyo: Eczaneden alabileceğiniz ‘’ emla % 5 krem ‘’ penise sürüp biraz masajla beklediğinizde.. Uzun bir seks yapma şansına sahip olabilirsiniz. İktidarsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz.

PAPATYA- MELİSA İLE TÜM AĞRILARA ELVEDA

Malzemeler:

1 tutam papatya

1 tutam melisa

1 tutam anason

1 tutam lavanta

Hazırlanış:

Malzemeleri 1 bardak kaynar suda 2-3 dakika demleyin. Taze olarak hazırlayın ve günde 1 bardak için.

KEMİK ERİMESİNE BİBERİYE-ADAÇAYI

50 gram civan perçemi

50 gram adaçayı

50 gram biberiye

50 gram çörekotu

Hazırlanışı:

Bütün bitkileri bir kavanoza koyup karıştırın. 1 çorba kaşığı bitki karışımını 1 bardak kaynar suya atıp 2 dakika demleyin. Ardından çok soğutmadan günde 1 bardak için.

 

ZARARLI TOKSİNLERİ ATMAK

1)Sabahları bir diş sarımsak yutuyorsunuz. Birkaç saat sonra bir bardak yoğurt, arada süt.. Zararlı toksinleri vücudunuzdan atıyor.

2)Bir buçuk litre suya bir salatalık, birkaç tane taze nane, sıkılmış limonun suyu.. Arada bir bir bardak içilecek. Zararlı toksinleri atıyor.

3)21 gün sıkılmış limon suyunda beklemiş sarımsak.. Kansere savaş açıyor. İyi geliyor. Tedavi yöntemidir. Zararlı toksinleri atıyor.

ZAYIFLAMAK İÇİN EXTRA TÜYOLAR

1)Yoğurdun içine turşu

2)Yoğurdun içine salata koyup yerseniz hızlı zayıflarsınız.

3)Enginar.

Akşam 7’den sonra turşu, yoğurt acıktırmaz.

( Eğer tansiyon sorununuz yoksa kullanın. )

4)Karaciğer yağlanması için, karaciğer sorununuz için enginar.

VERTİGO RAHATSIZLIĞI İÇİN ÇAY

5 dal kurutulmuş kekik

Yarım su bardağı kadar portakal tohumu

Ve bir su bardağı su..

Kekik suyla eczanede, kaynatıp içine portakal tohumunu katın . Kaynatın süzün.

Sabah akşam bir bardak.

Akşam yatarken bir hafta için ve sabahları uyanınca için. Bir haftada rahatsızlığınız büyük fark edecektir.

Dipnot: Kürleri 15 gün içip 15 gün ara verin. Lokman hekim tavsiyesi.

ÖDEME ÖZEL ELMALI ÇAY TARİFİ

Malzemeler:

20 gram adaçayı

20 gram kiraz sapı

1 demet maydonoz

2 adet elma

1 litre su

Hazırlanışı:   Su, ada çayı, kiraz sapı, maydonoz ve parçalara bölünmüş elma bir tencere içinte kaynatılır. 5 dakika demlendikten sonra çay gibi içilir. Gün içerisinde 3 bardak tüketilirse iyi olur.

IHLAMUR- TARÇIN YORGUNLUKLA SAVAŞIR

Malzemeler:

1 tutam ıhlamur

1 çubuk tarçın

1 tutam anason

1-2 tane karanfil

1 tutam melisa

Hazırlanışı:

Malzemeleri 1 litre suda kaynatın, ardından biraz demleyin. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

SARIMSAK

Beyin ve kafa rahatsızlığı için; her gece bir diş sarımsak. Ayrıca vücuttaki parazit ve kurt düşürücü etkisi var. Ayrıca sabahları bir diş yutulursa, aç karnına yüksek tansiyonun dengede kalmasını sağlıyor.

EXTRA TÜYOLAR

Ayak tırnaklarında mantar ve nasır rahatsızlığı için; karılmış bitkisel kına, akşamdan sabaha kadar bekletmelisiniz.

Boğaz iltihaplarına ; dut pekmezi.

İshali kızılcık önler.

Antioksidan; böğürtlen.

Kızılcık marmelatı pekmezle karıştırılıp yendiğinde faydalı ve şifalıdır.

Keçiboynuzu pekmezi tahinle yenildiğinde çok şifalıdır. Bilhassa kanser türü virüslere vücutta savaş açarlar.

Beyin vitamini ; siyah üzüm çekirdeği.

‘’Albires ‘’, göğüs büyütücü hap. ( Eczanelerden sipariş edebilirsiniz. )

Turkuaz taşı kolyesi; tiroide iyi geliyor. Üzerinizde taşıyın.

Sabahları aç karnına, çiğ yumurta yutun. Zayıflatıyor. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor. Ses tellerine iyi geliyor.

 

 

 

 

 

 

KOCAKARI İLAÇLARI

KARANFİL ÇAYI

(Baharatların içinden bildiğimiz karanfil)

Stres, sinir, yoğun beyin travması, sorunların kafayı karıştırdığı o yorgunluk, baş ağrısı gibi sinirsel rahatsızlıklar için birebir.

Bir bardağa 5-6 adet karanfile kaynar su döküp, içebildiğiniz sıcaklıkta çay gibi kıvamda içiyorsunuz. Kaynar suda birkaç dakika demini bekliyorsunuz, o kadar.

Tadını biraz değiştirmek için az şeker katabilirsiniz. Ama şekersiz tavsiye ediyorum. Son derece hijyenik bir çay.

Dipnot: Aynı zamanda diş ağrısına iyi geliyor. Acil ağrı kesici. Ağzınızda çevirebilirsiniz. Dişinizin üzerinde tutabilirsiniz. Ayrıca kötü ağız kokusunu dezenfekte eder.

MAYDONOZ SUYU

Maydonozu saplarıyla kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Bir şişeye süzüpi şişe bitene kadar içebilirsiniz.

Böbrek kumu, iltihabı söküyor, sürekli idrara çıkartıyor.

Extra tüyo: CEVİZ DİYETİ , ZAYIFLATIYOR. Ayrıca araştırın.

GOJİ MEYVESİ

Goji meyvesi ( aktarlardan bulabilirsiniz ) zayıflamak için iyi geliyor. Bazı rahatsızlıkları olanlar, araştırmadan yemesin. Örneğin ; şeker ve tansiyon gibi. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ZAYIFLAMAK

Lahana suyunu haşlayıp içmek zayıflatıyor.

İLTİHAP İÇİN

Maydonozu haşlayıp suyunu içebilirsiniz.

Soğanı haşlayıp suyunu içebilirsiniz.

