Muğla Haber Gazetesi

ALLERJİK RİNİT

ALLERJİK RİNİT
Pınar Çermik
Pınar Çermik( [email protected] )
05 Şubat 2016 - 9:29

Rinit ; burunun iç kısmını döşeyen ve mukoza denilen dokunun enflamasyonudur.Genelde burun akıntısı , hapşırma , kaşıntı , geniz akıntısı belirtileridir.

 

Allerjit rinit ise ; bir allerjene yanıt olarak gelişen rinittir. Mukoza etrafdaki allerjene karşı duyarlılaşır. Bu duyarlılaşma o allerjene özgü immünoglobulin (IgE) yapımına yol açar. Bunlar mast hücrelerine bağlanır.

 

Allerjen ile tekrar karşılaşıldığında allerjen mast hücrelerinin yüzeyindeki IgE ye bağlanır. Sonuçta mast hücreleri histamin ve diğer enflamasyon mediyatörlerinin salınmasını tetikler.Bunlar da sinir uçları ve kan damarları üzerinde etki ederek hapşırma , kaşıntı , akıntı ve burun tıkanıklığına sebep olur. Allerjik rinit allerjik konjuktivit ve astım ile de ilişkilidir.

 

Allerjik rinitler ; mevsimsel allerjik rinit , sürekli allerjik rinit ve mesleki allerjik rinit olarak sınıflandırılmaktadır.

** Mevsimsel allerjik rinit , her zaman yılın aynı döneminde görülür ve allerjen özellik gösteren ot , ağaç polenlerine bağlıdır.Bahar aylarında görülen bu allerjik rinit saman nezlesi olarak da bilinir.

**Sürekli allerjik rinit , genelde ev içi allerjenler , ev tozu akarları , hayvan tüyleri , mantar sporlarına bağlı oluşur ve semptomları yıl boyu sürer.

**Mesleki allerjik rinit , iş yerindeki allerjenlere maruz kalınması sonucu oluşur.

 

Rinitte tanı koymak için öncelikle hastanın öyküsü , rahatsızlığı ile ilgili şikayetleri , yaşam tarzı bilgileri önemlidir. Hapşırma nöbet şeklinde olabildiği gibi burun göz kulak kaşıntısından sonra da olabilir. Gözlerde allerjik konjuktivit de eşlik edebilir.

 

Fiziksel muayenede allerjik rinitli hastada berrak burun akıntısı renksiz , şiş ve soluk burun , mavimsi burun mukozasıdır.Rahat nefes alamamaktan dolayı göz altlarında morluklar görülür.

 

Laboratuvar testlerinde ise burun mukozasından alınan sekresyon mikroskobik olarak incelenir. Allerjik allerjenleri belirlemede epikütanöz delme ya da çizme testleri daha çok tercih edilir. Ancak bu tür testleri yaptırmadan 3-5 gün öncesinden antihistaminik ilaç kullanımına son verilmelidir. Antihistaminikler kızarma ve kabarma etkilerinde yanılmalara neden olabilir. Ayrıca antihistamin özelliğe sahip ilaçlar (fenotiyazinler ve trisiklik antidepresanlar)ve H2 reseptör antagonistleri (simetidin ranitidin famotidin grubu mide ilaçları) gibi ilaçlar da test öncesi sonuçların hatalı çıkmasına yol açabileceği için kullanılmamalıdır.

 

  ALLERJİK RİNİT TEDAVİ

Tedavide hasta eğitimi en dikkat edilmesi gereken faktördür. Allerjen etkiden uzak kaliteli yaşam ve doktor kontrolünde düzenli kullanılan ilaçlar tedavi aşamasında çok önemlidir.İlaç kullanımında da dar açılı glokom ,  hipertiroidi ve kardiyovasküler hastalığı olan kişilerin mutlaka ve mutlaka doktor veya eczacı kontrolünde olması gereklidir.

 

** hasta eğitimi ; hastaya hastalığı , hastalığını tetikleyici etkiler , belirtileri , tedavilerin rolü hakkında kapsamlı bir eğitim verilmesi gereklidir.

 

**allerjen ve irritanlardan korunma ; perennial allerjide bir takım düzenlemeler yapılması gereklidir. Çarşaf yastık kılıfları geçirgen olmamalı , yatak takımları yüksek ısıda yıkanmalı , odalarda halı kullanımından olabildiğince kaçınılmalıdır. Hayvan tüylerinden arınmak için de evde hayvan beslenilmemesi en etkin yoldur. Sigara dumanından ev içi ve dışı atıklardan uzak durulmalıdır. Odadaki nemi ayarlamak için de camların kapalı tutulması hava düzenleyici kullanılması gerekir. Hastaların polen düzeylerinin arttığı dönemlerde ( sabah 11.00 ile öğleden sonra 15.00 arası ) , bazı küflerin doruk noktasına ulaştığı zamanlarda ( gece geç veya sabah erken saatler )dışarıda geçirdikleri zamanı kısıtlamaları gerekebilir.

 

**farmakoterapi ; birkaç ilaç grubu vardır. İlaç seçimi yapılırken tedavini amaçları , güvenilirliği , etkinliği , maliyeti , hastanın tedaviye uyumu , eşlik eden hastalıkları ve hastanın tercihi göz önünde tutulmalıdır. Allerjik rinitte ilk tercih edilen grup antihistaminik ve dekonjestanlardır.

 

**ilaçsız tedaviler ;destekleyici tedavi allerjik rinit semptomları olan hastaların tedavisinin temelidir. Sinüslere ve dış burun kanallarına kompres uygulanması , yapay gözyaşı , nazal serum fizyolojik tuz çözeltileri ile mukoza membranının nemlendirilmesi bu tür bir uygulamadır.

Bir diğer uygulama rinofototerapidir. Yeni bir tedavi yöntemidir.Fototerapinin güçlü immünosüpresif etki yapması ve derideki aşırı duyarlılık reaksiyonlarını inhibe edebileceğinin bilinmesi bu yöntemin kullanılabileceğini düşündürmüştür.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Mugla Haber Gazetesi - Atilla Taha