Bitkisel kür gibi, 15 gün içip, 15 gün ara, böyle devam..

FAZLALIK YAĞLARI ERİTME

Vücuttaki fazlalık yağları eritme formülü:

Esmer pirinci 12 saat suda bekletiyorsunuz. Sonra havanda dövüyorsunuz. Kurutup saklayabilirsiniz. Uzun bir müddet..

( Sıcak aylarda güneşte, fırımda da kuruyabilir. )

2 yemek kaşığı esmer pirinç, 1 çay kaşığı susam, ılık su. Günde bir iki kaşık yiyebilirsiniz.

KOCAKARI İLACIYLA TEDAVİ

Atalarımızdan denenmiş bir yöntem, beni ameliyattan kurtardı.

Ayak, el parmaklarında irinli, büyük çiban ( sivilce ) çıktığında.. Bazı insanlar dolama diyor. Bazıları eşek çibanı.. Bütün soğanı kabuğuyla fırında kebap ederek, ortasından ayıracaksınız beyazını çibanın üzerine gelerek, dayanabileceğiniz sıcaklıkla üzerine bir bez yırtıp pansuman gibi bağlayacaksınız. Geceden sabaha kadar duracak. Sabaha bir şey kalmaz.. İrini söker, patlatır, rahatlatır, ağrıyı alır. 1 kerede geçmezse ikinci kez, üçüncü gece tekrar deneyin. Hiçbir zararı yok. Mümkünse çok sıcakken koymalı. Biraz canınız yanar. Közlenmiş soğanı en sıcak dayanabileceğiniz derecede kullanın. Ama dikkat et: Ne kadar sıcak o kadar iyi.

Bu işlem tırnak operasyonuna maruz kalan bir durumu kurtarmıştır. Doktor şaşırdı nasıl düzeldi diye ve ameliyata gerek kalmadı.

AT KESTANESİ KREMİ

At kestanesi kremi ağrılara çok iyi geliyor.

1)Baş ağrısını kesiyor, basuru gideriyor ( hemoroid ) .

2)Sırt, bel ağrılarını kesiyor.

3)Yel ağrıları, tutulma ağrılarını kesiyor.

4)Nezle, grip sıkıntısını düzeltiyor.

5)Viks gibi burnunuza biraz damlatıp nefes almanızı kolaylaştırır.

6)Bertik tedavisine de çok iyi geliyor.

Dipnot: Taklitlerinden sakınınız. Aktarlardan bulabilirsiniz. Basura kestane şekeri de iyi geliyor.

KOCAKARI İLACIYLA BERTİK TEDAVİSİ

Atalarımızdan tıpta belirtilmemiş bir ağrı dedikleri kavram.. Halk ağzında ‘’bertilmiş’’ dedikleri.

Ayağınızın, kolunuzun bir yerini ansızın kullandığınızda ya da vurduğunuzda, yanlış hareketlerle apansız orada oluşan yüksek ağrı, şişlik ezilme vs.

Halk ağzında bilinen kocakarı ilaçlarında bir önemli tavsiye:

1)Soğanı diri diri döveceksiniz. İçine hakiki zeytinyağı koyup bir tülbentle saracaksınız.

2)Önce sabunla sıcak masajla suda ovacaksınız.  Sonra hakiki zeytinyağıyla masaj yapacaksınız. Ve sonra; o bertiğin üzerinde.. Avucunuzun içine kırıp aldığınız yumurtanın sarısı dağılmadan beyazını attığınız..Dağılmamış sarısını bertiği üzerinde avucunuzda gezdirirken, yumurtanın patladığı yerde, onu bertiğe döküp sarıyorsunuz. İşlem tamam.

Geceden sabaha bekliyorsunuz.

Eğer bir gecede düzelmezse; sabah tekrar edip akşama kadar sargılı kalıyorsunuz.

O dayanılmaz ağrıları tedavi edecektir.,

KOCAKARI İLAÇLARI

BULGUR

İncinen ( bertilen ) yere bulgur. İyice pişireceksiniz. Lapa haline getireceksiniz. Dayanabildiğiniz sıcaklığa, bir miktar tuz atıp içerisine.. İncinen yere vurup saracaksınız.

ÇİĞNENMİŞ EKMEK

Ayrıca, aniden bir yere kafanızı vurursanız. Acil tedavi şişme morarma olmasın diye; bayat ekmek. Eğer yoksa , evinizdeki ekmeğin içini hemen çiğneyip ya da az suyla avucunuzda ıslatıp top yapıp vurduğunuz yere kapatabilirsiniz. Sarılacak bir yerse eğer sarın. Sarılmayacak yer ise bir müddet tampon yapın, bekletin. Morarmasını engelleyecektir. ( Buz da iyi gelir. )

HAVUÇ

Kalsiyumu yüksek olan havucun bebeklerdeki etkisi, diş çıkarmaya başladığı dönemde damak kaşıntısı yaşadıkları zaman, havucu soyup eline verin. Damaklarını kaşısın diye. Onu rahatlattığı gibi dişlerin sağlıklı çıkmasını ve kalsiyum almasını sağlar.

VİKS

Sinkov niyetine viks kullabilirsiniz. Sineklerden korunmak için vücudunuza…

KAHVE TELVESİYLE SELÜLİTTEN KURTULUN

Selülit bulunan sorunlu bölgeleri ılık kahve telvesini sürerek ovun. Dairesel hareketlerle 10-15 dakika masaj uygulayın. Kahve telveleri yağ hücrelerinde depolanan su miktarını azaltacak ve selülit oluşumunu yok edecektir.

DENİZ YOSUNU

Deniz yosununu sorunlu bölgeye yayın. Sonra o bölgeyi streç filmle sararak 15-20 dakika bekleyin. Deniz yosununu temizledikten sonra, bir merdaneyi sorunlu bölgede yuvarlayarak tedavinin yayılmasını sağlayabilirsiniz.

ENGİNAR

Enginar dünyanın en eski sebzelerinden biridir. Aynı zamanda mucizevi bir etki yaratır. Gereksiz sıvıların, toksinlerin ve yağın vücudumuzdan atılmasında yardımcı olur. Bu özellikleriyle selülitle savaşınızda size yardımcı olabilir. Bol bol enginar yiyin.

HAZIR SODA İÇEÇEĞİ

Yüksek tansiyon hastalarının içmemesi gerekiyor. Ve kalp rahatsızlığına davetiye çıkarıyor. Kalp rahatsızlığı olanlar da hiç içmemeli. Sağlıklı vücudu olanlar ise günde bir şişe içebilir. Uzman doktorlardan önemli uyarı verildi; bilginize. Soda yerine gazlı başka içecekler tüketmelisiniz. Gazoz, limonata vs.

 

 

 

KOCAKARI İLAÇLARI

KARBONAT

Karbonat tırnak bakımı için önemli besindir. Tırnaklarınızdaki sararmaların ‘’karbonatlı ‘’ suyla silindiğinde yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca el ve ayak tırnaklarınızı  beyazlatan diş macunuyla olduğunuzda da aynı sonucu elde edersiniz.

LİMON

Mutfakta yemek yaparken ikiye bölüp kullandığınız sıkılmış limonun kabuğunu tırnaklarınızın hepsi girecek şekilde kabuğunu değerlendirebilirsiniz. Limonun kabuğunun içine sokup çevirin biraz. Tırnaklarınızın kırılmasını önlediği gibi, tırnaklarınızın vitamin almasını sağlayabilirsiniz. Ve antioksidan.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı sürmek de ayrıca tırnak kırılmasını engelliyor. İyi gelen bir vitamin.

ÇOCUKLARIN (8-13 YAŞ ARASI) BOY UZAMASI İÇİN

Yaz aylarında içebilecekleri içecek:

Kalsiyumun D  vitaminin arttığı içecek.

Semiz otu

Arı poleni

3 adet kuru incir

1 su bardağı süt

Hepsini katı meyve sıkacağında sıktırıp içiriyorsunuz.

Büyüme ağrıları olan çocuklara da verebilirsiniz.

8-13 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA ‘’HURMA’’ BOY UZATIR

Hurma ağacının kökünü aktardan alın. Geceden suya bastırım. Bu suyu sabah erkenden aç karnına bir bardak için. 6 ay boyunca her gün içmeye özen gösterin. Sonuca hayret edeceksiniz.

Ayrıca boy uzatmak için kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin.

Portakal, ananas ve çilek sularından mümkün olduğunca çok için ve uykunuza dikkat edin. Günde en az 8 saat uyuyun.

EKMEK

Aşırı ekmek tüketmenin uzmanlar tarafından açıklanan bir bilgide beyin düşünce gücünü hafifletiyor! Onun yerine ot, et, meyve vs daha fazla tüketmeli. Belki de o yüzden depresyona iyi geldiği söyleniyor!

Bu arada zihin açan beyin dostu yiyecekleri tercih edin.. Limon çekirdeği çok faydalı..

 

BU ÇAYI İÇEREK AYDA 4 KİLO VEREBİLİRSİNİZ.

1 ayda 4 kilo verdiren çay:

1 tutam yeşil çay

1 tutam biberiye

1 tutam rezene

1 küçük parça zencefil

Büyük bir bardak su

Tüm malzemeleri kaynar suyun içinde 5 dakika kadar demleyin. Ardından da biraz soğumasını bekleyip için. U çaydan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

SİNAMEKİ OTU ÇAYI

Müshil etkisi yapar. Kabızlıkla ilgili sorunlarda faydalı olur. Uzun süre kullanmak sakıncalı olabilir. Kabızlıktan kurtulmak için rezene ve nane ile birlikte kullanılması gerekir.

AT KUYRUĞU OTU ÇAYI

İdrar söktürücüdür. Yağ dokularını eritmede fayda sağlar. Aşırı kullanmamak gerekiyor.

BİBERİYE OTU ÇAYI

Yağ yakıcı özelliktedir. İdrar söktürür. Şişkinliklerin azalmasında yardımcı olur.

FUNDA YAPRAĞI OTU ÇAYI

Vücudun ödemin atılmasında faydalıdır. Uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.

YEŞİL ÇAY BİTKİSİ

Metabolizmayı hızlandırmak kilo vermeye yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Günde 3-4 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

FESLEĞEN BİTKİSİ ÇAYI

Hafif baharatlı bir tadı vardır. Vücutta biriken fazla suyu atar. Böylece birkaç kilo hafiflersiniz.

TERE OTU ÇAYI

Yağ yakımını hızlandırır. Sadece çiğ yemek gerekir.

ARDIÇ TOHUMU ÇAYI

Fazla kilolardan kurtulmak için ardıç tohumunun idrar söktürücü etkisinden yararlanmak mümkün.

SAFRAN ÇAYI

Sindirimi düzenler. Yemekle aldığınız yağ alımını azaltır, metabolizmayı hızlandırır. Bölgesel zayıflama konusunda sporla desteklendiğinde çok faydalıdır.

 

 

ZENCEFİL ÇAYI

Yağ yakımına yardımcı olur. Günde 1 bardak zencefil çayı içmek yağ yakımını hızlandırır. Hazımsızlığı giderir, mideyi rahatlatır.

REZENE ÇAYI

Zayıflama konusunda yararlı olan çaylardan biridir. Tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Anason tadı hakimdir. Mide, hazımsızlık gibi sorunlara da birebirdir. Çayı gaz ve sindirim sorunlarına iyi gelir, idrar söktürücüdür.

BALIK OTU BİTKİSİ ÇAYI

Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya destek olur.

CİVAN PERÇEMİ ( PELİN OTU )

İçindeki acı maddelerle tatlı besinlere karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerde iyi gider.

MAYDONOZ ÇAYI

Metabolizmayı hızlandırır. Bağ dokusunu güçlendirir. Bu da vücudu fazla sudan kurtarır.

FRENK SOĞANI ÇAYI

Fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar ve sindirimi teşvik eder. Hafif acı, soğana benzeyen tadının sebebi, içindeki hardal yağlarıdır.

KEKİK ÇAYI

Sindirim sorunlarına iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

YEŞİL DETOKS İÇECEĞİ

Kara lahana

Ispanak

Yeşil elma

Marul

Buğday çimi tozu

Hepsini katı meyve sıkacağında sıkıyorsunuz. Ve çiğ olması gerekiyor. Buz katıp içebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

EN GÖZDE DİYET KOKTEYLLERİ  ( FORMDA KALIN )

NANELİ ELMA KOKTEYLİ

2 yeşil elma

3 kaşık nane şurubu

1 küçük yoğurt

1 limonun suyu

1 kaşık bal

Meyveleri kabuklarını soyup yıkadıktan sonra bir kabın içine doğrayın. Yoğurt, limon suyu ve bal ekledikten sonra mikserde karıştırın. Katı meyve sıkcağında da sıkabilirsiniz. Eğer yoksa elmaları biraz kaynatın, soğuyunca mikserde karıştırın.

ÇİLEK KOKTEYLİ

100 gram çilek

½ limonun suyu

½ bardak madem sodası

1 küçük yoğurt

2 çay kaşığı çilek şurubu

Çilekleri iyice ayıklayıp iyice yıkadıktan sonra diğer malzemeleri de ekleyip mikserden geçirin.

ŞEFTALİ KOKTEYLİ

2 adet şeftali

1 adet küçük yoğurt

2 tatlı kaşığı limon suyu

2 tatlı kaşığı ananas suyu

Şeftalileri yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve doğrayın. Diğer karışımları da ekledikten sonra mikserden geçirin.

Meyve severlere müjde! Fazla kiloları olanlar kilo sorunlarını artık meyve diyetiyle çözebilirler. Yalnızca meyve ve sebzeyle beslenmeyeceksiniz. Diyetinizde ayrıca çok miktarlarda yoğurt, pirinç, balık, makarna, patates, ekmek, peynir gibi besinler de var. Ayrıca ne kadar hareket ederseniz sonuç o denli başarılı. Günde 1 saat yürüyüş, yüzme ya da bisiklet binme kalorilerinizi yakmanıza faydalı olacaktır. Az yiyin, fazla öğün ekleyin.. Bol meyve tüketin.

 

 

 

 

‘’ ALLI TURNAM 1 ‘’ DE

BÖLÜM 12

 

 

Bizim bildiğimiz

 

‘’ Sirke ‘’ nin faydaları

 

Ve tüyolar

 

 

 

Keyifli uygulamalar

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar.

Muğla / Bodrum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KİTAP TANITIMI

DOĞANIN ARMAĞANI HER DERDE DEVA: SİRKE

Marie- France Müller’ in ‘’Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke ‘’ adlı kitabında sirkeyle hazırlayabileceğiniz her derde deva reçeteler yer alıyor. Müller  ‘’ kansızlık ve cilt için sirke bire bir ‘’ diye konuşuyor.

Tıbbi ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan; ucuz, basit yöntemlerle sağlığınızı koruyan ve hatta onu iyileştirmenizi sağlayan bir sürü mucizevi ilaç var. Bunlardan biri de salataların olmazsa olmazı, zeytinyağının kadim dostu; sirke.

Türkiye’nin ünlü sirke üreticilerinden Kemal Kükrer, 18 Aralık 2010 cumartesilerde sirke tutkunları için bir kampanya düzenliyordu. O tarihlerde , ve iki şişe sirke alan herkese, 2009’ da Dharma Yayınları’ndan çıkan ve Fransız yazar Mario- France Müller’in dünyada büyük ilgi gören ‘’ Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke’’ adlı kitabını hediye ediyordu..O dönem.. Kitapların üzerinde de Kemal Kükrer’ den hediye yazıyordu.

Kitapta sirkeyle evinizde hazırlayabileceğiniz reçeteler, cildin yaşlanmasını önleyen losyonlar ve güzellik maskeleri yer alıyor.

İşte sirkenin mucizeleri:

SİRKE BALGAM SÖKTÜRÜR

Bir çay bardağı kaynar suya bir çorba kaşığı dolusu tuzu ekleyip karıştırın. Bunu bir kaseye döküp üzerine beş çorba kaşığı sirke ekleyin. Bu gargara, çok iyi bir balgam sökücüdür. Söz konusu karışım iki günde grip ve nezleyi tedavi eder. Bu uygulamadan önce bir miktar havlıcan çiğnemeniz önemli.

SİRKE KANSIZLIĞA İYİ GELİR

Sirkenin, içinde bulunan demir, B12 vitamini ve folikasit, kansızlığa çok iyi gelir. Bu vitamin ve mineraller vücudun kolayca emebileceği bir formdadır. Ancak sirke, kimi zaman çok asitli olduğundan günde bir defa ılık ballı suyun içine katılan bir tatlı kaşığı elme sirkesini içmek yeterlidir.

SİRKE ASTIMA BİRE BİR

Tüm vakalarda bal ( doğal işlenmemiş olmalı ) ve elma sirkesi karışımı iyi sonuç vermektedir. Buğday balı daha etkili olabilir. Bir kaşık sirke, bir kaşık balla karıştırılıp ılık suya eklenir. Günde 3-4 defa içilir. ABD’ de sıklıkla uygulanan bir uygulama da bir medilin veya tülbentin sirkeye batırılarak bileklerin iç tarafına sabitlenmesidir.

 

 

SİRKE ATEŞ DÜŞÜRÜR

Bir ölçü sirkeyi beş ölçü suyla karıştırın. Bu karışımı kompress yapmak ve sarmalamak için kullanın. Bu sirkeli su, yüksek ateşte yanan kişiyi rahatlatacağı gibi, vücuttaki toksinlerin deri yoluyla atılmasını sağlayacaktır.

SİRKE SARHOŞLARI AYILTIR

Eski bir tarife göre, bir bezi sirkeye bastırıp erbezlerine uygulamak sarhoşluğun geçmesini sağlar.

SİRKE SİNİR KRİZİNE İYİ GELİR

Ayrıca bir arkadaşınız sinir krizi geçiriyorsa, her yarım saatte bir, bir tatlı kaşığı sirkeyi bir miktar sıcak suyla seyreltip içirmeniz ona iyi gelecektir.

SİRKE YAŞLANMAYI ÖNLER

Sirke ve cildimizin PH değerinin birbirine çok benzediğine dikkat çeken Marie- France Müller, sirkenin antioksidan ve güçlendirici etkisinin cildin yaşlanmasını önlediği görüşünde. Müller’in denediği ve çok başarılı bulduğu losyon ve maskeler şöyle :

Kuru ciltleri yumuşatan losyon:

30 gram acı bakla tanesini 1 litre suyla karıştırıp kaynatın, içine 2 litre elma sirkesi ekleyip 10 dakika daha kaynatın. Yüzünüzde bir süre bekletip, ılık suyla yıkayın.

Normal ya da yağlı ciltler için maske :

1 tatlı kaşığı elma sirkesini, 3 yemek kaşığı yoğurdu ve 1 kaşık unu hamur yapıp yüzünüze sürün. 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

SİRKE DİŞ ETİ PROBLEMLERİNE

Eğer diş eti problemleriniz varsa ya da ağzınızda aftlar çıkmışsa iki yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya ekleyip ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

SİRKE BAŞ AĞRISINA

Bir püskürtücü sprey şişesine su ve elma sirkesi karışımı koyun. Karışımı havaya püskürtüp koklayın. Alına ve şakaklara sirkeyle masaj yapın. Ya da orta büyüklükte bir kese kağıdının dibini sirke ile ıslatıp aşçı şapkası gibi kafanıza geçirip yarım saat ile bir saat arasında bekletin.

SİRKE KOLESTEROLE

Kolesterolünüz yüksekse, yemeklerden önce suya ballı elma sirkesi karıştırıp içerek kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

SİRKE GIDA ZEHİRLENMESİNE

Gıda zehirlenmesine maruz kalmamak için yabancı ülkelere gitmeden ya da şüpheli restoranlarda yemek yemeden önce düzenli olarak sirke tüketin. Kullanım dozu olarak, suyun içine yemeklerden yarım saat önce 1 yemek kaşığı sirke ekleyin.

 

SİRKE SELÜLİTE

2 yemek kaşığı elma sirkesini bir su bardağı suya karıştırın. İsterseniz az miktarda bal ekleyebilirsiniz. Her sabah bu karışımı için.

ELMA SİRKESİNİ HARİCİ OLARAK DA KULLANABİLİRSİNİZ

Elma sirkesini sevdiğiniz bir masaj yağıyla karıştırın. Karışımı hazırlarken 3 ölçek elma sirkesi, 1 ölçek masaj yağı olacak şekilde kullanabilirsiniz. Bu karışımı kullanarak günde 2 kez selülitli ve sorunlu bölgeye masaj yapın.

 

 

VÜCUDUN SİRKEYLE İLİŞKİSİ

ELLER

Çok kirli ellerinizi yıkayıp yumuşatmak için kendinize mısır unu ve sirkeden oluşan bir sabun hazırlayın. Karışımla ellerinizi iyice ovup sonrasında durulayın.

GÖZLER

Bir tatlı kaşığı sirkeyi bir  bardak suyla kaynatıp soğutun. Bu karışımla göz banyosu yapabilirsiniz. Bu arada düzenli elma sirkesi tüketimi, yaşlılığa bağlı kataraktı da azaltır.

BACAKLAR

Bacaklarınızı elma sirkesine batırılmış bir bezle sararak yukarı kaldırın dinlendirin. Bu süreçte içine bir yemek kaşığı elma sirkesi karıştırılmış ılık suyu için. Bu işlemi günde 1 kere yarım saat boyunca yapın.

AYAKLAR

Ayaklarınızı bir sirke banyosuyla rahatlatabilirsiniz. Banyo küvetinizin içini bileklerinize kadar soğuk suyla doldurun. İçine bir bardak elma sirkesi ile biraz deniz tuzu ekleyin. Birkaç dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde hareket ettirin.

Alternatif: Banyo küvetiniz yoksa.. Bir küçük yuvarlak çamaşır leğenine aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘’ ALLI TURNAM 1 ‘’ DE

BÖLÜM 13

 

 

 

Himalaya Tuzu’nun

 

Bilgileri

 

 

Keyifli Uygulamalar

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar

Muğla / Bodrum

 

 

 

 

 

 

 

 

HİMALAYA TUZU

Himalaya tuzlarının oluşumu yaklaşık 250 milyon yıl önceye denk gelir. Milyonlarca yıl öncesi kuruyan denizlerden arda kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşmişlerdir.

Dünyada kristal tuz yataklatının en önemlisi Pakistan’ da bulunan Himalaya kristal tuz yataklarıdır.

Molekülleri hücre zarından geçebilecek tek tuz olan A kristal tuz , yüksek tansiyon, depresyon, stres, böbrek taşlarının ve kumlarının erimesi, kalp ritmini düzenleme ve kalp damar hastalıkları, migren, kemik erimesi, gut hastalığı, kireçlenme ve romatizma, diş beyazlatıcı, astım ve bronşit, kulak akıntısı  ve iltihapları ile ayak mantarı, sivilcelere doğal çözüm tedavisi, sedef hastalığı ve tedavisi, vücudun PH dengesine, kronik yorgunluğa, baş ve boğaz ağrısına, kanserli hücrelerin oluşumunu önleme ve tedavisine, şeker hastalığıi Alzheimer, astım, alerji ve yaşlanmayı geciktirme gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelir.

Himalaya tuzu doğadaki en saf tuz olarak bilinir. Denizlerin kurumasıyla oluşmuş tuz havzalarından alınan bu tuz bedenimizde bulunan tüm elementleri içermesinin yanı sıra yeryüzünde bulunan elementlerden 84 ayrı minerali de bünyesinde barındırır. Vücut hücrelerinin iç sıvı dengesinin ve sinir sisteminin elektriksel faaliyetlerini destekler.

Suyun aksine tuz, kübik bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte Himalaya kristal tuzunu özel kılan, değişkenliğidir, dönüşüm becerisidir.

Suya bir kaya kristali koyarsak, yapısını koruyacaktır; suya titreşimlerini aktarabilmesine rağmen, aynı kaya kristali olarak kalacaktır. Bir bardak suya Himalaya Kristal tuzu koyarsak, çözünür. Tuz moleküler yapısının aksine her zaman iyonikleşmiş halde bulunur.

Not: Himalaya Tuzu sadece sağlığını kaybetmiş insanların eski sağlıklarına kavuşması için değil, var olan sağlığınızı muhafaza etmek için kullanılabilecek bir doğal mucizedir. Sanılanın aksine Himalaya Tuzuna sağlıklı insanların da ihtiyacı vardır.

Edinebileceğiniz yerler; eczane, aktarlar, organik doğal ürünler, orgima.

HİMALAYA TUZUNUN FAYDALARI

-Damarlarda sertleşme yapmaz

-Kalp, damar, tansiyon ve böbrek hastaları rahatlıkla kullanabilirler.

-Sağlıklı bir yaşam için, doğru su ( PH dengesi olan ), doğru tuz, temiz hava ve doğru beslenmek şarttır.

-Sağlıklı ya da hasta olan herkes bu tuzu kullanmalı, diğer tuzu hayatından çıkarmalıdır.

-Vücudun asit ve baz dengesini olumlu etkiler.

-Kan basıncının düşmesine sebep olur.

-Vücutta biriken toksinlerin ve ağır metallerin dışarı atılmasını sağlar.

-Tadı normal tuz tadından daha keskin değildir

-Tuzlu su karışımını ( sole ) kullanım şeklinde belirtildiği gibi düzenli olarak içtikten sonra, ilk etapta tansiyon yükselmesi olabilir. Vücut buna alıştıktan sonra tansiyon ve şekeriniz normale dönecektir.

 

KULLANIM ŞEKLİ

Granül halindeki Himalaya Tuzu sole hazırlama şişesinin içine 2-3 cm olacak şekilde koyulur. Şişe içerisine bıraktığımız Himalaya Tuzunun üzerine, 5-6 cm içme suyu ilave edilir. Şişenin kapağı açık olarak 5 saat kadar bekletilir. Sole adını verdiğimiz Himalaya Tuzu ve su karışımı %26’ lık doygunluğa ulaştığı için kullanıma hazırdır. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak suya bir çay kaşığı ( 10 damla ) ilave ederek içilir. Ardından bir bardak normal içme suyu içilmelidir. Tansiyon hastaları ilk 10 gün bir bardak suya bir damla, ikinci 10 gün 2 damla, üçüncü 10 gün 3 damla içmelidirler. Daha sonra normal kullanım şeklinde tüketebilirler.

DİKKAT: Bu tuz kaynatıldığında mineralleri kaybolur. Bu nedenle yemeğe kullanmak istediğinizde , yemeği ocaktan indirdikten sonra bu tuzlu suyu ilave edin. Böylece içindeki mineraller kaybolmaz.

Not: Günümüzde nüfusumuzun büyük bir bölümü hastalıklarla mücadele etmektedir. Sağlıklı yaşamak için vücudun , günde ortalama 3-6 gram Himalaya ‘Kristal’ Tuzu ile 2-2.5 litre temiz su ve bir miktar temiz hava tüketmekten başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

DOĞAL HİMALAYA TUZ LAMBALARI

Himalaya Tuz lambaları insanlara 14.000 ‘i aşkın kullanım şekli ile Allah’ın mucizevi armağanıdır. Yaklaşık 250 milyon yıllık enerji kaynağı himalaya tuz madenlerinden çıkartılarak el yapımı ile hazırlanmıştır.

Doğal iyonlaştırıcı özelliği ile lambalar eksi iyonlar yani hava vitaminleri üreterek soluduğumuz havanın kalitesini arttırır ve cihazlarının (cep telefonları, bilgisayarlar, baz istasyonları, wlan ağları vb.) elektrik yüklü sisinden oluşan artı iyonların zararlı etkilerini ortadan kaldırır.

Himalaya Tuz lambaları bulunduğunuz ortamlardaki soluduğunuz havada, bulunan toz, polen ( yabani ot, çim, ağaç ve ot poleni ) hayvan tüyleri, toz zerrecikleri, sigara dumanının oluşturduğu bakterileri yok eder.

Kullanım şekli:

Yatmadan iki saat önce yatak odanızdaki lambayı açın ve sabaha kadar açık olmasını sağlayın. Rasyasyondan etkilenmemek için bilgisayar, televizyon, cep telefonu vb. gibi elektronik cihazların yanında lambayı açık olarak bulundurun. Temizliği kuru bezle yapın.

-Evinizin havasını temizler.

-Elektromanyetik dalgalardan korur.

-Dekoratiftir, evlerinize ve ofislerinize renk katar.

 

DOĞAL MASAJ TAŞLARI

Himalaya kristal tozundan yapılmış masaj taşları ( tuz sabunu ) cildinizin bakımını doğal olarak yerine getirir. Kristal tuz cildi temizler, dezenfekte eder ve içerdiği mineraller sayesinde cildi besler ve nemliliğini korur. Tuzun temizleme özelliği oldukça güçlü olduğundan başka bir duş malzemesi kullanmayı gerektirmez.

Kullanım şekli:

Himalaya kristal tuz sabununu normal sabunlar gibi kullanabiliriz. Öncelikle ellerinizi ve sabunu ıslatınız. Sabunu ellerinizde iyice yuvarladıktan sonra ellerinize bulaşan tuz eriğini el, yüz veya gerektiğinde tüm vücudunuza iyice yaydıktan sonra bir süre tuzun cildinize işlemesini bekleyiniz. Daha sonra cildinizi yıkayınız.

TUZLU KİL MASKESİ ( Doğal ve Zengin Mineralli )

Kil, içeriğindeli sodyum, demir ve kalsiyum ile cildin en iyi dostlarından birisidir. Kil cildi güzelleştirir, saçlara canlılık verir ve yaralara iyi gelir. Bu özelliklerinden dolayı bir çok kadın tarafından cilt bakımında tercih edilen maddeler arasında yer almaktadır. Kilin içinde barındırdığı mineraller sebebiyle cilde ve birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Kil sadece düzellik ve temizlik için değil, aynı zamanda cilt hastalıkları için de kullanılmaktadır. Kil selülit, pişik, sivilce, akne ve ciltteki çeşitli yaralar için de kullanılır.

Kullanım şekli:

Su ile karıştırılan tuzlu kil, temiz cilde sürülerek 15-20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Not: Ayrıca su haricinde hakiki zeytinyağı, gül yağı vb. cildi besleyen ürünler ile birlikte kullanılabilir.

HİMALAYE DİŞ TUZU ( Kullanım Şekli ve Faydaları )

Ağız hijyeni: Günde bir defa 1 tatlı kaşığı tuzu 1 çay bardağı ılık suda eriterek gargara yapabilirsiniz.

Ayrıca karışım içerisine 1 adet zeytin koyarak bir müddet bekledikten sonra hazırlamış olduğunuz bu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu sayede diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamalarınız varsa ortadan kalkacaktır.

Diş hijyeni: Günde bir defa 1 tatlı kaşığı diş tuzuna birkaç damla sirke ekleyerek diş fırçası ile dişlerinize tatbik edebilirsiniz. Bu sayede diş minesinde oluşan bakteriler temizlenecek, kahve, sigara vb. ürünlerin yol açtığı sararma ve kötü görünüm ortadan kalkacaktır.

Not: Çocukların ulaşamayacağı serin, kuru ve ışıksız ortamlarda ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmelidir.

 

 

 

 

 

‘’ ALLI TURNAM 1 ‘’ DE

BÖLÜM 14

 

 

Ve

‘’Allı Turnam ‘’da

‘’Hidrelles’’

O kadar ottan çöpten

Uzun uzun bahsetmişken

Sayfayı da

Bir ‘’Hıdrelles’’in

Gönlünde

Taht kurmuş

Ve Hızır Aleyhisselamın

Ölümsüzlük iksiriyle,asırlardır

Yaşadığına inandığımız

Hızır Dede’ye ayırdım!..

 

Keyifli Uygulamalar

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar

Muğla / Bodrum

 

Hızır Aleyhisselam Dede’nin, ölümsüzlül iksirini, biz bulamasak da, en azından sağlıklı ve uzun ömürlü olmayı isteyelim ve kollarımızı sıvalayalım, haydi dağlara!..

 

 

 

 

 

 

KIR BAYRAMI OLARAK BİLİNEN HIDRELLES’İN VESİLESİ İLE

HIZIR ALEYHİSSELAM DEDE’DEN DİLEK TUTMA YÖNTEMİ

Bu dilek tutma yöntemi; hayatınızın her gününde yapabileceğiniz işlem bu! Hızır Dede’den..

Dile benden ne dilersen ! cümlesini duymuş gibi…

Evinizde yalnızken, yani kimse yokken, yatağınıza uzanıp, gözlerinizi kapatıp, dileklerinizi bir bir düşünmenizi, istemenizi, gözleriniz kapalıyken dilek tutmanızı istiyor.

Hızır dede;

Daha sonra.. Gözlerinizi açtıktan sonra, bütün dileklerinizi, yapmak istediklerinizi, Hızır Dede’den yardım istediğinizi tüm kalbinizle, ruhunuzla belirterek, bir kağıda 1, 2, 3, 4, 5, 6 artık kaç dilek varsa, yazıyorsunuz. Ve o kağıdı hiç kimselerin bilmediği, göremeyeceği, bulamayacağı yere saklıyorsunuz. Hiç kimseye söylemiyorsunuz. Evinizin içinde bir yerde gizliyorsunuz.

Ve rivayete göre, Hızır Dede bu dilekleri Hıdrelles haftasında görüyor. Belki dilediğiniz o kadar güçlü ki, daha evvel görüyor, kimin ne istediğini biliyor. Eğer oraya yetiştiyse; dileklerini vermeye karar veriyor. Hızır Dede’nin Hıdrelles haftasında bütün dilekleri yerine getirmek için gezdiği bilinir.

Hıdrelles günü ve Hıdreles haftasında ayrı ayrı dilek tutma yöntemleri ‘’Allı Turnam’’ın diğer sayılarında.

Bu sayfayı dileklerinizi yazmanız için, size bırakıyorum. Makasla kesip, dileklerinizi saklamanız için, kimselerin görmediği yere!..

Hikmetinden sual olunmayan yüce Rabbimiz;

Tabii bu dilekleri dilerken bu kişiyi lütfettiğini unutmadan da yapmamız gereken. En çok da yüce Allhü Teala’dan da öncelikle istediğimiz için.. Bu dileklere vesile ettiği Hızır Aleyhisselam’ ın aracılığıyla dileklerimizi duyan Rabbimiz için.. 3 İhlas, 1 Fatiha okumamız gerekiyor. El Fatiha !…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O HALDE , HER YERE

Dağa, taşa, ovaya ağaç dikelim,

Sellerin önüne gergi çekelim.

Ülkemizin değerini iyi bilelim,

Yine her yere ağaç dikelim.

 

Çıplak kalmasın yüce dağlar,

Meyve ağaçları ile dolsun bağlar.

Irmaklar bir taraftan bir tarafa çağlar,

Ormanla kaplansın tüm yaylalar.

 

Sıra sıra meşeler yol kenarında,

Ağaçlar çoğalsın vatan sathında.

Gölgesinde dinlensin yolcusu da, hancısı da

Dinsin ülkemizin erozyon sancısı da.

 

Bu bahar bize bayram olsun,

Her karış toprak ağaçla dolsun.

Canlı, cansız hep huzur bulsun,

Ağaçları koruyalım çevremiz hep;

Yeşil kalsın.

 

Ağaç, çocuk, kitap hepsi kutsaldır,

İnsanlığa barışı sağlayan, yeşil bir;

Bir zeytin dalıdır.

Her ağacın sayılamayacak çok faydası vardır

O halde her yere ağaç dikelim.

 

( Babam ) Süvari Recep

BODRUM.

 

ÖNEMLİ NOT:

 

Yeşili koruyalım,

Çevremizi temiz tutalım.

Kağıdı israf etmeyelim.

Çünkü;

Üretime kazandırılmış

1 ton kullanılmış kağıt

8 ağacın

Kesilmemesi demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAŞAM KALİTENİZİ YÜKSELTİN

Çağımız insanı teknolojinin getirdiği nimetlerden sonuna kadar yararlanıyor. Gelişen şartlar, bir yandan yaşamımızı kolaylaştıran pek çok yeniliği hayatımıza sokarken, diğer yandan hareketsiz, stresli, kısacası sağlıksız bir yaşama zemin hazırlıyor. Yürüyüş mesafesindeki yerlere otomobillerimizle gidiyor, vakit azlığını bahane ederek fast foodlarla karnımızı doyuruyor, hormonlu ve katkı maddeli besinleri tüketip, zehir soluyoruz. Oysa yapılacak küçük değişikliklerle yaşam kalitesini yükseltmek, hayattımıza sağlıklı bir yol çizmek hiç de zor değil.

İşe beslenme alışkanlıklarını değiştirerek başlamak en doğrusu. Dengeli ve doğru beslenmenin yaşam kalitesini yükselttiği, yaşlılıkta oluşabilecel problemlerin önüne geçtiği herkes tarafından kabul ediliyor. Sağlıklı bir yaşam için hangi besinden ne kadar tüketmek gerektiği, hastalıkların tedavisinde besinlerin etkisi, şifalı bitkilerin doğru kullanımı ve kolesterolden uzak durma yolları gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları uygulamaya geçirmek gerekiyor.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bir diğer önemli faktör de stresten uzak durmak. Birçok hastalığın tetikleyicisi olan stresten günümüz şartlarında tamamen kurtulmak mümkün olmasa da strese yol açan faktörleri en aza indirmek, yaşam biçimimizi buna göre ayarlamak mümkün.

Çağımızın en sinsi ve tehlikeli hastalığı olarak hareketsiz yaşamı gösterenlerin sayısı hiç de az değil. Çözüm ise bir sır değil:

Egzersiz ve spor. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirirken hangi sporun ne kadar süreyle yapılacağı, sağlık problemleri olanların nelerden kaçınıp neleri yapması gerektiği, çalışanların iş ortamlarında yapabilecekleri egzersizler ve buna benzer pek çok püf noktası hakkında bilgi sahibi olmak, bilinç ve sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarı.

 

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar.

Muğla / Bodrum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖZGEÇMİŞ

Eda Selda Şahin;

24 Mart 1970 İzmir doğumludur. O , ilk şiir denemelerini ilkokul üçüncü sıralarında yazdı. 1999’da Almanya’ya ailesinin yanına gitti. Babası Peşovalı, annesi Üsküp Velebrodalı, kendisi aslen Yugoslavya göçmenidir. Almanya’da  liseden sonra Türk basın yayın hayatı, edebiyat ve şiirle ilgilendi. Gazetecilik ve gölge romancılık yaptı. İlk şiirleri 1989 yılında ‘’Bizim Kuşak’’ , ‘’Mısra Dergileri‘’, Tercüman Gazetesi ve Posta Gazetesinde yayınlandı. Ankara’da yayınlanan ‘’İlk Yaz’’ dergisinde yüz şair arasından, ikincilik ödülünü alan şair, ayrıca birçok dergilerden de mansiyon ödülleri aldı. Almanya’da iken, İstanbul’daki ‘’ Şiir Defteri’’ isimli derginin yayınevinde 1993’te ‘’Yitik Gölgeler’’ adlı şiir kitabı yayınlandı. Almanya’dan büyük göç, Türkiye’ye kesin dönüş esnasında (1993) yukarıda bahsedilen birçok şiiri, eski – yeni, ödüllü- ödülsüz, hepsi kaybolmuştur. Almanca ve İngilizcesi ile Türkiye’de turizm tehberi olarak çalışırken ‘’ Aşktan ve Gölgeden’’ adlı şiir kitabı İzmir’de Kültür Bakanlığından genişletilmiş (2001) baskı olarak izin alındıktan sonra, ‘’ Yitik Gölgeler’’ iki kitap bir arada ‘’Aşktan ve Gölgeden’’ adıyla çıktı ikincisi.. Şuan üçüncü baskısı bitti.. ‘’ Bilir misin ‘’ isimli şiir kitabı üçüncü kitabıdır. ‘’Mavi Işık^^ isimli şiir kitabı dördüncü kitabıdır.

‘’ Allı Turnam 1 ’’ isimli kitabı, beşinci kitabıdır. ( Halk biliminin özü) Daha yeni kitapların izleyeceğini ve halihazırda ‘’ Allı Turnam 2 ‘’ nci kitabını yazmaktadır. Çok yakında kitabın çıkacağını, netleşeceğini sanıyoruz.

Halihazırda çalışmakta olduğu ‘’ Ayrılığın Altın Kolyesi ‘’ bir roman bulunmaktadır.

Ve ‘’ Anadolu Kartalları ‘’ isimli şiir kitabı, yakında  satışa sunulacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAVİ IŞIK

 

 

 

Şiir

Eda Selda Şahin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 TL

 

 

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün önemi ve değeri giderek artmaktadır. Demek ki bu büyük insanın düşünceleri ve uygulamaları hala güncelliğini korumaktadır.

Daha uzun yıllar Atatürk, yolumuzu aydınlatacak.

Çağdaş medeniyet hedefimizi göstermeye devam edecektir. Bu kitabın birinci bölümünde, ülkemizin önemli şehirlerinin Atatürk için yazdıkları şiirlerinden alıntılar bulunuyor. İkinci bölümde ise Eda Selda Şahin’in serbest tarzda yazdığı şiirler yer alıyor.

 

Kültür Ajans Yayınları Yönetmenliği

Hayrettin  İvgin

Erhan İvgin

 

 

 

 

 

 

 

BİLİR MİSİN ?

 

 

 

Şiir

Eda Selda Şahin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 TL

 

 

 

Kırılan kalpleri, narin ellerin bağladığı teller altın olsa bile;

Mutlaka bir düğüm kalır.

 

 

 

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, gazeteci, şair, yazar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AŞKTAN VE GÖLGEDEN

 

 

 

Şiir

Eda Selda Şahin

20 TL

 

 

Aşktan ve Gölgeden

Vur sineme vur, vur sineme vur felek

Bağrım ateş ateş olmuş yanıyor vur

Bağrıma aşktan ve gölgeden

Demeyeceğim, sana dur…

Aşk bu kadar basit işte.

 

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, gazeteci, şair ,yazar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YİTİK GÖLGELER

VE

AŞKTAN VE GÖLGEDEN

 

 

Şiir

Eda Selda Şahin

 

30 TL

Eda Selda Şahin.

İzmir sahillerinden kanatlanıp Avrupa topraklarına konuk olmuş bir gurbet kuşu. Şiire, sevgiye, dostluğa, barışa susamış yüreği, bu kitabın sayfalarında çarpıyor..

Tıpkı göçtüğü yörelerde, geldiği yörelerin özlemini çeken bir göçmen kuşunun kanat çırpışları gibi..

‘’ Yitik Gölgeler ‘’ onun yüreğindeki karmaşık olguların sayfalara yansıyan flu gölgeleri.

Bu ilk şiir kitabını, daha yeni kitapların izleyeceğini, bu flu gölgelerin zamanla daha netleşeceğini sanıyoruz.

 

Bestekar Şair

Şemsi Belli

 

Aşktan ve Gölgeden

Vur sineme vur, vur sineme vur felek

Bağrım ateş ateş olmuş yanıyor vur

Bağrıma aşktan ve gölgeden

Demeyeceğim, sana dur…

Aşk bu kadar basit işte.

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, gazeteci, şair, yazar.

 

 

YİTİK GÖLGELER

 

 

 

Şiir

Eda Selda Şahin

20 TL

 

Eda Selda Şahin.

İzmir sahillerinden kanatlanıp Avrupa topraklarına konuk olmuş bir gurbet kuşu. Şiire, sevgiye, dostluğa, barışa susamış yüreği, bu kitabın sayfalarında çarpıyor..

Tıpkı göçtüğü yörelerde, geldiği yörelerin özlemini çeken bir göçmen kuşunun kanat çırpışları gibi..

‘’ Yitik Gölgeler ‘’ onun yüreğindeki karmaşık olguların sayfalara yansıyan flu gölgeleri.

Bu ilk şiir kitabını, daha yeni kitapların izleyeceğini, bu flu gölgelerin zamanla daha netleşeceğini sanıyoruz.

 

Bestekar Şair

Şemsi Belli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar

ALLI TURNAM 1

Mucizevi

Sihirli damlalar

Pratik , güçlü

Ve renkli

Şifalı bilgiler

Halk biliminin özü

Şifalı bitkilerden damlalar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eda Selda Şahin

Araştırmacı, şair, yazar

ALLI TURNAM 2

Mucizevi

Sihirli damlalar

Pratik , güçlü

Ve renkli

Şifalı bilgiler

Halk biliminin özü

Şifalı bitkilerden damlalar

50 TL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER KİTAPLARI

 

YİTİK GÖLGELER

AŞKTAN VE GÖLGEDEN

BİLİR MİSİN ?

MAVİ IŞIK

VE ALLI TURNAM 1 ( elinizdeki kitap )

ÖMRE BEDEL – ÇOK YAKINDA

ALLI TURNAM 2

AYRILIĞIN ALTIN KOLYESİ

VE

ANADOLU KARTALLARI

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.